fb pixel Mezinárodní den švihlé chůze: Jediná možnost v roce, kdy můžete chodit v obleku a cylindru po Brně – G.cz
Vyhledávání

Mezinárodní den švihlé chůze: Jediná možnost v roce, kdy můžete chodit v obleku a cylindru po Brně

Zdroj: commons.wikimedia.com - SteweR

Mezinárodní den švihlé chůze je dnem, kdy se sejdou všichni věrní fanoušci Monty Pythona na předem určeném místě v oblecích a cylindrech a předvádí prapodivné přemisťování z místa na místo za pomoci podivných pohybů, které vymyslel někdo v 70. letech minulého století. Není se čemu divit, že se něco takového odehrává každoročně právě v Brně.

Martin Miko
Martin Miko 7.1.2021, 14:52

Mezinárodní den procházení se po náměstí

Náš svět je pozoruhodné místo, kde si každá člověkem vymyšlená „hloupost“ zaslouží mít svůj vlastní den. Váleční veteráni mají svůj den, homosexuálové mají svůj den, a dokonce i milovníci Hvězdných válek mají svůj den. Tudíž se není čemu divit, že také švihlá chůze ze skeče britské komediální skupiny Monty Python má svůj den. Ano, neděláme si legraci. Na 7. ledna totiž připadá Mezinárodní den švihlé chůze, který se slaví pořádáním pochodů, na nichž milovníci britského humoru chodí prapodivným způsobem. Na švihlou chůzi si dokonce na internetu můžete najít podrobný návod a instrukce, jak ji praktikovat.

Poprvé se švihlá chůze objevila ve skeči Monty Pythona v 70. letech minulého století v jednom ze skečů, který pojednává o Ministerstvu švihlé chůze. Na základě této scénky vznikají po celém světě oslavné pochody. Jeden z nich se koná pravidelně v Brně. Například v roce 2018 se zde sešly dvě stovky příznivců v černých oblecích, cylindrech a s kufříky v ruce po vzoru britských komiků. Následně v centru města před zraky veřejnosti předváděli švihlou chůzi neboli „silly walk“. Podle organizátorů je cílem této akce rozšířit v Česku poměrně neznámý způsob chůze a zároveň uctít tyto tvůrce svérázného anglického humoru. Akce v Brně probíhá pravidelně od roku 2012, a zatímco na prvním ročníku se ukázalo pouze 8 fanoušků, tak toho posledního už se zúčastnilo 180 nadšenců.

Podobným způsobem probíhají akce s posvěcením manažerky Monty Python Holly Gilliam (dcera známého režiséra Terryho Gilliama) všude na světě. Dlouhodobě probíhají oslavy švihlé chůze například v Austrálii, na Islandu, v Brazílii, Německu, USA, ve Španělsku, Makedonii a dalších zemích. A Česká republika samozřejmě nestojí v koutě, ale jde si za svým svou švihlou chůzí.

A jaký je váš oblíbený mezinárodní den? A proč je to právě Mezinárodní den nenávisti?

Podobné články

Doporučujeme

Další články