fb pixel Motoristy čeká nečekaně levné léto, za benzín platí o 10 Kč na litr méně než loni, za naftu o 15 Kč. A ceny půjdou ještě níž – G.cz
Vyhledávání

Motoristy čeká nečekaně levné léto, za benzín platí o 10 Kč na litr méně než loni, za naftu o 15 Kč. A ceny půjdou ještě níž

Zdroj: Profimedia

Podle aktuálních čísel CCS čeká české motoristy velmi levné léto oproti roku 2022. Krize v oblasti pohonných hmot je prozatím za námi a podle aktuálních prognóz nás čeká další zlevňování nafty a benzínu. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 15.6.2023, 09:38

Čechy čeká levné léto na silnicích

V uplynulém týdnu pohonné hmoty v ČR sice zdražily, v rozsahu patnácti až dvaceti korun na litr, ale v příštích sedmi dnech lze sázet spíše na jejich cenovou stagnaci. Ta předznamená zlevňování, jež by mělo nastat ještě před začátkem prázdnin.

Důvodem je vývoj na trhu s ropou. Lze očekávat další její zlevnění, a to i v důsledku včerejšího závěru měnověpolitického zasedání americké centrální banky. Ta sice úrokové sazby nezvýšila, což se poměrně široce čekalo, ale zároveň signalizovala, že po této „pauze“ bude sazby zvedat ještě výrazněji, než se dosud předpokládalo. Proto po včerejšku dále stoupá pravděpodobnost recese v USA, což vytváří tlak na pokles cen ropy. Slova a signály americké centrální banky potvrdily a umocnily obavu trhů, že zkrocení inflace se prostě bez recese neobejde a že jedinou otázkou tak je, jak hluboká bude.

Nijak oslnivý výkon nepodává ani čínská ekonomika, jejíž poptávka tak nemá a nebude mít sílu v nejbližší době cenu ropy citelněji zvýšit a Spojené státy tak svým způsobem „zastoupit“ coby stěžejní zdroj cenového růstu ropy.

Na stagnaci, ba dokonce pokles cen před vrcholnou motoristickou sezónou by nakonec ještě během léta mohl reagovat kartel OPEC, a zejména pak Saúdská Arábie, dalším omezením své těžby. Kartel sice na takové omezení už přistoupil a sama Saúdská Arábie ještě nad rámec toho, jednostranně, dodatečně také, ale zatím to k růstu cen ropy nevede. Rozpočet Saúdské Arábie se tak nedaří dostat do černých čísel, kvůli nízkým cenám ropy zůstává v deficitu. Což jen umocňuje spekulace o dalších letošních možných škrtech v těžbě nejen saúdské ropy.

Čeští motoristé se mohou radovat. Toto léto bude z hlediska cen pohonných hmot výrazně levnější než to loňské, a to jak v Česku, tak v převážné části Evropy. Vždyť v ČR je benzín nyní o zhruba 10 korun na litr levnější než před rokem touto dobou, nafta pak je levnější dokonce o přibližně 15 korun na litr.

Podobné články

Doporučujeme

Další články