fb pixel MDŽ: Zrušme ho. Genderově vyvážený svět 21. století si zaslouží důstojnější mezinárodní dny – G.cz
Vyhledávání

MDŽ: Zrušme ho. Genderově vyvážený svět 21. století si zaslouží důstojnější mezinárodní dny

Zdroj: dvtv

A je tu další den, který má během roku pomáhat obchodníkům nastartovat ekonomiku. Takže pánové, kupujte květiny, tvařte se mile a nezapomínejte, že tento mezinárodně uznávaný svátek slavíme díky stávce švadlen v New Yorku v roce 1908. Má vůbec smysl slavit v roce 2020 Mezinárodní den žen, když se všude hlásá genderová rovnoprávnost? Dočkáme se někdy touto logikou i mezinárodního dne transexuálů? Raději vše zrušte nebo vymyslete něco lepšího.

Martin Miko
Martin Miko 8.3.2020, 10:49

Zrušme všechny zbytečné svátky

Věděli jste, že existuje i Mezinárodní den mužů? Ano, je to tak. Tento den připadá na 19. listopad a slaví se zhruba v 60 zemích světa. Na rozdíl od Mezinárodního dne žen, který uznává mezinárodně OSN, je Mezinárodní den mužů v Česku neoficiální, takže se mu nepřikládá taková váha. 8. března tedy může každá žena v této zemi, a vlastně i po celém světě, slavit svátek, aniž by k tomu byl nějaký důvod. Muži takovéto privilegium nemají. Tato situace přijde všem naprosto normální, ale my netrpělivě očekáváme dobu, kdy se neoliberálové vzbouří a poukáží na to, že Mezinárodní den žen je svátkem takzvaného „starého světa“ a nyní je čas na změnu pořádků.

Úplně nejlepší by samozřejmě bylo oba tyto nepodstatné svátky, které nás mají nutit kupovat květiny, čokolády a večeře, úplně zrušit. Jenže tomu bude přesně naopak. Oficiálně je MDŽ uznáváno OSN od roku 1975, jenže stačilo pár desítek let a už se ozývají stále silnějí hlasy, které plně podporujeme. MDŽ totiž vytváří dojem rozdílů mezi ženami a muži, který si současná inteligence nepřeje. Žena přece může být stejně dobrý horník jako muž švadlena, tak proč si připomínat rovnoprávnost žen svátkem z minulého století.

Zrušme raději všechny svátky a mezinárodní dny někoho a něčeho. Jakmile to nemá žádné opodstatnění, tak to v těch kalendářích nemá co dělat. Mnohem lepší by bylo, kdybychom dbali větší důraz na dny a výročí, která jsou s námi nějak historicky spjata. Možná je to jeden z mála nástrojů, které budoucí generaci připomenou konce válek, popravy důležitých osob v naší historii a další události, které je důležité si neustále připomínat. Můžeme se z nich totiž poučit a neopakovat stejné chyby. Právě tato výročí si zaslouží svůj den v kalendáři. I z těchto důvodů je dobré si pravidelně projíždět kalendář událostí na Wikipedii, abyste byl obeznámen s tím, co významného se stalo v tento den nebo kdo důležitý v historii našich dějin například zemřel nebo se narodil.

Stávka newyorských švadlen v roce 1908, ke které se váže MDŽ, však s naší historií nemá nic společného, a proto bychom si měli vymýšlet vlastní dny. Věřte, že byste něco smysluplného určitě našli během pár hodin bádání.

Podobné články

Doporučujeme

Další články