fb pixel
Vyhledávání

Na protest proti Babišovi dorazily tisíce lidí. Někteří by ale udělali lépe, kdyby zůstali doma

Proti ultralevicovým znárodnňovačům by se dalo protestovat se stejnou vervou jako proti Babišovi.
Zdroj: G.cz

Ve středu 10. května se po celé republice konaly protesty namířené proti předsedovi hnutí ANO a ministru financí Andreji Babišovi. Ta největší proběhla v Praze na Václavském náměstí, kam dorazilo podle odhadů až 20 tisíc demonstrantů. U některých z nich by ale bylo možná lepší, kdyby si pro příště svou účast rozmysleli, neboť celé akci poněkud ubírali na důvěryhodnosti. Protest proti Babišovi totiž jejich vinou místy připomínal estrádu, místy moralistický koutek ‚lepších lidí‘ a došlo i na přehlídku totalitních ideologií, proti kterým by bylo záhodno protestovat stejně jako proti Babišovi.

Jan Palička
Jan Palička 11.5.2017, 15:08

Již přes týden vrcholnou českou politiku zmítá vládní krize, která již díky chování prezidenta Miloše Zemana přerostla v krizi ústavní. Díky Zemanovým postojům a postojům ministra financí Andreje Babiše, o jehož odvolání z vlády se vede spor, mnoha občanům již přetekl pohár trpělivosti a na 10. května byly svolány ve větších městech napříč ČR demonstrace. Ta největší se konala na pražském Václavském náměstí.

Na demonstraci nazvanou v reakci na mučednický inzerát Andreje Babiše „Proč? Proto!“ v Praze přišlo až 20 tisíc lidí, alespoň podle oficiálních odhadů. Pochopitelně Jiří Ovčáček by toto číslo dovedl interpretovat tak, že účastníků bylo stěží 200 a z toho půlka byli turisti, a takový Donald Trump by se nebál z 20 tisíc udělat 200 tisíc nebo rovnou dva miliony s tím, že kdo se opováží pochybovat, ten šíří fake news. Jakkoliv mohou odpůrci Babiše jásat, že se dokázali sejít v hojném počtu, někteří z nich by si mohli účast odpustit a i v menším počtu by tak celá akce měla mnohem větší úroveň.

Protibabišovskou demonstraci postihl stejný osud jako demonstraci proti Miloši Zemanovi 28. října na Staroměstském náměstí. Z občanského protestu se stala přehlídka angažovaných umělců a osobností, kteří z pódia kázali svou pravdu a mnozí politici akci zneužili pro své vlastní selfpromo. Kdo tedy chtěl přijít vyjádřit nesouhlas s Andrejem Babišem musel si vyslechnout afektované úpění a moralizování Báry Štěpánové a dalších ‚lepších lidí‘ a přetrpět i koncert proslulého arbitra pravdy a lásky Tomáše Kluse.

Není žádný problém, když mezi nespokojené občany dorazí i politici. Problém začíná být, když si spletou demonstraci se svým vlastním předvolbením meetingem a svou účast berou spíše jako součást kampaně. Ke cti zástupcům TOP09, kteří na akci přišli, například Dominika Feriho nebo poslankyně Markéty Adamové, že se tohoto neduhu nedopustili a stali se přirozenou součástí nespokojeného davu. To už se nedá říct o mnohých zástupcích Strany zelených, kteří naklusali s vlastními transparenty se stranickým logem a jali se spolu s celebritními agitátory poučovat o tom, jaký názor je ten správný. Do toho nechyběl petiční stánek Michala Horáčka a dalších protizemanovských prezidentských kandidátů, protože proč se na úspěchu akce nepřiživit.

Právě podobné samozvané morální autority pro mnoho obyčejných lidí sráží důvěryhodnost demonstrací. To, že někdo nesouhlasí s politikou Babiše, nutně neznamená, že sdílí názory s levicovými aktivisty, kteří si na demonstrace pravidelně chodí přihřívat vlastní polívčičku. Rozdíl mezi demonstracemi v listopadu 1989 a těmi současnými je ten, že během sametové demonstrace na nich lidi sjednocoval nejen odpor ke komunismu, ale i pozitivní vyhlídka společného budování demokracie. Dnes lidé sice protestují proti Babišovi se Zemanem, jenže jejich představy alternativy k současné politické situaci se tak diametrálně odlišují, že o nějaké větší jednotě nemůže být řeč. Demonstranci nejsou na náměstí jako jeden muž, ale rozdělují se do ideově místy zcela opačných hloučků, které na sebe často vrhají nevraživější pohledy než na samotného Babiše či Zemana.

Neshody v politickém smýšlení pravicových odpůrců s těmi levicovými by ještě šlo překonat, nicméně co včerejší demonstraci v očích mnoha návštěvníků oprávněně pošpinilo, byla účast krajně levicových demonstrantů, kteří s rudými prapory volali po rozdrcení kapitalismu a znárodňování majetku. Pamětníkům demonstrací sametové revoluce šly oči kolem. Není divu, když proti nedemokratickým praktikám Andreje Babiše protestuje někdo, kdo sám nahlas volá po opětovném nastolení komunistické diktatury toho nejhrubšího zrna, je něco viditelně v nepořádku.

Možná by pro příště bylo podobnou demonstraci přenechat anonymním lidem a ponechat ji bez uměle vytvořených titánů mravnosti a demokracie, odprostit ji od radikálních politických myšlenek a nedělat z ní cirkus s kulturní komisí schválenými umělci. Třeba by pak měla větší sílu a donutila by Babiše se Zemanem k zamyšlení. Takhle se jí bohužel jen opětovně vysmějí jako srazu „Pražské kavárny“, a co je na věci nejsmutnější, nebudou úplně daleko od pravdy.

ZDE se dozvíte, co si s sebou musíte vzít na příští demonstraci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články