fb pixel Muž, kterého proslavil MacGyver a Hvězdná brána: Richard Dean Anderson stále patří do béčkového nebe – G.cz
Vyhledávání

Muž, kterého proslavil MacGyver a Hvězdná brána: Richard Dean Anderson stále patří do béčkového nebe

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Jméno Richard Dean Anderson většině českých filmových a seriálových fanoušků s velkou pravděpodobností nic neřekne. Když ho však představíme jako MacGyvera nebo Jacka O`Neilla z Hvězdné brány, tak každý hned zbystří. Mít štěstí na ty správné herecké role je totiž tou nejlepší cestou, jak se stát kultovním a především věčným. To se Andersonovi rozhodně podařilo, a hned dvakrát.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 26.1.2024, 06:36

Legenda, která nikdy neomrzí

Hlavní hvězda MacGyvera a Hvězdné brány Richard Dean Anderson před pár dny oslavila 74. narozeniny. A to je rozhodně důvod k tomu představit si tuhle seriálovou legendu, která naši životní cestu doprovází skrz televizní obrazovky už od poloviny 80. let. Herec se narodil 23. ledna 1950 v Minneapolis ve státě Minnesota do umělecké rodiny. Zatímco jeho otec byl úspěšný jazzman a profesor na střední škole, tak jeho matka se živila jako herečka. On sám v mládí inklinoval spíše ke sportu – hrál hokej, jenže pak se párkrát ošklivě zranil a uvědomil si, že toto zřejmě nebude ta pravá cesta. Proto se rozhodl vrhnout se na dráhu herectví. Nejprve navštěvoval herecké kurzy, a pak odjel do Los Angeles. Zde se hercem nestal, ale zato umělcem ano. Živil se totiž jako pouliční umělec – žongloval a předváděl klauna v centru města, čímž se nakonec dostal ke zpívání a hlavně k režírování delfíní show v Marylandu.

Anderson si však šel i dále za svým hereckým snem, a nakonec se na něj v roce 1976 usmálo štěstí, když se mu podařilo získat roli doktora Jeffa Webera v seriálu General Hospital. Díky této roli si zajistil práci na dlouhých 5 let, což mu vyneslo dostatečnou popularitu k tomu, aby získával další a další seriálové role. Jenže pak přišel rok 1985 a s ním i velký zlom v podobě kultovního seriálu MacGyver, který byl nadmíru úspěšný. Získal v něm totiž hlavní roli vynalézavého hrdiny, jenž si za každých okolností ví se vším rady a díky svým všestranným znalostem se dokáže dostat z každé šlamastiky. MacGyverův nejlepší přítel byl švýcarský armádní nožík Wenger, který vytáhnul vždy, když byl v nouzi. Šikovný MacGyver se stal fenoménem doby, a některé jeho vynálezy prý skutečně fungovaly, jak dokázali tvůrci pořadu Bořiči mýtů o mnoho let později. Nakonec vzniklo celkem 139 epizod MacGyvera, přičemž poslední díly byly natočeny v roce 1993.

Andersonovy kroky následně směřovaly k seriálu Legend, který se odehrával v prostředí Divokého západu. Kromě toho si stihnul zahrát i v několika filmech, avšak většinou se jednalo o televizní snímky podprůměrné kvality. V roce 1994 se ještě stihl vrátit k MacGyverovi, a to tentokrát ve filmové podobě. Poté následovaly filmy jako Pandořina skříňka nebo Hořící peklo, jenže vzhledem k tomu, že Richard Dean Anderson je primárně seriálový herec, musel si na svou další velkou roli počkat ještě pár let. V roce 1997 vyšel fenomenální sci-fi seriál Hvězdná brána, který si získal popularitu po celém světě a podle některých filmových kritiků byl dokonce úspěšnější než samotný MacGyver. Nakonec se seriál točil až do roku 2006, přičemž celkově vzniklo skoro 100 epizod a několik celovečerních filmů. Anderson si svou postavu Jacka O`Neilla užíval a tvůrci seriálu ho i po letech tlačili k účasti na dalších pokračováních, ve kterých se objevoval však jen výjimečně. Seriál Hvězdná brána byl založen na filmu z roku 1994, v němž si Andersonovu postavu zahrál Kurt Russell.

Vzhledem k tomu, že se z Andersona stala popkulturní postavička, nemůžeme se divit, že si ho zvou tvůrci z různých odvětví ke spolupráci. V roce 1997 například daboval postavu Killiana v počítačové hře Fallout nebo si například zahrál sám sebe v jedné epizodě seriálu Simpsonovi, což pro něj musela být čest. Kromě herectví se Anderson věnuje například jízdě na kole, potápění, ale i mnoha adrenalinovým sportům. Nemá problémy s létáním na rogalu ani s účastí na automobilových závodech. Podle filmové databáze ČSFD.cz se bohužel k žádnému projektu nenachomýtnul už od roku 2013, takže můžeme předpokládat, že si vychutnává zasloužený důchod v jednom ze svých sídel. Střídavě totiž žije v Malibu a ve Vancouveru. A jako bonus navíc vlastní chatu v severní Minnesotě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články