fb pixel Mýtický červ olgoj chorchoj: Údajně útočil v poušti Gobi, na lidi plival smrtící kyselinu – G.cz
Vyhledávání

Mýtický červ olgoj chorchoj: Údajně útočil v poušti Gobi, na lidi plival smrtící kyselinu

Zdroj: Wikimedia Commons, Pieter0024, CC BY-SA 1.0

Pastevci v poušti Gobi žijí v neustálém napětí. Každý pohyb v písku je pro ně jako varování. Nikdy není jisté, co se skrývá pod povrchem. Jednou z obav je možnost setkání s legendárním červem Olgojem Chorchojem, který údajně zabíjí své oběti elektrickými výboji. Je však otázkou, zda taková bytost skutečně existuje, nebo jestli se jedná jen o pověst vytvořenou lidskou fantazií.

Martin Miko
Martin Miko 29.5.2024, 15:10

Mýtický červ straší lidi dodnes

Olgoj Chorchoj je legendární tvor, o němž se vypráví, že obývá jižní část pouště Gobi v Asii. I přes snahy mnoha lidí zatím nebyla jeho existence prokázána. Ti, kteří se zajímají o tuto záhadnou bytost, se spoléhají především na svědectví očitých svědků a příběhy, které se o něm tradují.

Olgoj nezajímá pouze badatele mýtů a legend, ale i zoology. Někteří z nich se domnívají, že by mohl spadat do kategorie scinkovitých, což je čeleď plazů, jejichž historie sahá až 140 milionů let zpět. Někteří jedinci mají hlavu a ocas téměř nerozeznatelné od těla, avšak mají nohy, na rozdíl od olgoje. Ten má podle popisů vypadat jako střevo naplněné krví, šiška salámu nebo přerostlá žížala a může měřit až jeden a půl metru.

Olgoj nepředstavoval neustálou hrozbu pro pastevce. Miluje teplo, a proto se objevuje pouze v červnu a červenci. Když není rušen, pohybuje se po horkém písku tak, že vypadá, jako by zametl, což zanechává charakteristickou stopu. Nicméně, je-li vyprovokován, může reagovat agresivně. Existují dvě verze toho, jakým způsobem olgoj útočí. Jedna říká, že celý zrudne a vztyčí se, přičemž použije elektrický výboj k zasáhnutí nepřítele. Druhá verze hovoří o jakémsi vaku v jeho těle, ze kterého může rychlým stisknutím vystříknout jed na svůj cíl. Dospělý člověk by pak podle této verze mohl zemřít během několika sekund, protože tekutina působí jako kyselina.

Mongolové jsou pevně přesvědčeni o existenci olgoje, i když ho kromě nich nikdo jiný nikdy neviděl. Je zajímavé, že se svědectví o této bytosti předávají z generace na generaci a shodují se v popisu tvora, což je u bájních stvoření neobvyklé. Pastevci se olgoje bojí a raději se neodvažují ani vyslovit jeho jméno, protože se obávají, že by ho tím mohli nechtěně přivolat.

Záhadolog Ivan Mackerle se také zajímal o olgoje chorchoje a v roce 1990 se vydal na expedici za tímto obřím červem. Doprovázeli ho fotograf a lékař. Na začátku se jim však vůbec nedařilo najít žádné stopy po tvoru. Místní se zdáli nevědět, o čem Mackerle mluví. Nicméně, v jedné odlehlé vesnici narazil Mackerle na velmi zajímavé informace.

Mackerle se dozví například velmi zajímavou příhodu, kdy olgoj chorchoj vlezl do stanu, kde hrálo malé dítě, a dotklo se ho, což mu nakonec stálo život. Rodiče se vydali červa hledat, ale sami při pokusu o jeho zabíjení zahynuli. Přestože Mackerle zpočátku této příhodě nevěří úplně, zajímá ho informace o rostlině zvané gojo, která je úzce spojována s výskytem olgoje. Tato rostlina je známá svým tvarem připomínajícím doutník a je známá svou prudkou jedovatostí.

Mackerle má jasný plán. Plánuje nastražit fotopasti v místech, kde roste gojo, a pomocí náloží nalákat červa ven. Avšak ani po několika dnech výbuchů se olgoj neukazuje. Během výpravy se však setkají se šamanem, který je varuje před pokusem vyvolat olgoje. Podle něj je olgoj zlou a temnou silou. Mackerlemu se náhle začne špatně a musí se vrátit do stanu odpočinout si. Následujícího dne se mu ještě hůře a na těle má obří podlitinu ve tvaru písečného červa. Expedice je kvůli tomu ukončena a účastníci se vrací domů s nepořízenou.

Zdroj informací:

Wikipedia.cz: olgoj chorchoj

Mackerle.cz: olgoj chorchoj

https://www.dotyk.cz/magazin/olgoj-chorchoj-duna/

Podobné články

Doporučujeme

Další články