fb pixel Město Most dalo světu víc celebrit než uhlí: Galerie místních rodáků by se nevešla ani do Severky – G.cz
Vyhledávání

Město Most dalo světu víc celebrit než uhlí: Galerie místních rodáků by se nevešla ani do Severky

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

„Dycky Most“ bude mít v kolonce narození uvedeno kromě normálních smrtelníků také celá řada slavných osobností. Víte, že se v tomto severočeském městě, které v nedávné době zpopulárnělo díky seriálu z tvůrčí dílny dvojice Prušinovský a Kolečko, narodilo více hráčů NHL než třeba v New Yorku?

Václav Roman
Václav Roman 12.2.2019, 10:08

Slavné hokejky i umělci

Jako je seriál Most! generátor nadčasových hlášek, je město Most líhní obrovských talentů, a to nejen sportovních, ale též třeba hereckých a hudebních. Začněme ale sportem a vezměme to pěkně od ledu. Ačkoliv současný mostecký hokejový klub Mostečtí lvi hraje až naši třetí nejvyšší soutěž, pochází z tohoto severočeského města velké množství hokejových borců.

Z podrobných a velmi dobře zpracovaných statistik NHL dokonce vyplývá, že se v Mostě narodilo hned 12 hráčů, kteří působili v nejprestižnější soutěži světa. Z tohoto tuctu Mostečáků jmenujme ty nejslavnější: Ivan Hlinka, Martin Ručínský, Marek Židlický, Petr Svoboda či Vladimír Růžička.

Jen pro zajímavost, Most se v této statistice drží zuby nehty v první stovce. Aktuálně se rodiště s tuctovým počtem hráčů pohybují na 93. až 99. pozici. Na záda Mostu dýchají mnohem větší města. Kupodivu třeba i americký New York, ve kterém se narodilo jen 11 hráčů, či moravské Brno, odkud pochází pouhých 9 hráčů, kteří kdy zasáhli do dění v základní části NHL.

Genius loci na severu

Odhlédněme na chvíli od ledové plochy a podívejme se do dalších sportovních odvětví. Místním rodákem je i dnes už zesnulý Josef Masopust. Držitel Zlatého míče pro nejlepšího evropského fotbalistu roku 1962 a slavný československý fotbalový trenér se narodil ve vísce Střimice, která se nacházela necelé dva kilometry od Mostu. Dnes už neexistuje, neboť v 50. letech zanikla kvůli rozšiřování těžby. Po Josefu Masopustovi je pak pojmenovaný mostecký fotbalový stadion.

Lesk a slávu města Most pozvedají nejen sportovci, ale i umělci. Z herců patří k těm nejznámějším určitě držitelka tří Českých lvů Zuzana Bydžovská a divákům je jistě známý také sympatický herec Lukáš Hejlík. A co svět hudby? Narodil se zde kupříkladu Xavier Baumaxa, který tvoří v sousedním Litvínově. Světlo světa zde poprvé spatřil i člen kapely Lunetic Martin Kocián. Ten teď však spíš tvoří propagační videa v rauši. Také odsud pocházejí bratři hudebníci a skladatelé Vlastimil a Kamil Hálovi.

Další slavné a známé Mostečáky si můžete prohlédnout v následující galerii:

A zde si můžete připomenout nejšílenější hlášky z šestého dílu seriálu Most!, které vás přestěhují do Chomutova.

Podobné články

Doporučujeme

Další články