fb pixel Musí se to udělat! Jak dvě dvanáctileté holky obětovaly svou spolužačku strašidlu v lese – G.cz
Vyhledávání

Musí se to udělat! Jak dvě dvanáctileté holky obětovaly svou spolužačku strašidlu v lese

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Waukesha ve Wisconsinu je asi sedmdesátitisícové město s nízkou kriminalitou. Takový ten okresní zapadákov nedaleko Milwaukee, kde je sice všechno, co potřebujete k životu, ale nepohne se tam ani lístek na stromě. Kromě okolí donedávna málokdo věděl, že nějaká Waukesha vůbec existuje. To se změnilo koncem května 2014. 31. večer zpozoroval cyklista nezvyklý pohyb v křoví nedaleko Davidova parku za městem. Zastavil, aby zjistil, co to je. Objevil dvanáctiletou dívku, která v sobě měla celých devatenáct bodných ran. Záchranka a policie byly na místě v řádech minut. Otázka byla jasná: Kdo mohl něco takového udělat? Nebo co mohlo něco takového udělat?

Jan Studnička
Jan Studnička 22.7.2020, 11:12

Strach obchází okolo

Během jediného procesu s čarodějnicemi v Salemu zemřelo dvacet lidí na popravišti a dalších pět ve vězení na následky surového zacházení. V roce 1837 se Londýňané v noci báli vycházet, protože po ulicích řádil Spring-Heeled Jack, stvoření, které umělo přeskakovat baráky a lovilo lidi. Při druhém obléhání Vídně našli obyvatelé města chlapce, jenž omylem rozpoutal požár uvnitř hradeb a ze strachu před sabotáží ho umučili k smrti. V roce 2003 zabil dvaadvacetiletý muž svého kamaráda proto, aby se zachránil před „Královnou prokletých“, což byl název filmu, na který se společně dívali.

Co mají všechny tyhle případy společné? Jistě, hysterii, deziluze, přeludy… ale hlavně strach. Strach i z těch nejabsurdnějších věcí vás dokáže donutit ke strašným věcem. Zvlášť, když máte po boku někoho, s kým se navzájem podporujete. V průběhu historie mělo lidstvo strach z lecčeho, čarodějnic, monster, nepřátelských armád, zrádců, sabotérů… je jedno na kolik je taková hrozba reálná, důležité je jenom to, nakolik je reálná pro vás.

Mohlo by se zdát, že jsme od vyprávění mýtů nad ohněm před jeskyní ušli velký kus cesty, ale v některých případech jsme pořád ta samá banda lovců a sběračů, která tu před tisícemi let bloudila nezkrocenou krajinou. Rádi si vyprávíme příběhy, u nichž se bojíme, a pak vyvádíme podivné věci.

Jako Morgan Geyser a Annisa Weier. Dvě dívky, které v parku při městečku Waukesha pobodaly svou kamarádku. Protože se bály, že si pro ně jinak přijde Slender Man.

Postava v lesích

Pokud jste za posledních deset let páchli na internet, pravděpodobně jste o Slender Manovi slyšeli. Vznikl sice v roce 2009 v rámci photoshopové soutěže „vytvořte strašidelnou fotografii“, ale velká část netu vám bude tvrdit, že Slender Man tu byl vždy. Buď to dělají z ignorace, nebo podporují jednu z nejslavnějších creepypast, která kdy byla vytvořena.

Slender Man má podobu nepřirozeně vysokého muže v černém obleku s neúměrně dlouhými končetinami. Občas je dokonce vyobrazován s rejem chapadel, která mu vystřelují ze zad. Internetoví grafici ho rádi strkají do černobílých fotografií z padesátých nebo třicátých let, většinou nenápadně někam na stranu fotky, aby nebyl na první pohled zřetelný a nebylo jasné, že jde o fejk. Jiní grafici zase překopávají historické rytiny a obrazy ve stylech dané doby a doplňují ho mezi starověké hieroglyfy nebo středověké výjevy. Zrovna tam se moc hodí, protože pro svou absenci obličejových rysů vypadá v historických šatech jako součást Tance smrti, Danse Macabre, středověkého vizuálního tématu tancujících kostlivců.

