fb pixel Minisérie Božena ukáže Němcovou s tváří Anny Geislerové a jako vzpurnou feministku – G.cz
Vyhledávání

Minisérie Božena ukáže Němcovou s tváří Anny Geislerové a jako vzpurnou feministku

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Božena Němcová patří k nejslavnějším českým literátům, a to nejen proto, že její Babička je součástí povinné školní četby. Němcová totiž zároveň platí za vůbec první ženu - profesionální spisovatelku v historii tuzemské literatury. Její kariérní úspěch byl ovšem vykoupen rodinou tragédií a strádáním v osobním životě. Právě o tom pojednává nová čtyřdílná televizní minisérie Božena, kde Němcovou hraje nejprve jako dívku Anna Kameníková a posléze jako zralou ženu Anna Geislerová.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.12.2020, 08:05

Němcová načtyřikrát

Každý absolvent povinné školní docházky zná její jméno a její nejslavnější dílo. Jaká ale byla Božena Němcová v soukromí? Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech sleduje proslulou autorku již od mládí. Sedmnáctiletá Bára (Anna Kameníková) je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec (Jan Hájek). Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837 a do prvního vydání Babičky chybí 18 let.

Režisérkou čtyřdílné minisérie Božena je Lenka Wimmerová, která má na kontě několik dílů oceňovaného počinu HBO Terapie a televizní dramatické série Soukromé pasti. "Nechtěli jsme se na ni dívat jako na tu čítankami notně vražděnou spisovatelku. Řekli jsme si, že by bylo fajn nedívat se na ni jako na osobu z mramoru, kterou známe z těch soch v Ratibořicích a všude možně, ale jako na živou postavu," uvedla Wimmerová při besedě o projektu na Letní filmové škole v Uherském hradišti s tím, že inspirací byla především soukromá korespondence Němcové, z níž vyplývá, že byla živá víc než dost.

Hlavním tématem minisérie je tak vztah spisovatelky s jejím výrazně starším manželem Janem Němcem. Ten má dnes pověst násilníka a alkoholika, tvůrci seriálu se ale pokusili vykreslit i jeho poněkud komplexněji, ačkoliv uznávají, že to zřejmě nebyl nejlehčí partner pro soužití, obzvláště pro mladou a vzpurnou dívku, která toužila po svobodě tvůrčí i osobní v době, kdy na něco takového ženy prostě neměly nárok.

Němce hraje cenou Thálie ověnčený Jan Hájek, který působí především na prknech Národního divadla, přesto Božena není jeho filmovou ani televizní premiérou. Divákům je rovněž znám jako Tomáš z filmu Kobry a užovky, například. Titulní role v novém seriálu připadla dvěma výrazným Annám. Anna Kameníková, za svobodna Linhartová, dcera Jitky Asterové, ztvárnila mladší, dívčí verzi slavné spisovatelky. Kameníková začala hrát už v sedmnácti letech, kdy ji (nejen, ale i) pro jistou fyzickou podobnost s Annou Geislerovou obsadil Jan Hřebejk do dramatu Nevinnost.

A právě Anna Geislerová je tou, kdo hraje Boženu Němcovou jako dospělou, zralou ženu, svéhlavou a silnou, úspěšnou, ale stále svázanou dobovými konvencemi i nešťastným manželstvím. "Barboru poznají diváci z úhlu, který není úplně vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Byla to ve své době mnoho emocí vzbuzující postava, a to se nezměnilo. Stejně jako každá silná osobnost budila i ona protichůdné emoce. My se jich nebojíme," popsala svou nejnovější roli pro Českou televizi Geislerová.

A právě na České televizi bude Božena k vidění. První díl si odbude premiéru v neděli 3. ledna ve 20:10.

Podobné články

Doporučujeme

Další články