fb pixel Na vlastní kůži: 3 tipy, jak si užít Angkor s co nejméně turisty za zadkem – G.cz
Vyhledávání

Na vlastní kůži: 3 tipy, jak si užít Angkor s co nejméně turisty za zadkem

Kdesi v neprostupných džunglích jihovýchodní Asie se ukrývají rozvaliny chrámů a paláců kdysi mocné říše. Rozpadající se gigantické stavby prorůstají mohutné kořeny stromů a v místech, kde kdysi stával zlatý trůn panovníka, poskakují opice… Tolik romantická legenda. “To musím vidět!”, řeknete si natěšeně. “Budu se prodírat pralesem a hledat ztracené poklady dávno mrtvé civilizace!”

Ivan Brezina
Ivan Brezina 4.1.2019, 16:19

Pokud budete takhle naivně snít, čeká vás hořké zklamání. Chrámový komplex Angkor nedaleko kambodžského města Siem Reap je naprosto úchvatný, to je pravda. V 9. – 14. století odtud králové khmérské říše ovládali většinu dnešní Kambodže, Thajska, Laosu a Vietnamu a z toho, co zůstalo, vám údivem spadne brada. Kdysi šlo o jednu z nejmocnějších světových civilizací své doby. Dnes se na ploše několika desítek čtverečních kilometrů rozkládají rozvaliny stovek chrámů (od roku 1992 pod ochranou UNESCO), na jejichž prohlídku budete potřebovat nejméně tři dny.

Zklamání plyne z romantického předsudku – rozhodně tu nebudete sami. Komplex Angkor je všechno jiné, než ztracený. Každoročně sem přijede asi 2,5 milionu turistů, čemuž odpovídají i ceny. Vstupné se stále zvyšuje. Když jsem Angkor před třemi lety navštívil, za třídenní lístek jsem dal 40 USD. Dnes už stojí 62 USD. Za ty peníze to rozhodně stojí, ale horší jsou davy. Samotný Angkor Wat, Bayon, Ta Prohm a další nejznámější chrámy jsou skoro permanentně obleženy lidmi. Tady je pár osobně prověřených tipů, jak se jim vyhnout:

1. Výběr ročního období

Nejvíc turistů na Angkor míří od listopadu do února, kdy je v Kambodži nejhezčí počasí (v tuhle dobu neprší a není horko). Absolutním vrcholem návštěvnosti jsou Vánoce a Nový rok, kdy mohou být hotely v Siem Reap vyprodány. Vyberte si jiné období. Nejméně lidí na Angkoru potkáte od května do září. Přes poledne se sice budete muset schovat před horkem, ale vzhledem k řadě restaurací v okolí památek to není problém. Do batůžku jen přibalte pončo, které vás ochrání před občasnou monzunovou průtrží mračen. Déšť je teplý, takže je to docela osvěžující.

2. Načasování

Naprostá většina turistů chce vidět východ slunce nad Angkorem (případně svítání na Bayonu, známého svými obrovskými kamennými hlavami) a západ slunce na chrámovém vrcholu Phnom Bakheng. V tyhle denní doby jsou tři nejznámější památky doslova obleženy hlučnými davy čumilů. Na nejhezčí místa na focení se stojí fronty a v závěrech se vám bude pořád někdo motat.

Na Angkor a Bayon je proto lepší dorazit až po osmé ráno (kdy zájezdy odjíždějí na pozdní snídani) nebo po dvanácté (kdy míří na oběd). Pokud se neobejdete bez západu slunce z Phnom Bakheng, přijeďte sem nejméně hodinu předem, abyste našli místo. A nebo jeďte navečer raději na chrám Pre Rup. Západ slunce je z něj krásný také, ale v tu dobu tam bude mnohem méně lidí.

3. Logistika

Velké skupiny začínají ráno prohlídku chrámového komplexu od západní brány. Vy ji tedy začněte od východní brány, kde ráno skoro nikdo není. Výhodou je ignorovat nadháněče, kteří se vás v Siem Reapu budou snažit připojit k větší skupině. Najměte si raději motorkáře, abyste byli flexibilní. Pokud bude na nějakém chrámu právě přiliš husto, prostě popojedete k jinému.

A tady si přečtěte, proč je lepší cestovat v páru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články