fb pixel Mít možnost se zabít: Smrtelně nemocní Němci smí využít asistovanou sebevraždu – G.cz
Vyhledávání

Mít možnost se zabít: Smrtelně nemocní Němci smí využít asistovanou sebevraždu

Zdroj: Pixabay.com

V sousedním Německu bude nově možné porušit Hippokratovu přísahu, jak rozhodl tamní Ústavní soud v Karlsruhe. Co si pod tím máte konkrétně představit? Třeba to, že omezování asistované sebevraždy je protiústavní a tudíž i neplatné. To v překladu znamená, že nevyléčitelně nemocní lidé budou mít právo na smrt. A tak by to mělo být.

Martin Miko
Martin Miko 28.2.2020, 16:37

Žít či nežít? To je, oč tu běží

Jestliže je pro libertariány svobodou v politickém slova smyslu možnost dělat cokoliv, co nezasahuje do svobody někoho jiného, tak bychom tam měli zařadit i možnost zvolit si asistovanou sebevraždu, která nikomu neuškodí. Samozřejmě, že si tu můžeme mezi sebou říct, že každý člověk, kterého nebaví život, může kdykoliv skočit ze střechy paneláku nebo se střelit do hlavy pistolí na prasata. Horší je to však u lidí, kteří jsou tak smrtelně nemocní, že toto vykonat nemohou. Řeč je samozřejmě o smrtelně nemocných jedincích, které nebaví to, že jsou připoutáni k lůžku a do toho trpí šílenými bolestmi apod.

I na takovéto lidi myslí Ústavní soud v německém Karlsruhe, který ve středu rozhodl o tom, že omezovat pacienty v asistované sebevraždě není správné, a dokonce že je to protiústavní. Doposud v tomto bránil odstavec 217 trestního zákoníku. Nově tak bude možné, aby vážně nemocní lidé mohli zemřít za pomoci třetí osoby. Doposud byla tato „výpomoc“ z milosti trestána odnětím svobody ve výši až 5 let vězení.

V Česku může být eutanázie považována za vraždu, zatímco v jiných státech Evropy se k asistované sebevraždě nebo eutanazii staví jinak. V Evropě máme hned čtyři státy, kde je eutanázie legální. Konkrétně jde o Belgii, Lucembursko, Holandsko a Švýcarsko. Například v Belgii využilo v roce 2011 eutanázii 1133 pacientů, kteří povětšinou trpěli velmi pokročilou formou rakoviny. O rok později se toto číslo zvedlo o čtvrtinu. V roce 2014 je v Belgii povolena i takzvaná dětská eutanázie, což znamená, že se dítě samo může v případě vážné nemoci rozhodnout, jestli chce žít.

V některých západních zemích navíc situace dospěla do takové fáze, že se někteří smrtelně nemocní lidé vydávali na cestu napříč Evropou do těchto států, kde je eutanazie legální. Dokážete si představit, že převážíte přes půl Evropy vašeho smrtelně nemocného příbuzného nebo partnera jen kvůli tomu, aby tamní lékaři mohli legálně ukončit trápení vašeho blízkého?

Takto daleko v otázce smrti česká společnost ještě nedošla. V minulém roce se diskutovalo o zavedení eutanazie v poslanecké sněmovně. V říjnu s tím přišla poslankyně Věra Procházková (ANO), která chtěla tuto možnost zavést do českého právního řádu. Bohužel se to českým poslancům příliš nelíbilo, avšak Piráti tomuto nápadu vyjádřili podporu.Proč tomu tak je? Poslanci tvrdili, že eutanazie má obrovskou míru zneužitelnosti, který by se nikdy neměl zavádět do našeho právního řádu. Zneužít by se prý mohla proti starým a bezmocným lidem.

Máme právo rozhodnout o naší vlastní smrti nebo by o tom měli rozhodovat naši politici? Těžká otázka, na kterou nelze odpovědět jednoslovně. Samozřejmě, že vždy záleží na vážnosti případu a v případě, že by něco takového doopravdy vzniklo. Musela by o tom rozhodovat vícečlenná porota složená z lékařů a dalších odborníků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články