fb pixel Movember končí: Mýty a fakta ohledně rakoviny prostaty – G.cz
Vyhledávání

Movember končí: Mýty a fakta ohledně rakoviny prostaty

Movember
Zdroj: Dopravní podnik hl. města Prahy

Listopad končí a s ním i měsíc každoročně určený k osvětě ohledně rakoviny prostaty. Již třetím rokem se do projektu zapojily i dopravní podniky napříč republikou, proto jste v posledních týdnech mohli v mnoha velkých městech jezdit vozy MHD ozdobenými stylovými knírky, jež jsou symbolem tohoto boje.

Komerční článek
Komerční článek 26.11.2019, 15:47

Spolupráci napříč republikou zastřešilo opět Sdružení dopravních podniků ČR. V letošním roce se do akce zapojilo více než deset dopravních podniků. Například v Praze bylo polepeno kníry 20 autobusů a 20 tramvají, v Ostravě 40 nejnovějších tramvají a v Plzni vyjelo dokonce 60 vousatých vozů všech tří trakcí. Jednotlivé dopravní podniky chystaly soutěže o nejkrásnější zaměstnanecký knír, nejrůznější finanční sbírky, a samozřejmě také vnitropodnikovou osvětu.

Muži proti rakovině

Do osvětové kampaně se zapojila jako každý rok řada zemí, Česká republika také, a to prostřednictvím Nadačního fondu Muži proti rakovině, který se od svého vzniku v roce 2012 snaží zlepšit povědomí o nutnosti preventivních prohlídek mužských pohlavních orgánů.

Nadační fond Muži proti rakovině podporuje výzkumné projekty a rozvoj léčby urologických nádorů, šíří osvětu v této oblasti a pomáhá získat finanční zdroje na nákupy přístrojového vybavení pro léčbu onkologických pacientů. Rakovina prostaty je přitom jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin.

Mýty a fakta o rakovině prostaty

1. Rakovina prostaty je nemocí starých mužů

S postupujícím věkem riziko rakoviny prostaty stoupá. Z celkového počtu diagnostikovaných mužů je více než polovina starších 65 let

2. Rakovina prostaty je dědičná

Existuje mnoho rizikových faktorů a rodinná anamnéza je jednou z nich, k dalším patří etnická příslušnost, fyzické zdraví, životní styl a geografická poloha.

3. Pokud nemáte žádné příznaky, nemáte rakovinu prostaty

Rakovina prostaty je jedním z nejvíce asymptomatických druhů rakovin. Její příznaky bývají často detekovány lékařem během rutinní kontroly. Patří k nim potřeba častějšího močení, potíže s močením, slabý nebo přerušený tok, bolestivé nebo pálivé močení, potíže s erekcí, bolestivá ejakulace, krev v moči nebo spermatu, častá bolest a ztuhlost při močení v dolní část zad, kyčlí nebo stehen. Močové příznaky nemusí ovšem nutně znamenat rakovinu prostaty. Pokud se vyskytne kterýkoliv z popsaných příznaků, je třeba se svěřit lékaři

4. V rodině není rakovina prostaty, je šance, že ji nedostanu

Rodinná anamnéza zvyšuje pravděpodobnost výskytu 1:3 a společně s genetikou hraje nezanedbatelnou roli. U muže, jehož otec nebo bratr trpěl rakovinou prostaty, je dvakrát větší pravděpodobnost, že se nemoc rozvine. Riziko se zvyšuje, pokud byla rakovina prostaty diagnostikována u rodinného příslušníka mladšího 55 let nebo postihla tři nebo více členů rodiny.

5. Test PSA je testem na rakovinu

Test PSA měří hladiny prostatického specifického antigenu v prostatě, nikoliv v rakovině. PSA je produkována prostatou v reakci na řadu problémů, které by se mohly vyskytovat v prostatě, Je to jakýsi první výstražný poplach a prvním krok v diagnostickém procesu rakoviny prostaty umožňující detekci v raném a nejlépe léčitelném stádiu.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články