Mudlové přejí všechno nejlepší! 5 důvodů, proč milovat duchovní matku Harryho Pottera J. K. Rowling – G.cz
Vyhledávání

Mudlové přejí všechno nejlepší! 5 důvodů, proč milovat duchovní matku Harryho Pottera J. K. Rowling

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Psal se rok 1997 a na pultu se poprvé objevila kniha o čarodějnickém učedníkovi s názvem Harry Potter a kámen mudrců. Byl to počátek éry knižního fenoménu, který trvá v podstatě do dnešních dní. Knih o Harry Potterovi nakonec vzniklo celkem sedm. Autorka J. K. Rowling magického příběhu dnes slaví 54. narozeniny a důvodů, proč ji máme rádi, je hned několik...

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 31.7.2019, 15:14

1. Osobně je stejná jako Hermiona. A Herminou všichni milujeme

V jednom rozhovoru J. K. Rowling uvedla, že jedna z hlavních postav z románu o Harry Potterovi je do jisté míry její autoportrétem. Prozradila na sebe, že od mládí byla zarputilá malá šprtka a vzorná žákyně, která měla přehled o veškerém učivu. Navíc pravidelně četla. Mezi její oblíbené autorky patřila Jane Austin.

2. Před vydáním Pottera si prošla sakra těžkým obdobím

Příběh o životě Rowling před vydáním první knihy o Harrym Potterovi a o tom, co následovalo, je jako z pohádky. V té době, než Kámen mudrců dorazil na pulty knihkupectví, byla Rowling bez práce, po rozvodu a odkázána na sociální dávky. Tehdy nezaměstnaná Rowling dokončovala svou první knihu v kavárnách v Edinburgu, což prý pro ni bylo nejinspirativnější prostředí k tvorbě. Říkalo se, že ke psaní v kavárnách se uchýlila, jelikož chtěla ušetřit za topení ve svém bytě. Tuto informaci však sama popřela. Jedno je jisté; kouzlo Harryho Pottera jí vydělalo tolik peněz, že podobné starosti už nikdy nebude muset řešit.

A tady si přečtete zajímavosti o Smrtijedech:

3. Naučila číst mladou generaci 90. let

Vzhledem k tomu, že prodala přes 400 milionů výtisků po celém světě a její kniha byla přeložena do 65 jazyků, povedlo se jí zasáhnout obrovskou masu čtenářů a zařadit se mezi klasické autory literatury pro děti a mládež. O Harrym Potterovi se dnes dokonce učí v hodinách literatury. Navíc byla celá sedmidílná série psána stylem, že Harry Potter rostl spolu s čtenáři. Z dětského příběhu v prvním díle se vyvinul někdy až drsný thriller s prvky hororu, kde umíraly hlavní postavy podobně jako ve Hře o trůny. Donutit děti, aby místo videohry vzaly do rukou knížku, bylo na přelomu století téměř nemožným úkolem. Rowling se to ale povedlo.

4. V roce 2016 darovala 4 miliardy korun charitě

Rowling knihy o malém čaroději a následně výdělky z jejich filmového zpracování přinesly pohádkové bohatství. Ona sama ale nežije jako zhýčkaná miliardářka a dobrovolně se vzdala svého miliardářského statusu tím, že darovala podstatnou část svého majetku charitě. Její charitativní činnost je odrazem jejího životního příběhu. Sama zažila tíživou životní situaci, kdy si sáhla na dno a tudíž se zaměřila pomoc rodičům samoživitelům. Současně založila svou vlastní charitativní organizaci, která pomáhá dětem v ústavní péči z východní Evropy.

5. Umí napsat i super detektivku

Autorce Harryho Pottera se povedlo zmást knižní recenzenty i čtenáře, když v roce 2013 vydala román pod pseudonymem Robert Galbraith. Detektivka Volání kukačky byla považována za debut začínajícího spisovatele a kritici ho označovali za velice zdařilé dílo. Novináři posléze poznali rukopis Rowling podle stylu psaní, stejného agenta i vydavatelství, ve kterém byla kniha vydána. Ač už se ví, že detektivky v hlavní roli s charismatickým Cormoranem Strikem píše Rowling, "Galbraith" vydal už tři díly a čtvrtý se chystá. Je vidět, že Rowling není jen autorkou jednoho hitu a kromě příběhů z kouzelného světa zvládne čtenáře vtáhnout i do úplně jiného prostředí.

A zde je jak by vypadal Pán prstenů, kdyby ho Tolkien psal v dnešní době.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu