fb pixel Mořský slimák si dokáže z useknuté hlavy vypěstovat nové tělo – G.cz
Vyhledávání

Mořský slimák si dokáže z useknuté hlavy vypěstovat nové tělo

Zdroj: 奈良女子大学, natáčela Sayaka Mitoh

Šťastná náhoda vedla japonské vědkyně k překvapivému objevu. Některé typy mořských slimáků dokážou nejenom přežít dekapitaci, ale následně si dokážou z hlavy vyregenerovat zbrusu nové tělo. Zatímco to staré ještě žije.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.3.2021, 12:46

Slimáci dávají kyslík

OK, pravděpodobně pro vás budeme mít spoustu nových informací. Zaprvé, existují živočichové, kterým se říká „mořští slimáci“. Můžete třikrát hádat proč. Žijí v moři a vypadají trochu jako slimáci. Je jich samozřejmě absurdní množství druhů, ale my bychom se teď chtěli soustředit na jednu konkrétní skupinu. Té se říká „sacoglossa“ nebo „šťáváci“. Protože se živí tím, že vysávají mořské řasy ve svém okolí.

Tihle slizcí tvorečkové nedorůstají víc než pár centimetrů, většinou mají jeden až tři. Vypadají jako barevní zmutovaní slimáci, můžou mít taková křidélka nebo podivné květy na zádech, jsou docela cool. Ale nejvíc cool na nich je, že některé z téměř tří set druhů šťáváků nejenom, že se krmí na mořských řasách, ale dokážou z nich přijímat i chloroplasty, což jsou buňky, které provádějí fotosyntézu. A pak sami slimáci provádějí fotosyntézu!

Chápete, co to znamená. Je to jako kdybyste snědli kus jabloně a pak byste z rukou vystřelovali jabka. No ale o tomhle všem vědci dávno vědí, to není novinka. Novinka je, co umí jeden z tadytěch fotosyntetických slimáků.

Bezhlav kupředu

V japonské prefektuře Nara je narská ženská univerzita. Je to jedna ze dvou čistě ženských vysokých škol v Japonsku. A mimochodem, není to jenom japonský fenomén. Ve Státech jich je pořád čtyřiatřicet a v zemích, kde jsou genderové rozdíly markantní, jako je třeba Indie nebo Saúdská Arábie, jsou ženské vysoké školy velký byznys. To je další nová informace, kterou od nás máte takhle při pátku. Není zač.

Každopádně! Výzkumný tým na univerzitě v Nara zkoumal jeden konkrétní typ šťáváků. Vědkyně chtěly vědět víc o fungování jejich těla, takže přirozeně usekly nebohým slimákům hlavu. A zjistilo se, že hlava slimáka se dokáže sama pohybovat, dostat se k řase a tu pak konzumovat tak dlouho, dokud si nenechá narůst úplně nové tělo se srdcem a všemi dalšími náležitostmi.

Ani vědkyně, ani jiní experti nemají tušení, proč by slimáci měli mít tuhle schopnost a k čemu jim je. Předpokládají, že mají v „krku“ zabudovaný systém něčeho, jako jsou kmenové buňky. Ale na co? To nikdo netuší. Zajímavostí je, že slimáci jsou schopní nechat si narůst nové tělo pouze, pokud jsou mladí. Staří štáváci o tuto schopnost přicházejí. A pozor! Tělo dokáže vyrůst během týdne. A to odhozené, useklé tělo, sice pomalu umírá, ale na podněty reaguje až měsíc. Nedokáže si ovšem vytvořit novou hlavu, takže… nemůžete slimákovi udělat kamaráda tím, že ho rozpůlíte. Bohužel.

No. A to jste si mysleli, že šváb má tuhý kořínek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články