fb pixel Na jedné straně slavná předloha oceňovaného autora, na té druhé režisérka průměrnosti: Jak dopadne adaptace Rothových Pražských orgií? – G.cz
Vyhledávání

Na jedné straně slavná předloha oceňovaného autora, na té druhé režisérka průměrnosti: Jak dopadne adaptace Rothových Pražských orgií?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Philip Roth je uznávaný americký spisovatel s Pulitzerovou cenou. Irena Pavlásková je česká režisérka, která sice na konci 80. let natočila výborný Čas sluhů, její další počiny jsou ale spíše průměrné. Životní osudy těchto dvou se nyní potkávají ve filmové adaptaci opěvovaného díla prvního jmenovaného - snímku Pražské orgie.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.10.2019, 09:56

Mejdan v Praze

Irena Pavlásková se mezi české filmové tvůrce výrazně zapsala v roce 1989, kdy debutovala skvělým psychologickým dramatem s Ivanou Chýlkovou a Karlem Rodenem Času sluhů. Od té doby to s jejími výplody ale jde spíš z kopce. Ať už Bestiář, Zemský ráj to napohled nebo polo-životopisný Fotograf, všechno jsou to veskrze průměrné filmy. Když se tedy objevila zpráva, že si Pavlásková osobně dojela za světoznámým spisovatelem Philipem Rothem do jeho domu v Connecticutu, aby z něj vytáhla práva na adaptaci jeho románu Pražské orgie, naše reakce byly dost rozporuplné.

Na jednu stranu se jedná o vynikající příběh, který nás zajímá; dostáváme se do Československa poloviny 70. let. Slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis nevydané knihy. Na své pražské misi se seznámí se svéráznou a nezkrotnou spisovatelkou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém. Postupně se proti své vůli stane nejen divákem, ale i účastníkem dekadentního představení, v němž mnozí hrají falešně, a nikomu nelze věřit.

Zuckermanova pražská návštěva, plná bizarních setkání s podivuhodným uskupením různorodých lidí se brzy stane téměř dobrodružnou a nebezpečnou misí. Zuckerman si nakonec není jistý, kdo je přítel a kdo je provokatér a donašeč. Ve filmu se objeví Havel, pivnice U Zlatého tygra a spousta odhalených bradavek, což je fajn.

Zároveň je tu ale právě ta Pavlásková na režisérské židli, která pro nás není zrovna přesvědčivá. A taky uvidíme Pavla Kříže s naondulovanou hlavou a podle traileru uslyšíme dost šílený český dabing, což není ani trochu fajn. Ostatně, to můžete posoudit sami:

Jak to dopadne, to můžeme všichni zjistit v českých kinech od 10. října dál. Zatím si tady si přečtěte recenzi na film roku - jihokorejského Parazita.

Podobné články

Doporučujeme

Další články