fb pixel
Vyhledávání

Muž, nebo žena? Mysteriózní Amanda Lear byla múzou Salvadora Dalího, spekuluje se ale i o jejím datu a místě narození

Zdroj: Verhoeff, Bert / Anefo - Nationaal Archief 929-5962, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29399164

Hudební ikona, sexsymbol, múza Salvadora Dalího, četné skandály a původ zahalený tajemstvím. To vše si lidé mohou vybavit, když slyší o Amandě Lear, francouzské zpěvačce, malířce, modelce, spisovatelce a herečce, jejíž image byla založena na řadě mystifikací a spekulací. Život i kariéra Amandy Lear jsou podobně surrealistické jako tvorba malíře, kterého v 70. letech učarovala.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.4.2022, 11:27

Hongkong, nebo Saigon? Muž, nebo žena?

O původu Amandy Lear existuje hned několik teorií, z nichž žádná nebyla dokonale potvrzena, ani vyvrácena. Přípustných jich je většina, a proto se stále lze setkat s různými informacemi, podle toho, který zdroj informací je zvolen. Život Amandy Lear totiž nelze potvrdit ani přesným datem či místem narození. Wikipedie uvádí roky 1939 či 1946, list Guardian přidává do pléna ještě rok 1941.

S místem a rodiči je to obdobné. Amanda Lear se narodila pravděpodobně v Saigonu nebo Hongkongu, její matkou mohla být Angličanka, Francouzka, Číňanka nebo Vietnamka a otec zase Angličan, Rus, Francouz nebo Indonésan. Jisté dokonce není ani pohlaví, se kterým Amanda Lear přišla na svět, a právě v tomto bodě se kolem zpěvačky vyrojilo nejvíce konspirací, spekulací a domněnek.

Ačkoli je Amanda Lear známá jako mezi muži velice společensky oblíbená žena, dle některých teorií byla ona sama původně mužem – tuto teorii zastává například transsexuálka April Ashley, která s Amandou Lear pracovala v jednom z pařížských kabaretů. Amanda Lear měla být dle tohoto příběhu původně mužem Alainem Tappem, jenž se v roce 1963 nechal s finanční podporou Salvadora Dalího přeoperovat na ženu.

Původ rodičů či narození nelze dost dobře dedukovat ani na základě základních rysů, jako je například rodný jazyk, neboť Amanda Lear se v dětství (o němž neexistují prakticky žádné věrohodné záznamy) naučila francouzsky, anglicky, německy, španělsky a italsky. Známý příběh začíná až v roce 1965, kdy Amanda Lear začala spolupracovat s ikonickými fotografy, jako byl například Helmut Newton, a následně fotit pro Elle či Vogue. Ruku v ruce s focením přišel i modeling pro značky jako Coco Chanel, Yves Saint Lauren či Paco Rabanne.

Salvador Dalí, Beatles a hudební průmysl

V Londýně se později stává terčem bulvárních plátků, neboť je jakýmsi dokonalým symbolem ženy s bohémským stylem života. Pravidelně se setkává s modelkou Twiggy, skupinou Beatles nebo Brianem Jonesem z Rolling Stones. Právě v tomto období ale také došlo k osudovému setkání – Amanda Lear se seznámila se Salvadorem Dalím, který se populární i kontroverzní modelky ujal a ona se zase stala jeho múzou.

Mimo výše zmíněné aspekty se Amanda Lear proslavila rovněž skrze hudební průmysl. Vše začalo obalem alba For Your Pleasure anglické art rockové skupiny Roxy Music, na kterém se Amanda Lear objevila. Rázem byly dveře do světa hudby otevřené. Nejen tím způsobem, že Amandě umožnil roční vztah s Davidem Bowiem – ona sama totiž v roce 1975 vydává své první album. Od té doby do současnosti následovalo dalších 27 desek.

V hudební kariéře Amandě Lear se pak mísí vše z dosavadního života – skandály, kontroverze, dekadence, provokace, kýč, sexuální otevřenost, prvoplánovost, ale i pokusy o osobní zpověď, a především pak zastřený a hluboký hlas, jenž spolehlivě popularizoval teorie o mužské minulosti. Zmínit lze jednu z nejslavnějších skladeb Amandy Lear s názvem Enigma (Give A Bit Of Mmh To Me), která je dokonalou ukázkou výše zmiňovaného.

Koncert v Československu a malířství jako vyšší umění

Postupem času se stala ikonou evropské disco hudby, zejména pak na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Amanda Lear byla specificky významná i svým vlivem napříč západním i východním světem. Byla jednou z mála západních umělců a umělkyň, jimž oficiálně vycházely desky v Moskvě. Amanda Lear se dokonce dostala i do komunistického Československa, a to při příležitosti Bratislavské lyry v roce 1982.

Později přesedlala na komornější oblasti umění – věnovat se začala zejména malířství, o kterém hovořila jako o jediné a skutečné vášni, showbyznysem si dle vlastních slov jen vydělávala. Široké mainstreamové publikum ovšem zpravidla baží po skandálech a bulvárně populárních typech zábavy. „Lidé se mě ptají: Ale, vy malujete? A já přitom maluji již třicet let, měla jsem třicet nebo čtyřicet výstav olejomaleb – ale nikdo o tom neví. Z toho je velký pocit marnosti,“ zpovídala se Amanda Lear.

Ať tak či onak, Amanda Lear je legendární představitelkou populárního umění, zejména na konci minulého století. A ačkoli je zřetelná její nutkavá multižánrová „potřeba“ a touha angažovat se i v takzvaném vyšším umění, je známá specificky pro svůj úděl v rámci modelingu a hudebního průmyslu. Dle nejčastěji citovaných zdrojů je Amandě Lear v současnosti přibližně 82 či 83 let. Skutečností ovšem je, že život Amandy Lear s tolika rovinami jednoduše nejde vměstnat do několika odstavců, což je zároveň i jedním z aspektů, kterým se napříč světem proslavila.

Zdroje: Wikipedia, iDnes

Podobné články

Doporučujeme

Další články