Můžou lysohlávky vyléčit depresi? Příští rok to ve velké klinické studii otestují Češi – G.cz
Vyhledávání

Můžou lysohlávky vyléčit depresi? Příští rok to ve velké klinické studii otestují Češi

S psychedeliky je sranda! Podle všeho ale můžou ulevit i těžce psychicky nemocným.
Zdroj: Youtube.com

Mají "magické houbičky" skutečně kouzelnou moc? To se rozhodli zjistit britští vědci, kteří začátkem příštího roku spustí velkou mezinárodní klinickou studii. Bude trvat dva roky a zúčastní se jí osm evropských zemí včetně Česka. Cílem výzkumu je zjistit, zda lysohlávky dokážou zmírnit, případně zcela odvrátit příznaky deprese.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.12.2017, 10:25

Drogy jsou dobré, áno

Britský start-up Compass Pathways, za kterým mimo jiných stojí například spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel, se začátkem roku 2018 spustí rozsáhlou klinickou studii, která detailně prozkoumá účinky lysohlávek na depresi. Do výzkumu se zapojí pacienti z celkem osmi evropských zemí, a to včetně Česka. Depresivním případům budou po dva roky podávány tablety s psilocybinem, aktivní látkou v houbičkách obsaženou. Cílem je zjistit, zda psilocybin dokáže příznaky deprese zmírnit nebo, při dlouhodobém užívání, zcela odvrátit.

Výzkum se bude spouštět v prvním čtvrtletí příštího roku, tedy pokud ho schválí etické komise v zemích, které se do experimentu zapojí, což je vyjma Česka třeba Německo, Španělsko, Finsko nebo Nizozemsko. Za nás svou troškou do mlýna přispěje Národní ústav duševního zdraví v Klecanech, kde psychedelickou látku testují na zdravých dobrovolnících už tři roky.

Pokud vás zpráva nadchla a už už se třesete, kde že se můžete přihlásit, zklameme vás. V tomto případě jsou přijímáni pouze těžce nemocní pacienti, kterým běžné léky nezabírají, a přihlášku za ně musí podat psychiatr, který je zná a dlouhodobě s nimi pracuje. Pokud tedy tohle nečtete z polstrované cely, budete muset blahodárné účinky hub zkoumat na vlastní pěst. Ale s mírou!

A tady 5 chytrých drog, které neničí zdraví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články