fb pixel Na piano se naučil ve čtyřech a z odposlechu: Milovník extravagance Elton John začínal v hospodách – G.cz
Vyhledávání

Na piano se naučil ve čtyřech a z odposlechu: Milovník extravagance Elton John začínal v hospodách

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Elton John patří k nejúspěšnějším a nejzbožňovanějším popovým interpretům - už 50 let. Superstar, kterou poslouchá i britská královna Alžběta II., má na kontě jedny z nejkultovnějších slaďáků. Kdo by to byl řekl, když obtloustlý klavírista, ještě pod rodným jménem Reginald Dwight, začínal hraním po putykách? Dnes má vlastní nadaci podporující boj s AIDS, šatny plné luxusních blyštivých oblečků a život tak nabitý, že o něm už natočili i biografický film...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.3.2020, 17:41

Tlouštík Reg

Elton John je jméno, které zná celý svět. Dnes čerstvě třiasedmdesátiletý britský zpěvák patří k největším hvězdám v historii popu. Zrzek s mezerou mezi zuby a zálibou ve výrazných brýlích už je v branži přes 50 let a ačkoliv si už nějakou chvíli dává menší pauzu, aby se mohl věnovat rodině, pořád ještě jede. Dokazuje to třeba letošní výhra Oscara za průvodní píseň k jeho vlastnímu životopisnému snímku Rocketman. Ale k tomu se dostaneme.

Že o něm jednou budou točit filmy nebo že dostane Řád britského impéria od samotné královny, o tom se malému Eltonovi možná v dětství snilo, ale nikdo jiný s tím zřejmě příliš nepočítal. Narodil se jako Reginald Dwight do ne zrovna vřelého prostředí. Jeho matka i otec byli dost přísní, zejména poručík RAF Stanley Dwight, a Regiho drželi zkrátka. Oba ale měli vztah k hudbě, takže když jejich syn začal už ve čtyřech letech hrát na babiččino piano, nechali ho při tom. Reginald se učil hrát podle sluchu to, co zrovna hrálo v rádiu. Často pak bavil hosty na rodinných oslavách a sousedských večírcích. V sedmi letech začal brát lekce, v jedenácti získal stipendium na prestižní konzervatoři Royal Academy of Music, kam pak dalších pět let docházel na víkendové lekce.

Reginald se zlepšoval, ale také se začala projevovat jeho citlivá povaha, což bylo častým zdrojem sporů mezi ním a tvrdým otcem. Ostatně, ten skoro nebyl doma, a tak chlapce vychovávaly hlavně matka s babičkou. Když bylo Regimu 14 let, rodiče, kteří si vlastně nikdy moc nerozuměli, se rozvedli. Jeho matka Sheila se pak rychle provdala za výrazně vřelejšího a veselejšího malíře Freda Farebrothera, se kterým si chlapec vybudoval příjemný vztah. Nový pár často chodil do místní hospody, kde nechávali Reginalda hrát na piano rock'n'roll tak dlouho, dokud teenager nedal dohromady celou kapelu. S tou pak obráželi všechny podniky v okolí, až si jich jednou všiml promotér a nabídl jim první větší kšeft. To Reginalda nakoplo, aby se hudbě začal věnovat opravdu pořádně. Inspirován svým spoluhráčem a jedním ze svých mentorů si změnil jméno na hvězdnější pseudonym Elton John a vyrazil na konkurz do nahrávací společnosti.

Elton a Bernie

Nadějný klavírista tam moc nepochodil. Zaujal sice tím, že byl schopen na místě vyšvihnout v podstatě jakoukoliv melodii, ale dobrých klavíristů bylo všude plno. Neměl vlastní materiál, Seznámil se tam ale s někým, kdo pro něj byl osudový, možná osudovější, než Eltonův životní partner David Furnish - s textařem Berniem Taupinem. Ti dva si okamžitě porozuměli. Bernie měl v šuplíku mnoho textů, které se Eltonovi líbily. A tak si je vzal domů a složil k nim hudbu. Vzniklo tak dlouholeté přátelství a neskutečně tvůrčí spolupráce - Taupin napsal texty k většině Johnových hitů a ti dva spolu dělají vlastně dodnes.

Koneckonců, složili spolu i teď už oscarový song (I'm Gonna) Love Me Again. Jedná se o průvodní hit životopisného filmu Rocketman. Zpěváka si tu zahrál Taron Egerton, který byl za svůj výkon rovněž nominován na Cenu Americké filmové akademie, ale neproměnil. Pokud jste to ještě neviděli a patříte k fanouškům Eltona Johna, napravte to. Filmový muzikál je trochu přeprodukovaný a trochu kýčovitý, ale to je i samotný Elton - a přesně tak ho jeho příznivci mají rádi. Užijete si spoustu jeho hitů, skvělý výkon představitele hlavní role a taky řadu Johnových pověstných extravagantních oblečků, kterými si podle svých slov mimochodem prý vynahrazuje právě to přísné a šedé dětství. Navíc je ten film poměrně věrný...

Snímek líčí Eltonův život od dětství až do chvíle, kdy se rozhodl se trochu uklidnit. Jako každý umělec byl totiž i John duše rozervaná a takové rády holdují drogám, práškům a alkoholu bez omezení. Obzvlášť ty slavné, což Elton byl prakticky ihned po svém prvním sólovém vystoupení v legendárním americkém klubu Troubadour, k tomu mají sklony. Právě pití bylo pro zpěváka dlouhé roky největším problémem. Jednou se dokonce pokusil o sebevraždu, když zapil tubu prášků na spaní lahví vodky. Letos oslaví 30 let abstinence.

Ačkoliv se nikdy příliš netajil se svou homosexuální orientací, ne všichni ho tak přijali - i jeho poměrně volnomyšlenkářská matka s tím měla problém. V touze dát si soukromí do pořádku se veleúspěšná hvězda v roce 1984 oženila se zvukovou techničkou Renate Blauel, jednalo se ale spíš o přátelský vztah založený na vzájemném respektu a porozumění. Vztah skončil po čtyřech letech rozvodem. Se svým současným partnerem, se kterým vychovávají dvě děti, jsou spolu od roku 2005. Ačkoliv si pořád libuje v barevném peří a blýskavých úborech, jinak žije vlastně spořádaným životem a kromě rodiny se věnuje také své nadaci, které podporuje boj s AIDS.

Podobné články

Doporučujeme

Další články