fb pixel
Vyhledávání

Mrtví herci ožívají díky počítačové grafice. Budeme ještě potřebovat ty živé?

Carrie Fischerová nám všem bude chybět, o princeznu Leiu ale díky počítačovým trikům nepřijdeme.
Zdroj: movieweb.com

Tvůrci ságy Star Wars oznámili, že ač Carrie Fischerová, která ztvárnila princeznu Leiu, loni v prosinci zemřela, postava bude v obou nových dílech. Většinu scén stihla Fischerová natočit, se zbytkem pomůže počítačová grafika. Není to poprvé, co se na plátně objeví mrtvý herec, kterého oživí moderní technologií. Stane se tato praxe trendem kinematografie, který odstaví živé herce na vedlejší kolej?

Jan Palička
Jan Palička 12.4.2017, 07:00

Když v prosinci loňského roku náhle zemřela herečka Carrie Fischer, kterou celý svět znal jako princeznu Leiu ze Star Wars, fanoušci okamžitě začali řešit otázku, jak to bude s osudem její postavy. Ta se totiž měla objevit v chystaných dvou nových dílech Hvězdných válek. Tvůrci nyní prozradili, že po domluvě s rodinou Fischerové princeznu Leiu uvidíme jak v osmé epizodě Poslední Jedi, která do kin přijde na konci tohoto roku, tak v dosud nepojmenované epizodě, která bude následovat koncem roku 2019.

Bratr zesnulé herečky spolu s její dcerou se shodli, že oblíbená postava princezny patří všem fanouškům a bylo by nefér jí z filmů vyřadit jen proto, že její představitelka zemřela. Dříve by jediným řešením bylo přeobsazení, což ve většině případů nedopadlo zrovna důstojně, dnes nám ale moderní technologie a počítačová grafika umožní mrtvé herce oživit. Svým způsobem to zažila i sama princezna Leia, ve filmu Rogue One, který se odehrává před původními epizodami ze 70. a 80. let byla tvář herečky představující princeznu digitálně upravena tak, aby vypadala jako mladá Carrie Fischerová. Ve filmu si "zahrál" i admirál Tarkin, ač jeho představitel Peter Cushing je již několik let po smrti. Star Wars tak očividně umí této možnosti využívat.

Digitálně oživen byl například i Paul Walker z automobilové série Rychle a zběsile, dodělávány byly některé záběry Jokera ze snímku Temný rytíř nebo hlavního hrdiny filmu Vrána, jelikož oba představitelé během natáčení zemřeli. Ve všech dosavadních případech nicméně šlo o to, že se záběry, které herci za života stihli natočit, doplnily o ty digitální. Je jen otázkou času, kdy dokáže digitální grafická podobizna určitého herce odehrát celý film, technologie k tomu již filmaři mají.

V prvé řadě se řeší etická otázka toho, zda je vůbec důstojné zasahovat do památky mrtvých herců tím, že je necháváme "hrát" jako digitální obrázky v nových filmech. V případě Carrie Fischerové tuto otázku zodpověděla její vlastní rodina, která si její digitální vzkříšení přála. Pokud by byl souhlas od dědiců i ostatních herců (většinou s vidinou tučného výdělku), pak by nebyl problém znovu vidět hrát geniální hvězdy jako Marlona Branda, Marilyn Monroe, Jamese Deana nebo Audrey Hepburnovou. Naopak by to byl zážitek, který by mnoha filmovým fanouškům udělal radost. Kdo by se ale neradoval, by byli žijící herci.

Možnost vytvořit si podobiznu legendy v počítači je dobrým sluhou, ale i špatným pánem. Ostatně kdo nikdy nepřemýšlel nad tím, jaké by to bylo, kdyby moderního Jamese Bonda hrál opět mladý Sean Connery? Co kdyby se natočilo pokračování legendární Casablancy s původními herci? Díky technologiím by to asi možné bylo, nicméně zajímali by pak vůbec ještě někoho současní herci a dával by si někdo tu práci s hledáním nových talentů, když by donekonečna mohly hrát nepřekonatelné legendy? Film by se v budoucnu mohl stát čistě počítačovou záležitostí, kde by nutnost lidského faktoru v podobě herce s talentem odpadla, důležití by byli jen scénáristi, režiséři a hlavně grafici. Možná by ale bylo lepší nerušit věčný spánek mrtvých hvězd a vzpomínat na ně jen ve filmech, které natočily, když ještě žily.

Jak roky změnily představitele jednotlivých postav ze Star Wars, se podívejte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články