fb pixel Mortal Shells jsou teď nejspíš nejlepší Souls-like hrou na trhu – G.cz
Vyhledávání

Mortal Shells jsou teď nejspíš nejlepší Souls-like hrou na trhu

Zdroj: Cold Symmetry

Vychází temná fantasy hra Mortal Shells, ve které jako nesmrtelná entita skáčete z jednoho mrtvého těla do druhého a v soubojovém systému je necháváte drtit pod zbraněmi příjemně vymodelovaných monster. Představujeme Dark Souls pro začátečníky.

Jan Studnička
Jan Studnička 19.8.2020, 10:39

Souls-like

Výraz “Souls-like” může pro spoustu lidí znamenat spoustu věcí, pro někoho je to něco, čemu se chce vyhnout obloukem, jiní mají rádi výzvy a kotrmelce.. Samozřejmě to znamená, že hra má podobné soubojové mechaniky jako hry od společnosti FromSoftware, Demon Souls, Dark Souls, Bloodborne… a sdílí taky jejich obtížnost.

Problém je, že kolem extrémně (extrémně, extrémně) těžkého soubojového systému FromSoftware her je vybudována celá hra. Lore okolního světa, atmosféra vašeho okolí, útrpný a jen pracně objevovaný příběh, celková nálada hry. Všechno je podřízeno tomu, abyste se cítili mizerní, malí, depresivní, neúspěšní. A ve chvíli, kdy porazíte finálního bosse, jste měli pocit, že jste v životě něco dokázali. I když jste jenom dohráli videohru. Je to zcela pocit zcela unikátní videohernímu médiu a ještě unikátněji právě hrám od FromSoftware.

Souls-like hry jsou… No, přesně takové. Jako. Kopírují povrchové prvky her jako Dark Souls, ale neumí vykouzlit ani atmosféru ani symbolismus, který by byť jen trochu podporoval herní mechaniky. Většinou. Občas se ale najde něco, co je dobrá a poctivá Souls-like hra, která rozumí svému původu. A Mortal Shells je jedna z nich.

Smrtelné schránky

Hra vychází ve středu, když se podíváte na Metacritic, zjistíte, že hodnocení Mortal Shells má mezi recenzenty průměrnou hodnotu sedmasedmdesáti procent, a to přesně vyjadřuje její hodnotu. Není to revoluce žánru ani subžánru, ale pokud máte rádi tenhle styl her a chcete příjemné osvěžení, Mortal Shells je tu pro vás. Navíc je boj o trochu (o malou trošičku) jednodušší než u Dark Souls, takže pokud chcete proniknout do Souls-like her, tohle je vaše šance.

FromSoftware fanda tam najde všechno, co má rád. Temný svět, velice vágní příběh, absurdně silné nepřátele, každý rána se počítá, spousta úskoků… a samozřejmě hrajete za pohybující se mrtvoly. Nebo… ne tak úplně. Ve hře totiž hrajete za jakýsi přízrak, který může posednout několik typů mrtvol, každá se svým RPG setem schopností a výhod. Tedy titulní Mortal Shells, smrtelné schránky. Tahle herní mechanika je taky hlavní gimmick hry. Nese s sebou pár zajímavých herních prvků a tríčků, které můžete vytáhnout během souboje. A navíc vám to umožňuje číst vzpomínky té či dané “mortal shell” a to vám pomáhá dávat dohromady, co se v tomhle příšerném světě událo.

Hra má navíc nějakých patnáct hodin, což je vedle například zmíněného Bloodborne pramálo, ale za následek to má, že je poměrně svěží až do konce, dáte ji za víkend a za půl roku se k ní zase na víkend s radostí vrátíte. Zase na víkend.

Zkrátka, Mortal Shells je pro fanoušky Dark Souls něco jako plechovka Pepsi, kterou najdete v lednici. Pro teď dobrý.

Podobné články

Doporučujeme

Další články