Na Oscarech to nevyšlo, Glóby to snesou: předávání prestižních filmových cen se proměnilo v happening rozzlobených žen

Zlaté glóby jsou po Oscarech asi nejprestižnějšími filmovými cenami. Letošní 75. ročník se nesl v duchu protestu proti sexuálnímu obtěžování a reagoval tak na kampaň MeToo, která v posledních několika měsících hýbe Hollywoodem, ale i zbytkem světa. Kromě plamenných proslovů hvězdní hosté na červený koberec nastoupili v černé barvě a i oceněné snímky se točí kolem žen a tíhy jejich životního údělu. Zní to záslužně, přesto měla celá záležitost pár ale.

Rasismus netáhnul

Když se před dvěma lety část hollywoodských herců tmavé pleti naštvala, že na Oscarech chybí dost zástupců z řad Afroameričanů, vzbudilo to rozporuplné reakce. Kauzu rozdmýchala Jada Pinkett Smith, herečka, která je nejznámější jako manželka Willa Smithe a připojilo se k ní pár ještě méně profláklých tváří. Jada burcovala k bojkotu slavnostního ceremoniálu, nakonec ale většina pozvaných dorazila a moderátor večera, sám černoch, si z kauzy dělal legraci.

Rok na to se Akademie chytla na nos, nominovala pár rasově korektních jmen a filmů a byl klid. Tehdy prostě snaha udělat z jedné z nejvíc povrchních záležitostí společenskou agitku nevyšla. Letos ovšem privilegované celebrity konečně našly dostatečně všeobjímající téma, které mohou tomto směru pořádně vytěžit - kampaň MeToo, která souvisí se sexuálním obtěžováním.

Několik měsíců ostře sledovaná věc, která už stála místo a pověst několik lidí, se stala hlavním tématem 75. ročníku Zlatých glóbů. Pokračováním MeToo je totiž kampaň zcela nová, nazvaná Times´ Up. Iniciátorkami jsou právě hollywoodské herečky, náplní pak založení fondu, kam dámy samy přispívají, aby finačně podpořily oběti sexuálního násilí a pohlavního vykořisťování.

Černá, všude černá

Aby ukázaly, že drží za jeden provaz, domluvily se herečky, že přijdou všechny v černé. Symbolická barva outfitů měla zřejmě ukázat, že tohle už fakt není legrace. Poněkud problematické bylo vyznění gesta v případě, kdy se dámy sice vyfikly jak na funus, bohužel ale do modelů, z nichž jim lezly všechny přednosti - jako třeba v případě Mariah Carey - nebo které odhalily jejich spodní prádlo - to udělala Hailey Baldwin. V průhledné krajkové róbě, za kterou by se styděla i nejvykřičenější prostitutka, se proti objektifikaci ženského těla bojuje fakt těžko.

Vítězné filmy a seriály, leč všechny bezpochyby kvalitní, pak svým tématem zcela zapadly do atmosféry večera. Nejlepším dramatem se stal snímek o ženě, které zabíjí dceru a ona vezme spravedlnost do vlastních rukou. Nejlepším počinem v kategorii muzikál/komedie je Lady Bird o dívčím dospívání a komplikovaném vztahu s matkou.

Nejlepším seriálem se stal Příběh služebnice, antiutopické dílo podle stejnojmenného románu feministické autorky Margaret Atwood, sošku pro nejlepší televizní sérii mají Sedmilhářky, příběh manželek z luxusní čtvrti, které společnými silami porazí násilníka. I když kromě zmíněných byly ve všech kategoriích nominovány další ceněné kusy, v téhle náladě neměly třeba slaďárna Call Me By Your Name či historický Dunkerk šanci. Pardon, LGBT komunito a váleční veteráni, vy budete na programu zase někdy příště.

Momentálně je tedy otázkou, jak budou vypadat letošní Oscaři. Ideální by bylo, kdyby na to šli všichni opačně a konečně došlo na ten bojkot. Posledních pár ročníků už je vážně nuda a prázdný sál, to tu ještě nebylo.

Tady čtěte 5 velkých společenských témat roku 2018.


Komentáře