Profesor ze statku
Jeho obličej nezná jen málokdo, přitom on sám toho svého „gumáka“ prý nesnáší. Britský herec Rowan Atkinson se narodil 6. ledna 1955 do selské rodiny. Už odmala projevoval komediální nadání, od svých kolegů z umělecké branže se ale liší tím, že zatímco většinu z nich rodiče standardně nutili do praktického vzdělání, nicméně oni přesto zběhli k divadlu, Atkinson se dlouho bránil věnovat se herectví, protože chtěl mít stabilní zaměstnání a s ním spojený stabilní plat. Prostě pragmatik!
Proto dal nejprve přednost univerzitnímu studiu, což se mu nakonec dost vyplatilo. Na Oxfordu získal doktorát z přírodníh věd v oboru matematika a fyzika a také se mu podařilo získat inženýrský titul z oboru ekonomiky a managementu na univerzitě v Cambridge a nyní je uznávaným vysokoškolským profesorem. Přesto se ale k té komedii nakonec dostal, a to v divadle Oxford Playhouse. Coby talentovaný scenárista se prosadil i v televizi, a to s dnes oblíbeným sitcomem Nezprávy v devět, ve kterém si i zahrál a za svůj výkon dostal cenu BAFTA.
Pořádně se proslavil ale až o deset let později, a to díky seriálu Černá zmije. V něm hraje Edmunda Černou zmiji, fikaného a cynického šlechtice, který se různými pokoutnými způsoby snaží dostat k penězům a moci. Jeho jediným společníkem je tupec Baldrick. Každá série se odehrává v jiné historické době. Edmundova role se mírně mění, povaha ale zůstává stejná. A roku 1990 už přišel seriál Mr. Bean, na nějž navázaly dva celovečerní filmy. V novém tisíciletí zkusil Atkinson vyměnit tvídové sáčko za smoking a stát se nemotornou parodií Jamese Bonda jménem Johnny English. Beana se ale už nikdy nezbavil.
Živoucí gumák
Atkinsonův styl se od toho, co diváci vídali u jiných komiků, poněkud lišil. Zatímco většina skečů sází na dialogy, u stand-up komiků jsou to brilantně napsané monology, Rowan nejvíc využíval svého těla a právě velmi tvárného obličeje. Výrazně fyzickým, vizuálním projevem trochu připomíná legendu grotesky Bustera Keatona. Sám Atkinson vždy říkal, že ho hodně ovlivnili Monty Pythoni, především John Cleese. „Každý jsme jiný, ale vybavuji si, že jsem Pythony rád sledoval a bavili mě, určitě mi byli inspirací. A Cleese byl vždycky hodně agresivní, fyzický a naštvaný,“ vysvětlil to jednou komik.
Tuto metodu známe především z Beana. Jinak ale Atkinson často hraje charaktery ve váženém postavení, třeba faráře, kteří v rámci svého monologu bez mrknutí oka přednášejí bizáry. Slavný je právě jeho divadelní stand-up výstup Amazing Jesus, kde coby duchovní líčí tak trochu jiný popis božského Spasitele.
Většinu scének si Atkinson sám napsal, ačkoliv se nikdy nebál požádat o pomoc svého dlouholetého přítele a spolupracovníka, uznávaného scenáristu britských komedií a autora Lásky nebeské Richarda Curtise. Ostatně, i v té se Rowan objevil... „Budete to chtít zabalit? A co vánoční krabičku?“ V následující galerii jsme vybrali několik zásadních rolí Atkinsonovy kariéry:
Britský herec je vskutku renesančním člověkem. V osobním životě je velkým nadšencem do rychlých aut, sám často závodí a byl i hostem pořadu Top Gear. Jediný závoďák, který by si prý nikdy nepořídil, je Porsche, a to údajně proto, že má pocit, že lidé, kteří tuto značku mají v garáži, nejsou charakterně tak úplně podle jeho gusta.
V roce 2001, když Atkinson letěl soukromým letadlem do Keni, mu omdlel pilot a než se vzpamatoval, komik stroj ve vzduchu udržel vlastními silami a byl by asi zvládl i přistání. Od roku 1990 byl ženatý se Sunetrou Sastry, se kterou má dvě děti. V roce 2014 se ale zamiloval do kolegyně komičky Louise Ford, a tak se s první ženou rozešli a následně rozvedli.