Od rapu až k popu. Takto bychom mohli definovat producentský vývoj Ricka Rubina, který začal v roce 1985, když spolupracoval na debutové desce Radio od rappera LL Cool J. Deska se stala platinovou a umístila se na 6. místě v US Billboard. Následovala spolupráce s Beastie Boys na jejich prvotině Licensed to Ill, která vyšla o rok později pod labelem Def Jam Recordings. Výsledkem byla 9× platinová deska, která obsahovala spoustu nesmrtelných hitů. Beastie Boys totiž představovali bělošský rap nasáklý punkovou a hardcorovou muzikou, což bylo v té době v podstatě revoluční.
Na podobné bázi proběhla i následná spolupráce s Run-D.M.C. Kapele Slayer pomohl Rubin dosáhnout vrcholu s deskou Reign in Blood, jelikož pomohla v hudebním vývoji trash metalu. Podobně probíhala spolupráce i s dalšími rockovými nebo metalovými kapelami. V roce 1991 navázal spolupráci s kapelou Red Hot Chili Peppers, když společně vytvořili desku Blood Sugar Sex Magik, která se stala jedním z nejúspěšnějších alb v 90. letech. Písně jako Give It Away nebo Under The Bridge. Rick Rubin o osm let později pomáhal „Redhotům“ i s deskou Californication, která je návratem ke kořenům oblíbené kapely.
Během 90. let postupně produkoval desky pro jména jako Johnny Cash, System of a Down, AC/DC nebo Rage Against The Machine. Po roce 2000 produkoval pro jména jako Limp Bizkit, Linkin Park, Slipknot, Metallica, Audioslave a spoustu dalších. Vypadá to, že Rick Rubin stál za každou smysluplnou deskou, která v té době vyšla. Dokonce produkoval i desku pro Justina Timberlakea nebo Eda Sheerana.
Umění spojit dvě na první pohled rozdílné věci bylo klíčem Rubinova úspěchu. Dokázal to nejen s debutovou deskou Beastie Boys, ale později i s dalšími. Za zmínku stojí singl 99 problems s Jay-zem, Berzek od Eminema nebo 3 desky od Linkin Park.
Rick Rubin svým zjevem sice připomíná bezdomovce, ale faktem je, že bývá považován za jednu z nejzásadnějších postav ve vývoji populární hudby.
A zde je 6 pádných argumentů, proč jsou Beastie Boys jednou z nejlepších kapel.