fb pixel Mladoboleslavská Pluhárna opět ožila kulturním a komunitním životem – G.cz
Vyhledávání

Mladoboleslavská Pluhárna opět ožila kulturním a komunitním životem

Opuštěné průmyslové objekty a areály se stále častěji stávají inspirativním prostorem pro nové kulturní a komunitní iniciativy. Tento trend světových velkoměst dorazil zhruba před dvěma lety i do Mladé Boleslavi. Syrové industriální prostředí dvou bývalých továrních hal nacházejících se za Střední průmyslovou školou se stalo vítaným zpestřením a alternativou ke klasickým kulturním institucím. V červenci a srpnu si sem mohou návštěvníci přijít otestovat své znalosti na oblíbený PubQuiz, užít si koncert Báry Polákové nebo si vychutnat představení nového cirkusu.

Redaktor
Redaktor 21.7.2021, 17:05

Program by měl pokračovat až do října

„Vzhledem k okolnostem jsme s plánovaním programu na letošní léto a podzim začali poměrně pozdě, ale přesto se nám podařilo Pluhárnu rozběhnout už koncem června,“ říká David Cígler, který má kulturní program v Pluhárně na starost. „Akce na léto průběžně doplňujeme a rádi bychom s programem pokračovali až do října. Kvůli covidu jsme museli loni například odložit skate exhibici. Pluhárna sice není vytápěná, ale takové akce nepotřebují žádný tepelný komfort.“

V červenci a srpnu se mohou návštěvníci těšit na vystoupení Barbory Polákové (23. 7.) nebo českého krále elektronické hudby Ventolina (27. 8.) Začátkem září zde vystoupí také divadelní soubor Cirkus TeTy, který se věnuje formě nového cirkusu (3. 9.). Aktuální program je k dispozici na Facebookové stránce Pluhárny.

V halách se psala i historie společnosti Laurin & Klement

Pluhárna je jedním z architektonických dědictví dokumentující počátek průmyslové éry Mladé Boleslavi. Areál je tvořen dvěma průmyslovými halami z přelomu 19. a 20. století, mezi kterými se nachází sportovní hřiště. Své pojmenování získal v roce 1916, kdy se tu začal kompletovat motorový pluh Excelsior z dílny společnosti Laurin & Klement.

Revitalizace areálu, kterou inicioval Nadační fond ŠKODA AUTO a podpořilo město, Ministerstvo kultury i soukromí dárci, umožní nové funkční využití pro širokou veřejnost v podobě kulturních, sportovních, vzdělávacích nebo komunitních akcí. V plánech se počítá s vybudováním prostor, které veřejnosti budou sloužit jako ateliéry, zkušebny, taneční a divadelní sály, dílny nebo koncertní sál. V areálu by měla vzniknout kavárna nebo nová venkovní sportoviště.

Rozvoj komunitních projektů v regionu podpoří grant

„Nadační fond Škoda Auto dlouhodobě podporuje vznik regionálních komunitních projektů a iniciativ, jako je Pluhárna, která si za poměrně krátkou dobu své existence získala stovky fanoušků. Hlavním cílem je vždy zapojení veřejnosti a další partnerů. Podpora občanské společnosti je jednou z našich priorit. Aktuálně se mohou organizace hlásit do naší grantové výzvy Tady jsem doma zaměřené na podporu komunitního vztahů nebo rozvoj veřejného prostoru,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto.

Projekt revitalizace Pluhárny byl rozdělen do tří etap. V té první šlo o co nejrychlejší a nejekonomičtější zprovoznění areálu pro pořádání kulturních a společenských akcí. Zpětná vazba počátečního provozu pak pomohla přesně definovat další fáze rekonstrukce, na jejichž konci by mělo dojít k úplnému propojení areálu s okolím, které je tvořeno několika středními školami a parkem.

Mladoboleslavané mají o alternativní prostor zájem

„V poslední době se nám povedlo dokončit pasportizaci haly potřebnou pro plánovanou rekonstrukci. Průmyslová škola uvolnila druhou polovinu haly a vznikly tak dva menší prostory pro pořádání akcí. Z jedné místnosti jsme vybudovali zázemí pro účinkující. Aktuálně řešíme také venkovní osvětlení hal a cesty,“ detailněji popisuje David Cígler postup prací. Během zářijových víkendů by provozovatelé rádi uspořádali kulturní program spojený s představením Pluhárny veřejnosti.

Kulturou a společenskými akcemi Pluhárna navzdory probíhající rekonstrukci opět ožila letos v červnu. David Cígler potvrzuje, že o alternativní kulturní prostor mají zájem nejen občané napříč generacemi, ale také spolky nebo místní firmy, které se zajímají o využití prostoru pro vlastní akce.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články