fb pixel Meteorit nad zlato: za některé kusy jsou sběratelé ochotni zaplatit i několik milionů korun – G.cz
Vyhledávání

Meteorit nad zlato: za některé kusy jsou sběratelé ochotni zaplatit i několik milionů korun

Robert Haag je jeden z největších obchodníků s meteority na světě
Zdroj: profimedia.cz

Když na začátku prosince u Českých Budějovic spadly úlomky meteoritu, ihned nás všechny asi napadlo, za jakou cenu by se v případě nálezu dal takový kousek prodat. Stanovit cenu meteoritu však není jen tak a k cenotvorbě se přistupuje podobně jako u drahých kamenů. Cena vzácných kusů je prý často o mnoho vyšší, než říkají odhady.

Martin Miko
Martin Miko 18.12.2017, 08:38

Stanovení ceny meteoritu má svá pravidla

Všeobecně platí při určení ceny meteoritu tato čtyři pravidla, kterými se řídí znalci. Jde samozřejmě o cenu, tvar, vědeckou hodnotu a příběh meteoritu. Klasicky platí, že čím větší meteorit je, tím je dražší. Hmotnosti se uvádějí v metrickém systému. Co se týče tvaru, tak se primárně řeší to, jestli se jedná o úlomek, nebo o celý meteorit. Proto je celková estetika meteoritu pro určení ceny důležitá. U vědecké hodnoty těžko určíme cenu, avšak důležitým aspektem je příběh daného „kamene“. Jde-li o meteorit, který byl sledován při pádu lidmi nebo se o něm někde psalo, tak je o něj samozřejmě vyšší zájem. Meteority, které nikdo nezaznamenal, mají logicky nižší cenu.

Nejzajímavějším aspektem je však cena, která se zásadně liší dle původu. Za vesmírný materiál jsou sběratelé ochotni zaplatit od 25 korun českých za gram. Meteorit, který 3. prosince 2017 vstoupil do zemské atmosféry a dopadl u Českých Budějovic, by měl odhadem vážit zhruba 6 kilogramů, takže v případě nálezu byste tento bolid prodali za příjemných 150 000 korun českých, což není zanedbatelná částka.

Meteorit prodáte i za několik milionů dolarů

Dle webu malachit-obchod.cz se však cena meteoritů odvozuje od vzácnosti daného kusu. Kupříkladu lunární meteority nebo meteority z Marsu jsou velice vzácné, jelikož z dosavadních zhruba 60 tisíců zaevidovaných meteoritů jich pouze necelé jedno procento patří do této kategorie. Cena těchto meteoritů se pohybuje od neuvěřitelného tisíce dolarů za gram. V roce 2000 byly například vydraženy v aukci tři měsíční horniny o velikosti zrnka obilí za 11 milionů korun. Jejich vzácnost spočítala především v tom, že je v roce 1970 dovezla na planetu Zemi ruská robotická sonda.

V roce 2005 byl na aukčním portálu eBay vydražen úlomek z Marsu, který byl nalezen v roce 1962 v Nigérii, za 11,7 milionů korun. Meteority, které jsou pojmenované jako pallasity, patří mezi nejdražší, jelikož patří mezi nejlíbivější. Pallasit, který vážil 53 kilogramů a byl nalezený v Kanadě, byl prodán Royal Museum v Torontu za 15 a půl milionu korun.

A zde je to 45 let od letecké tragédie v Andách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články