fb pixel Světový den dárců krve: Společně zachraňujeme životy, ale je nás málo – G.cz
Vyhledávání

Světový den dárců krve: Společně zachraňujeme životy, ale je nás málo

Zdroj: Profimedia

Pod každým tlukoucím srdcem bije síla, která může změnit osud. Tato síla spočívá ve všech nesobeckých dárcích krve, kteří každoročně slaví Světový den dárců krve. 14. červen je dnem, kdy se lidé z celého světa sjednotí a vzdají hold těm, kteří při svém činu doslova darují naději na život. Dárců ale neustále ubývá.

Martin Miko
Martin Miko 14.6.2023, 14:52

Dárců krve ubývá, raději darují plazmu za peníze

Světový den dárců krve je příležitostí připomenout si význam tohoto nezištného činu a zvýšit povědomí o potřebě dostatečných zásob krve pro záchranu životů. Tento den nás vyzývá, abychom se připojili k řadě hrdinů, kteří se rozhodli překonat strach a pomoci těm, kteří bojují o život.

Dárci krve představují živoucí most mezi nadějí a zoufalstvím. Jejich dobrovolný příspěvek poskytuje nepostradatelné zásoby krve pro léčbu nemocných, vážně zraněných a těch, kteří podstupují komplexní chirurgické zákroky. Jejich dar je symbolem lidské solidarity a soucitu.

Přestože je dárců krve na světě mnoho, stále to nestačí. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že pouze 1 % populace aktivně daruje krev, zatímco potřeba je mnohem vyšší. Nedostatek krve může mít vážné následky pro pacienty, a proto je důležité, abychom se všichni zamysleli nad tím, zda bychom se mohli stát hrdými členy této humanitární mise.

Darování krve je relativně jednoduchý proces, který zachraňuje životy. Pro dárce to znamená podstoupit předběžné vyšetření, aby se zjistilo, zda splňuje zdravotní kritéria. Samotný proces odběru krve trvá jen několik minut a není bolestivý. Získaná krev je následně pečlivě testována a připravena k použití v lékařských zařízeních.

A co v Česku?

Česká republika má dlouhou tradici dobrovolného darování krve a dárci krve zde hrají klíčovou roli v zajištění dostatečných zásob krve pro nemocnice a zdravotnická zařízení. Mnoho organizací, včetně Českého červeného kříže a dalších dobrovolnických skupin, se věnuje propagaci a organizaci akcí spojených s darováním krve.

V průběhu roku se po celé zemi konají různé dárcovské akce, ve kterých se může každý ochotný jedinec zapojit a přispět svou krví. Tyto akce jsou dobře organizované a zajišťují bezpečnost a hygienu v souladu s přísnými zdravotnickými standardy.

I přes úspěchy v dobrovolném darování krve se však stále čelí výzvám. Potřeba krve a krevních produktů v nemocnicích je neustále přítomná, a proto je důležité, aby se stále více lidí zapojilo a stalo se pravidelnými dárci krve. Informovanost o darování krve a motivace pro nové dárce jsou klíčovými faktory k dosažení dostatečných zásob krve.

I přesto je podle dat Českého červeného kříže (ČČK) nedostatek dárců krve. V nemocničních transfuzních zařízeních jich chybí podle informací asi 80 tisíc. Současně klesá i počet dárců, protože zatímco v roce 2010 jich do nemocnic chodilo darovat krev kolem 300 tisíc, tak před dvěma lety to bylo o 80 tisíc lidí méně. Největším problémem nemocnic jsou komerční zařízení vykupující plazmu s finančním ohodnocením až 800 korun za jeden odběr. Plazmu tímto způsobem lze darovat každých 14 dnů, což znamená, že si můžete ročně přivydělat až 20 800 korun. Krev však lze darovat pouze 4 až 5krát ročně, a navíc bez nároků na finanční odměnu. Dárci krve se však své odměny v různých formách dočkají. Přečtěte si podrobnosti na stránkách VZP.

Podobné články

Doporučujeme

Další články