Samozřejmě na něm nepracují jenom grafici, spousta amatérských i profesionálních kopíků se na „autentických“ příbězích se Slender Manem vyřádila. Nenajdete jakýkoli top ten monster internetových legend, aniž byste nenarazili na tuhle kreaturu. Jak druhá dekáda jednadvacátého století postupovala, z postavy se stával hororový a popkulturní fenomén. Nejdřív přišly dvě obstojné lowcostové videohry, které z něj udělaly household jméno pro videoherní streamery, a pak dokonce film…

Ten ale přišel až v roce 2018 a celý kult definitivně pohřbil svou neznalostí tématu, nepochopením kouzla a… taky tím, že to byl prostě skrz naskrz mizerný horor.

Devatenáct a dost

O čtyři roky dříve ale, tedy na přelomu jara a léta 2014, byl Slender Man na vrcholu svých popkulturních sil. Nebyl tak známý, aby z něj byl meme, ale byl dost známý, aby se o něm dozvěděly dvě dvanáctileté školačky Morgan a Annisa.

Morgan Geyser byla… hm, tichý typ. Neměla skoro žádné kamarády, i ve dvanácti chodila oblečená v černém, zkrátka neudělala toho příliš, aby pomohla zvrátit tenhle stereotyp tichého dítěte, které se promění ve školního střelce. Ve čtvrté třídě si ale Morgan našla kamarádku, Payton Leutner, mezi vrstevníky populární dívčinu, která se se zahloubanou Morgan začala bavit proto, aby Morgan vůbec nějaké kamarády měla. Dobrý skutek nezůstal nepotrestán.

Na 31. května 2014 pořádala Morgan narozeninovou oslavu. Na přespávačku byla pozvána Payton a Annisa Weier, která byla ve škole nová a z nějakého důvodu Morgan úplně propadla. Co Payton nevěděla, bylo to, že zbylé dvě dívky plánovaly několik měsíců její vraždu. Víte, Annisa a Morgan jednou společně na internetu objevily Slender Mana. A legenda funguje tak, že pokud se o něm dozvíte nebo o něm mluvíte… přijde si pro vás a pro vaši rodinu. Pokud se nevykoupíte krví. A tu krev měla dodat právě nebohá Payton.

Holky chtěly svou kamarádku zamordovat už 30. května, ale nikdy se jim nenaskytla příležitost. Až následujícího dne po setmění vylákaly nic netušící spolužačku do nedalekého lesíka, do Davidova parku.

Z výpovědí dívek víme přesně, co se seběhlo. Morgan se rozkřičela: Teď!“ a hystericky plačící Annisa vytáhla ze svého batůžku nůž se třináct centimetrů dlouhou čepelí a začala do Payton bodat. Nahlas počítala údery. Skončila na čísle devatenáct. Podle všeho zraněná dívka křičela v hrozných bolestech, ale Morgan jí zacpala pusu a řekla jí že se to muselo udělat“, ať leží na zemi, aby nekrvácela tak rychle, a že s Annisou doběhnou pro pomoc. Nešly pro pomoc. Odešly z lesíka a neměly ani trochu v plánu se tam vracet.

Payton se podařilo sebrat a v šoku se dopotácet k cestě, kde ji naštěstí našel okolo projíždějící cyklista.

Čtyřicet let mezi matracemi

Naštěstí nemají dvanáctileté dívky v pažích příliš velkou sílu, i tak ale měla Payton ohromné štěstí. Dvě rány zasáhly důležité orgány, jedna rána o pár milimetrů minula srdeční aortu… ale dívka mohla být propuštěna z nemocnice už po týdnu. O svém zážitku se ale rozhodla promluvit až v roce 2018, tedy po ukončení soudu s dívkami, které ji chtěly zabít.

Annisa Weier projevovala značnou lítost, ale trvala na tom, že ji k tomu Morgan donutila. Kvůli Slender Manovi,“ opakovala. Ta byla odsouzena na pětadvacet let povinné léčby, bude v nemocnici do sedmatřiceti let svého života. Samotná Morgan lítost neprojevila nikdy, tvrdila, že teď může odejít za Slender Manem do jeho sídla v lesích. Místo toho šla ve svých dvanácti letech taky do blázince a dostala čtyřicet let psychiatrické péče. Z ústavu se podívá, možná, ve dvaapadesáti.

A Slender Man… je už pár let na odchodu. Ale vždycky se dřív nebo později vynoří něco jiného. Jiná postava, jiný fenomén, jiný strašák. A to, že je jenom v našich hlavách, neznamená, že není smrtelně nebezpečný.

Podobné články

Doporučujeme

Další články