fb pixel
Vyhledávání

Změnil tvář akčních filmů, ale Hollywood ho nechtěl přijmout: Svůj první americký hit si Bruce Lee už nestihl užít

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Jeho bojové schopnosti jsou dodnes legendární. Bruce Lee byl v 70. letech hvězdou akčních snímků a dal vzniknout samostatnému filmovému subžánru. Skvěle rozjetou kariéru přerušila smrt ve 32 letech, která přišla zcela nečekaně.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 27.11.2019, 14:55

Malý drak

Narodil se sice v San Franciscu, dětství ale strávil v domovině svých rodičů. Kdyby jeho život i rozjetou kariéru v pouhých 32 letech nepřerušila nečekaná smrt, seděl by dnes čerstvě devětasedmdesátiletý Bruce Lee na verandě v houpacím křesle a vzpomínal by na svůj neskutečný život.

Už jako malý kluk Bruce v Hongkongu docházel na kurzy bojového umění; ve 13 letech začal s tréninkem Wing Chun. Bavil ho ale i tanec, dokonce vyhrál soutěž v tanci ča-ča. Asi nepřekvapí, že udržet ho v lavici nebo nad domácími úkoly bylo téměř nemožné. A tak, když se jednou připletl do šarvátky, do které se musela zapojit i policie, rozhodli se Leeho rodiče, že je čas nechat jeho talentům volný průchod. Poslali ho ke starým známým do Ameriky.

Mladík se nejprve živil námezdními pracemi, to ho ale po čase unavovalo, a tak si otevřel školu bojových umění. V USA jich moc nebylo, a tak neměl o studenty nouzi. Dokonce si mezi nimi našel budoucí manželku, Lindu Emery. Úspěch byl tak enormní, že Lee otevřel druhou pobočku, tentokrát v Oaklandu. Výuky se mohl zúčastnit každý, což se nelíbilo tamní čínské menšině. Ta vybrala jednoho zástupce, které Bruce vyzval na souboj. Ano, na skutečný souboj. Kdyby Lee prohrál, musel by ukončit výuku nečínských studentů. Zápas ale skončil po několika minutách jeho vítězstvím. Přesto Bruce nebyl spokojen, chtěl být lepší, a tak začal vymýšlet vlastní filozofický a bojový směr zvaný Jeet Kune Do.

Bojovníkovi na plný úvazek se roku 1964 do cesty připletl kadeřník celebrit Jay Sebring. Ten ho viděl na exhibičním zápase a upozornil na něj svého známého, filmového producenta Williama Doziera. A tak dostal Lee roli v seriálu The Green Hornet a i když šlo o part vedlejší, diváci byli naprosto unešeni z Bruceových bojových schopností. Ani tak ale pořad jako celek neuspěl a byl stažen z vysílání. Lee se nicméně pro kariéru na stříbrném plátně nadchl a pokoušel se v Hollywoodu prorazit dál. Když ho americká továrna na sny ale nedokázala docenit, zatvrdil se a odjel zpátky do Hongkongu.

Tam ho velmi překvapilo, že ho lidé poznávali a měli za hotovou hvězdu. Paradoxně se mu tedy na domácí půdě podařilo to, co mu Hollywood odmítal dát. A tak vznikly dnes kultovní filmy jako Pěst plná hněvu nebo Cesta draka. Leeho záře zasvítila až za oceán; během natáčení filmu Hra smrti se herci ozvala společnost Warner Bros a nabídla mu natáčení prvního americko-hongkongského snímku. Jednalo se o dnes kultovní a Bruceův asi nejslavnější film Drak přichází, který ale proslul spíše tragicky.

Nedlouho po skončení natáčení totiž hlavní star nečekaně a nevysvětlitelně zemřela. 20. července 1973 Bruce bolela halva, a tak si vzal prášek Equagesic proti bolesti a šel si lehnout. Kvůli alergické reakci mu ale otekl mozek a herec upadl do kómatu, ze kterého se už nikdy neprobudil. Nedočkal se tak premiéry svého prvního vlastního a opravdového hollywoodského trháku a nechal po sobě dvě malé děti. Bylo mu 32 let.

A tady je 6 filmů, které už nikdy nechcete vidět znovu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články