fb pixel Na Hromnice o hodinu více? Jak kde. A taky se světí svíce a na nebi je planet více. – G.cz
Vyhledávání

Na Hromnice o hodinu více? Jak kde. A taky se světí svíce a na nebi je planet více.

Imbolc v anglickém Marsdenu. Planoucí louče symbolizují boj Slunce se sněhem, který ustupuje, a Země se díky tomu začíná probouzet. Vánoce za námi, jaro na dohled.
Zdroj: Profimedia.cz

Navíc je už i zimy polovice, ačkoli přesný přelom nastane až v sobotu 6. února.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 2.2.2016, 15:17

K dnešním Hromnicím se váže asi na čtyřicet pranostik (viz rámeček na konci) a jejich název se odvozuje od svěcení speciálních svící, které měly zahánět nebezpečné letní bouřky. Dělá se to právě tento den, který v křesťanství znamená a slaví uvedení malého, 40 dní starého Ježíška do chrámu. Tam se jeho matka musela vydat, aby se podle židovské tradice po uplynutí čtyřicetidenní lhůty po porodu rituálně očistila. Ale tenhle den nebo spíše tohle období už se slavilo před příchodem křesťanů, dnes z něj zbyl prastarý keltský svátek Imbolc, jehož důležitou součástí je očišťující oheň.

Proč zrovna teď, je celkem zjevné – dny se od dob zimního slunovratu 22. prosince znatelně prodloužily. Říká se, že o hodinu, jenže i v naší malé kotlině záleží na tom, jste-li víc na jihu či na severu. Ve skutečnosti je k dnešku den delší o 1 hodinu a 18 minut (v Praze), ale na severu ve Varnsdorfu či Šluknově je to o 1 hodinu a 20 minut, zatímco na jihu v Horním Dvořišti či Vyšším Brodě ‚jen‘ o hodinu a 13 minut. I na tak malé vzdálenosti – cca 270 km – se totiž projevují změny ve vzájemné poloze Země a Slunce – vzdálených cca 150 milionů kilometrů. Přičemž čím dále na jih, tím jsou změny poměru den/noc menší. A naopak – kdyby měli podobnou pranostiku ve Finsku, pak by (konkrétně kolem Helsinek) museli říkat Kynttilänpäivä kaksi tuntia lisää neboli Na Hromnice o dvě hodiny více.

Dny se sice dlouží a ti, co si mohou dovolit vstávat až po sedmé, se už neprobouzejí do demotivační temnoty, ale přesto se vyplatí si přivstat. Na robřeskové obloze totiž uvidíte vzácný jev – pět planet Sluneční soustavy v jedné lajně, tzv. ekliptice, neboli podél jejich drah kolem Slunce. Pravda, na Merkur si pouhým okem nechte zajít chutě, je moc malý a navíc dost nízko nad obzorem, takže se více projevuje atmosférická ‚clona‘, ale ostatní čtyři planety uvidíte naprosto v pohodě.

Jupiter bude na obloze už od večera (vychází krátce po deváté a přes celou noc. K němu se ve dvě ráno přidá Mars (v porovnání s Jupiterem jen takový prťavější načervenalý bod) a teprve těsně před půl pátou ráno i Saturn, bleděžlutě svítivá ‚hvězda‘. Následuje Venuše ve tři čtvrtě na šest a po ní hned Merkur, ale na ten už – jak už bylo řečeno – budete potřebovat minimálně triedr.

Tak tedy šťastné a veselé Hromnice – a zde se můžete probrouzdat všemi pranostikami, které se k nim váží. Z některých vyplývá, že na jaře si navlečeme sněžnice.

Na Hromnice musí skřivánek vrznout i kdyby měl zmrznout. Jak dlouho skřivánek před Hromnicemi zpívá, tak dlouho po nich bude mlčet. Jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá. Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro. Na Hromnice má sedlák raději vlka ve chlévě i ženu na marách než slunce. Pakli o Hromnicích jasno bývá, jistě potom zima dodržívá; jestli ale bouřlivo a sněžení, jistě že jaro již daleko není. Hromnice-li jasné a čisté, potrvá déle zima jistě. Pakliže sněží nebo hřímá, jaro jistě v blízku dlívá. Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více. Jestli slunce svítí na den Hromnic, sníh bude ještě větší než prve. Svítí-li o Hromnicích celý den, tahej, sedláče, slámu z hnoje ven! Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc. Je-li Hromnice světlý den, budou konopě i len. Panenka Maria hromničná čistá – úroda jistá. Když o Hromnicích svítí slunce, bude prý úrodný rok. Potřebuje svítit jen tak dlouho, nežli bys se čtyřmi páry koňů otočil. Když na Hromnice svítí, budou dlouhé niti. Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice. Tmavé Hromnice – sedláka radost; jasno-li ale, sněží ještě dost. Pošmourný Hromnice – sedlákům milý velice. O Hromnicích zamračeno – sedlákovi spomoženo. Na Hromnice – chumelice, netrvá pak zima více. Chumelice na Hromnice končí zimu tuhou; jestli pak jasný den, očekávej druhou. Když o Hromnicích sněží, jaro není daleko. O Hromnicích anebo okolo Hromnic jistá zima bývá; odkuž mnozí chtějí, že jest toho času polovice zimy. Na Hromnice – půl zimnice – půl píce. Na Hromnice zima s létem potkala se. Na Hromnice vezmi dvě kabanice. Na Hromnice – skřivánek přes hranice. Kdyby o Hromnicích napadlo jen tolik sněhu, co je na černé krávě znát, bude úrodný rok. Jestli na Hromnice mrzne a sněží, úrodný rok na to běží. Na Hromnice – sněžnice, medvěd otvírá boudu; není-li vánice, zavírá ji. Metelice na Hromnice cesty umetá a píci podmetá. Přejdou Hromnice – konec sanice. O Hromnicích déšť – na jaře sníh; o Hromnicích sníh – na jaře déšť. Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče. Zelené Hromnice – bílé Velikonoce. Na Hromnice husa po vodě – na velikonoce po ledě. Na Hromnice kalužky – ukázka na jabka a hrušky. O Hromnicích teplo – medvěd staví boudu; o Hromnicích mrzne – medvěd bourá boudu. Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí. Na Hromnice kopalinky – uschovávejte obědinky. Na Hromnice o hodinu více.

A ještě se případně podívejte na těchto 10 pranostik, které se tak úplně nepovedly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články