fb pixel Mezinárodní den nevidomých: 4 slepí hudebníci, kteří dokázali, že nemít zrak ničemu nevadí – G.cz
Vyhledávání

Mezinárodní den nevidomých: 4 slepí hudebníci, kteří dokázali, že nemít zrak ničemu nevadí

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Co mají společného Ray Charles, Andrea Bocelli, Jaroslav Ježek a Stevie Wonder? Všechno to jsou skvělí hudebníci trpící zrakovou poruchou. Na dnešek připadá mezinárodní den nevidomých, připomeňme si jej kvartetem talentovaných muzikantů, kteří si tento svět nemohli prohlédnout, přesto jej, nás všechny, významně obohatili.

Václav Roman
Václav Roman 13.11.2018, 13:20

1. Andrea Bocelli

Italský nevidomý tenorista měl problémy se zrakem už od dětství, trpěl dědičnou slabozrakostí. Ve 12 letech pak přišel o zrak úplně, když utržil zranění při fotbalovém zápase. Jeho hudební kariéra odstartovala v roce 1992, kdy mu spolupráci nabídl Zucchero, slavná rocková hvězda. Bocelli dostal příležitost nazpívat druhý hlas ve skladbě Miserere. Ačkoliv na desku pak píseň nazpívalo duo Zucchero-Pavarotti, Bocelli rozhodně zaujal. A to i samotného Luciana Pavarottiho, kterému se vůbec nechtělo věřit, že se jedná o barového zpěváka, který má problém se prosadit.

Celosvětovou proslulost mu přinesla skladba Con Te Partirò. Svým debutovým albem Romanza si získal pozornost a srdce milionů fanoušků po celém světě. Často zavítá i do naší republiky. Letošní koncert u nás byl dlouho beznadějně vyprodaný. Kdo se nedostal, nebo dostal a chtěl by jeho atmosféru zažít znovu, bude mít šanci za rok. Maestro se do Prahy vrátí znovu 30. listopadu 2019.

2. Ray Charles

Legendární jazzový zpěvák, klavírista a skladatel je na většině fotek zachycen s černými brýlemi. A rozesmát. Ray oslepl už v dětství. Kromě toho, že byl nevidomý, patřil mezi nejchudší žáky ve třídě, ve škole se však učil to pro něj nejdůležitější, hře na klavír. Jeho učitelka jej naučila číst noty v Braillově písmu. Poté, co v patnácti letech školu opustil, hrál na klavír v různých podnicích, zaskakoval také v několika kapelách. Prosadil se nahrávkami, ve kterých spojil gospel se světským blues. Proslavil se v době, která nebyla v USA černochům nakloněna, soud mu dokonce zakázal vystupovat v Georgii, jeho domovském státě. Později se dočkal omluvy a jeho verze písně Georgia On My Mind se stala oficiální hymnou Georgie.

3. Stevie Wonder

Stevland Hardaway Judkins je slepý už od narození. Kromě toho je mimořádně talentovaný a svou první smlouvu podepsal už ve 12 letech. Producenty a hledače talentů ze společnosti Motown Records zaujal především jeho dětský soprán, bez povšimnutí ale nezůstala ani jeho vynikající hra na foukací harmoniku. K jeho proslulosti přispělo úspěšné turné s legendárními Rolling Stones. Je také výtečným hudebním skladatelem a producentem. Mezi světové hvězdy se řadí už pět desetiletí. Do americké Rockenrolové síně slávy byl uveden v roce 1998, prodal více než 70 milionů desek a je držitelem dvou desítek cen Grammy.

4. Jaroslav Ježek

Tmavomodrý, takový byl svět skvělého skladatele a hudebníka, tvořivého spolupracovníka Voskovce a Wericha v Osvobozeném divadle Jaroslava Ježka. Obě jeho oči byly zasaženy šedým zákalem a po neúspěšné operaci na jedno oko oslepl úplně, na druhé viděl hodně špatně. Navíc byl následkem spály nedoslýchavý. Přesto se nepřestával věnovat hudbě, začal se učit hře na klavír a nastoupil na konzervatoř. Skládal nejen pro divadlo, ale i pro film. Začátkem roku 1939 emigroval do USA, kde o tři roky později zemřel na chronické ledvinové onemocnění. Bylo mu pouhých 35 let.

A zde si můžete přečíst, proč jsou poslední klipy Queen s Freddiem Mercurym černobílé.

Podobné články

Doporučujeme

Další články