„Člověk si myslí, že je gigant, ale ve skutečnosti je hovno, kamaráde!“ říká Josef Švejk. Tady je důkaz, že má pravdu. Video ukazuje srovnání naší planety s ostatními planetami sluneční soustavy a s různými hvězdami postupně podle velikosti.
Největší známým nebeským objektem je rudý hypergigant Canis Majoris s průměrem 2 800 000 000 kilometrů. Je tak velký, že kdybyste ho chtěli obletět běžným dopravním letadlem s rychlostí 900 km/h, trvalo by vám to asi 1100 let. Tedy od roku 915, kdy se narodil český kníže Boleslav (ano, ten, který nechal zavraždit sv. Václava).
Nemrazí vás z toho? Nás ano, a to i když je právě venku takový hic…
Jenomže když ve skutečnosti spatříte, že jsme jen smítkem v obřích vesmírných vzdálenostech, obestře vaši duši naopak velký klid – protože naše jakkoli velké (zveličené) problémy se v téhle perspektivě jeví úplně nepodstatné. Tak jako tak stejně jednou zemřeme a nezbude po nás dřív nebo později už vůbec nic. Ačkoli jsme sami nejen pouhým smítkem, ale ‚směrem dolů‘ naopak i celým vesmírem, jak názorně ukazuje tahle interkativní grafika.
A nemůžeme skončit jinak než dalším (a delším) citátem z Haškova Švejka:
„Každej nemůže bejt chytrej, pane obrlajtnant,“ řekl přesvědčivě Švejk.
„Ti hloupí musejí dělat výjimku, poněvadž kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej.
Kdyby například, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, znal každej zákony přírodní a doved by si vypočítat vzdálenosti nebeský, tak by jenom vobtěžoval svoje okolí, jako ňákej pan Čapek, kterej chodil ke ‚Kalichu‘ do hospody a v noci vždycky vyšel z výčepu na ulici, rozhlížel se po hvězdnatej vobloze, a když se vrátil, chodil vod jednoho k druhýmu a říkal: ‚Dneska krásně svítí Jupiter, ty nevíš, pacholku, ani, co máš nad hlavou. To jsou vzdálenosti, kdyby tě, lumpe, vystřelili z děla, tak bys tam rychlostí dělový kule letěl miliony a miliony let.‘
Bejval přitom tak sprostej, že potom vobyčejně vyletěl z hospody sám, vobyčejnou rychlostí elektrický tramvaje, asi tak, pane obrlajtnant, deset kilometrů za hodinu. Nebo máme například, pane obrlajtnant, brabence...“
A TADY máte video jedné přenádherné bouřky (která k nám dnes bohužel nepřijde, jakkoli to teď venku může vypadat, že ano).