Na plný plyn vypráví story nejslavnějšího závodu 20. století: 24 hodin na Le Mans stačilo, aby Ford srazil Ferrarimu hřebínek – G.cz
Vyhledávání

Na plný plyn vypráví story nejslavnějšího závodu 20. století: 24 hodin na Le Mans stačilo, aby Ford srazil Ferrarimu hřebínek

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Do kin se řítí dramatická podívaná z dob zlaté éry motorsportu. Rivaly tentokrát budou automobilky Ford a Ferrari, které svedou souboj v závodě 24 hodin Le Mans. Na plný plyn v režii Jamese Mangolda na okruh vyrazí Christian Bale. Jak se mu bude dařit, nebude záležet jen na jeho vytrvalosti a schopnostech, ale také na genialitě konstruktéra, kterého hraje Matt Damon. Na co se na filmovém plátně můžeme těšit?

Václav Roman
Václav Roman 2.7.2019, 07:04

Ford versus Ferrari

Zápolení Fordu a Ferrari v 60. letech udělalo z 24 hodin Le Mans pořádné drama a tato velká bitva si přímo žádala o zfilmování. Vždyť v roce 1966 se odehrála, když už ne největší, tak jedna z největších bitev v dějinách motorsportu. Takový námět prostě od stolu nevymyslíš! Filmové studio 20th Century Fox, jehož majitelem je v současné době Disney, po této divoké jízdě sáhlo a už na podzim se můžeme zajít do kina podívat, jak se dílo povedlo.

V originále se snímek jmenuje Ford v. Ferrari, u nás jde do distribuce pod názvem Na plný plyn. Nabídku zrežírovat jej přijal James Mangold, který už má za sebou několik zdařilých celovečerních filmů. Úspěch slavila už jeho prvotina Tlouštík, nebo jeho životopisný film Walk the Line, který pojednává o životě Johnyho Cashe. Nedávno také režíroval komiksovou podívanou Logan: Wolverine.

Matt Damon a Christian Bale

Zaujmou také představitelé hlavních rolí. Geniálního automobilového konstruktéra Carrolla Shelbyho, který se snaží sestrojit Forda, který by mohl v závodech vozům Ferrari nejen konkurovat, ale který by jim byl schopen ujet na plné čáře, hraje Matt Damon. Za volant nového modelu usedne automobilový závodník Ken Miles, kterého ztvárnil Christian Bale.

Dobře zpracované filmy ze světa motorsportu natočené podle skutečných událostí, mají potenciál zaujmout nejen fanoušky řvoucích motorů, ale i širší publikum. Příkladem může být film Rivalové (Rush), který vyprávěl o zápolení pilotů Formule 1 Niki Laudovi a Jamesi Huntovi v 70. letech.

Příběh podle skutečné události

A k jaké historické události se váže snímek Na plný plyn? Vrcholem bude zcela jistě slavný závod 24 hodin Le Mans ročník 1966. Ale dvě slavné automobilky svedou velkou bitvu ještě dávno předtím. Američané budou chtít Italy pěkně vyprášit.

V roce 1963 se už schylovalo k tomu, že Ford odkoupí Ferrari. Bylo dojednáno, že budou závodit pod značkou Ferrari-Ford (vyráběná silniční auta se měla jmenovat Ford-Ferrari). Enzo Ferrari byl velký závodník, který navíc dokázal vyhrávat. Když mu došlo, že při závodění nebude mít tak úplně volnou ruku, rozhodl se nakonec nic nepodepsat a z obchodu sešlo, což Henryho Forda II pořádně rozzuřilo. Rozhodl se, že nenechá jen tak. Italům bylo třeba vrátit úder, dát jim za vyučeno. Porazit je tam, kde jsou nejlepší. A protože Ferrari od roku 1960 opakovaně rok co rok vyhrávalo na okruhu Le Mans, místo odplaty nemohlo být nikde jinde.

Ford se automobilovým závoděním do té doby příliš nezabýval, a hned slavný čtyřiadvacetihodinový vytrvalostní závod v Le Mans! Jde o jeden z nejnáročnějších závodů na světě. V 60. letech vedl okruh o délce přibližně 13 km většinou po veřejných komunikacích. Jednotlivé vozy musely být nejen rychlé, ale především hodně mechanicky odolné. Za 24 hodin urazily přes 4 tisíce kilometrů a už jenom dojet do cíle bylo vlastně vítězství.

Ford do vývoje vozu, který by byl celých 24 hodin kroužit v Le Mans, investoval miliony dolarů. Nejdříve to nešlo. V roce 1964 děs a bída o rok později ani jeden z nasazených Fordů závod nezvládl. V roce 1966 vyjel na trať Ford GT40. Americká automobilka měla na startu hned 13 aut z 55. Ferrrari se krčilo s pouhými dvěma vozy. Nastal čas na odvetu! Po extrémně náročném závodě plném zvratů se celkovým (a prvním americkým) vítězem stal Ford. Nebylo to ale vůbec jasné a jednoduché. Jak napínavý souboj na čtyřech kolech probíhal, to se dozvíte už 14. listopadu 2019, kdy má snímek Na plný plyn premiéru. Zatím se můžete podívat na nový trailer:

A zde si můžete přečíst o očekávaném sci-fi Ad Astra, ve které se Brad Pitt vydá na samý okraj sluneční soustavy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články