Ministryně Šlechtová je geniální, nebo nekolegiální, nebo úplně mimo

Ministerstvo obrany vede rázná Karla Šlechtová. Bývalá šéfová Ministerstva pro místní rozvoj v rozhovoru pro web Aktualne.cz pořádně znectila svého předchůdce a také vládního kolegu Martina Stropnického. Upřímnost je to až děsivá!

Věty a myšlenky, které vypustila Karla Šlechtová ze svých úst v rozhovoru s novináři Janem Wirnitzerem a Janem Gazdíkem, jsou velmi přesné, úderné a velmi kritické.

Pokud jsou pravdivé, potom je absolutně nepochopitelné, jak může Andrej Babiš mít ve vládě jako svého místopředsedu a ministra zahraničí někoho tak neschopného, jako je Martin Stropnický. Pokud jsou odpovědi zpola pravdivé, potom je paní Šlechtová ke svému vládnímu kolegovi nekolegiální a nasazuje mu psí hlavu. Pokud jsou její myšlenky nepravdivé, potom je ministryně zcela mimo, neboť se jedná o sebestřednou osobu, která už po měsíci působení na silovém ministerstvu ví všechno nejlíp – prostě feminní brouk Pytlík.

Je sebestředná

Trocha skromnosti a šlechetnosti by paní ministryni neuškodila. Jak jinak si vysvětlit její slova, že ... „Když srovnáte tu mou (náturu) s ostatními ministry, tak já asi mám mnohem větší koule než mnozí vojáci a generálové.

Ministr Stropnický nedělal svou práci dobře

Evidentně musela přijít žena, aby vojáky srovnala do latě! „Domnívám se, že se na tomto ministerstvu za poslední čtyři roky nepodařily věci, o nichž doufám, že mně se podaří. Protože já tu nebudu nikomu poklonkovat. ... Debata a komunikace tu příliš není, ani na úrovni náměstků a sekcí.

Ministerstvo se asi minulé 4 roky flákalo?

Karla Šlechtová si servítky nebere: „Pokud jde o resort, k některým nákupům za uplynulé čtyři roky nedošlo a dojít mohlo. Čekající smlouvy jsou často na mezinárodní úrovni, průtahy před podpisem mohou mít diplomatické dopady. Nejsem z toho veselá, strašně mi to vadí.

A strašně ospalé!

Martin Stropnický svůj úřad evidentně řídil podobně jako sám vypadá – jako unavený zhasínající oharek dřeva. Jak jinak si vysvětlit tento kritický výrok: „Myslím, že ministerstvo je dlouhodobě zvyklé žít v určité setrvačnosti. Podle schémat a slov, která jsem na svých poradách zakázala: „my jsme na to zvyklí“, „tady je to historicky dáno“ a podobně.

Pod Stropnickým musela být práce na Ministerstvu obrany velká flákárna!

Šlechtová své odpovědi pro Aktualne.cz graduje: „Ale já se ptám – sakra, to budeme všechny ministry varovat, přijdou sem na rok až čtyři vyhnít a dělat si fotky s veterány? To pro mě není. Ministr má odpovědnost za resort, ve kterém nikdo neodpovídá za to, že si armáda občas změní specifikace některých zakázek v jejich průběhu. To je pro mě nepřijatelné. Pak tu dva roky děláme marketingový průzkum…

Musel tam být fakt velký bordel, ale šlechetné koště jej jistě vymete!

Občan, doufající, že ho Armáda ČR ochraní aspoň po dobu nezbytně nutnou k nalezení (nefunkčního) úkrytu, musí být vyděšen, když se od paní Karly dozví, jaký bordel tu (nejen) za amatérského vedení ministra za hnutí ANO panoval. Naštěstí to Karla Šlechtová změní a zlepší: „Zeptala jsem se na Generálním štábu, proč se za 15 let nedokázaly pořídit nové radary, když je armáda potřebovala. Odpověď zněla, že se o to snažili, ale jak na Generálním štábu, tak na ministerstvu obrany se o tom dlouho jen mluvilo. Předchůdce mi onu zakázku za téměř čtyři miliardy zanechal k podpisu, ale mé informace říkají, že musím učinit ještě další kroky. Ověřit propojitelnost se systémy NATO, zpracovat znovu znalecký posudek, říci si o vyhodnocení smlouvy od ministerstva zahraničí.

