Ministři se chlubí levnými tarify. Gratulujeme, ale kdy tu budou i pro nás?

Obrázek uživatele Jan Palička
20.04.2017, 08:00

Na českém Twitteru se odehrává poněkud podivný střet dvojice ministrů. Ministr financí Andrej Babiš se zde spolu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou popichují, kdo má na svém ministerstvu levnější mobilní a datový tarif. Neplatí ale, že když se dva perou, třetí se směje, ba právě naopak. Tím třetím jsou běžní Češi, kteří na pohádkové ceny tarifů nedosáhnou a chování ministrů jim pěkně hnulo žlučí.

Kdo by se nepochlubil svými úspěchy? Obzvláště pokud jste ministr, je pro vás klíčové ukázat voličům, čeho se vám podařilo dosáhnout. I to se ale občas může pěkně vymknout z rukou, příkladem je současné dění na českém Twitteru, kde se ministr financí Andrej Babiš a ministr zemědělství Marian Jurečka pustili do diskuse o tom, čí ministerstvo má levnější mobilní a datový tarif. Tím si proti sobě ale poštvali zbytek uživatelů.

Babiš se jako první pochlubil tím, že se mu na ministerstvu financí podařilo pro jeho zaměstnance vyjednat výhodný tarif, kdy za neomezené volání a 10 GB dat zaplatí pouhých 109 korun měsíčně. Koaliční partner Jurečka rychle Babišovi kontroval tím, že na jeho ministerstvu zemědělství mají volání a data ještě levnější, jelikož za stejný tarif platí jen 70 korun. Oba ministři nejspíš očekávali, že je voliči pochválí, jak dobře umí hospodařit se státními penězi. Opak se ale stal pravdou.

Rekordně nízké ceny tarifů nadzvedly mandle snad všem běžným občanům Česka, kteří na takto výhodné tarify nikdy v životě nedosáhnou. Výjimkou není ani to, že obyčejný zákazník jako fyzická osoba za srovnatelný tarif zaplatí i více než desetkrát tolik co lidé na ministerstvu. Česko je dlouhodobě kritizováno za to, že ceny tarifů zde patří k nejvyšším v celé Evropě, zatímco sousední Polsko nebo Rakousko dokáže stejné služby zákazníkům nabídnout za zlomkové ceny. Až přílišná vstřícnost vůči operátorům a odmítání s přemrštěnými cenami cokoliv dělat, dokonce stály křeslo ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, který se nebránil ani dalšímu zdražování.

Když byl odvolán Jan Mládek, slíbila vláda, že s drahými tarify pro občany něco udělá. Jedním z těch, kteří se v tématu angažovali, byl vedle premiéra Sobotky i Andrej Babiš. Ten zatím ukázal, že zlevňovat skutečně jde, bohužel ale jen na vlastním písečku, zatímco ceny pro voliče zůstávájí stále stejné a ti se tak na sociálních sítích oprávněně bouří, že ministři se statisícovými platy telefonují skoro zadarmo, zatímco oni sami si často velké objemy mobilních dat nemohou dovolit. Možná ale právě tato pomyslná facka od voličů na Twitteru ministry konečně přiměje k tomu, aby levné tarify umožnili získat všem bez rozdílu.

O tom, čemu všemu rozumí Andrej Babiš, se více dozvíte ZDE.


Komentáře

Doporučeno pro vás