Martin Stropnický musel být velký posera ...

... když se bál rozhodovat! Karla Šlechtová v tom má jasno: „Nebudu hodnotit svého předchůdce, to po mně nemůžete chtít. Kdybych já seděla na jeho místě, tak už spoustu věcí máme. Třeba pokud bych jako ministryně zodpovídala za tu smlouvu na radary, tak bych určitě měla koule, respektive odvahu, o způsobu zadání té zakázky rozhodnout politicky. Stála bych si za tím.

... a navíc asi úplně neschopný!

Ta urputná otevřenost Karly Šlechtové je zcela osvobozující, ale zároveň i děsivá, když si uvědomíme, že v některých úvahách se s takovým chaotikem, jakým podle ministryně pan Stropnický je, počítalo jako s premiérem místo ‚komplikovaného‘ Babiše. Toto její tvrzení je hrůzostrašné! „Jsou tu špatně nastavené predikce čerpání rozpočtu, proto jsem vydala všem sekcím pokyn, že chci vidět predikce čerpání do roku 2020 za poslední roky, v souvislosti s veřejnými zakázkami, střednědobým plánem, koncepcí výstavby armády. V tuto chvíli mám zpracovanou matici (ministryně ukazuje velký arch papíru), kde téměř nic neodpovídá původním časovým plánům. Jsem velice nespokojena, že za rok 2017 ministerstvo nevyčerpalo 4,5 miliardy, to je pro mě nepřijatelné.

Stav armády bude asi tak tristní, že se musíme obávat, aby nás třeba Rusové neutloukli čepicema, vždyť Martin Stropnický jim za 4 roky nedal ani boty!

Karle Šlechtové nevadí, že česká armáda je malá, ale chtěla by ji mít kvalitní. Jenže jak, když „... například chybí boty. A ptám se – sakra, umí tady vůbec někdo zadávat zakázky tak, abychom vojáky vystrojili? Tohle je práce možná i na víc než jedno volební období, rozhýbat to.

Mohlo by se zdát, že jsem jen vytrhl věci z kontextu, ale není tomu tak. Celý rozhovor si můžete přečíst na Aktualne.cz, najdete jej v rubrice Domácí. Je sice sympatické, že na Ministerstvo obrany vtrhla (ne)řízená střela v podobě možná nekolegiální a netaktní Karle Šlechtové, že má v sobě koule větší než mnoho generálů a ministrů, ale zároveň to ukazuje na ubohý stav české armády a na trestuhodnou nedbalost bývalého ministra. Pokud máme věřit nové ministryni, že na úřadě vládne zatuchlost, anonymní udávání a že úřednící pracují jen „od půl osmé do čtvrt na pět, což je velký problém, protože mně jde o výkon a výsledky. Dostávám anonymy, že bych se měla přizpůsobit zdejší pracovní době a nezadávat úkoly mimo její rámec, potom se upřímně musíme bát toho, že ministr Martin Stropnický nemůže zvládnout tak důležitý úřad jako je ministr zahraničí a lze tedy doufat, že v další vládě nezasedne.

Nejlepším řešením by asi bylo, aby Karla Šlechtová byla rovnou premiérkou! Nebo ještě lépe Ředitelkou Zeměkoule, když na to má koule!

A na závěr si ještě připomeňte, kterak Soudružka Šlechtová plní stranickou povinnost a velebí Miloše Zemana: je moudrý, sečtělý, naše kotva v rozbouřeném moři.


Komentáře

Doporučeno pro vás