Bing Crosby - White Christmas
Bílé Vánoce. Neznámější, nejnahrávanější a nejprodávanější vánoční skladba vůbec. Složil ji Irving Berlin, který je považovaný za největšího amerického skladatele a textaře vůbec. Jeho životní příběh by vystačil na samostatný článek. Ke vzniku písně se váže historka, nebo možná spíš pověst. Irving prý seděl v parném létě na terase hotelu a čekal na režiséra Franka Capru. Podle jedné verze šlo o hotel La Quinta na jihu Kalifornie, podle jiné o hotel Bitmore Arizona v Phoenixu v Arizoně. Každopádně mu bylo vedro a hlavou mu prý proletěla věta: „Já sním o Vánocích bílých...“ Když skladbu složil, řekl své sekretářce: „Právě jsem napsal svoji nejlepší píseň a možná nejlepší píseň, kterou vůbec kdo napsal.“
První veřejné předvedení skladby se odehrálo o Vánocích 1941, kdy ji Bing Crosby zazpíval na rádiu NBC v rozhlasové show The Kraft Music Hall. Nahrávku pořadu vlastní Crosbyho dědicové a znovu se vysílala 25. prosince 2011 v CBS v pořadu News Sunday Morning. Bing skladbu 29. května 1942 natočil v nahrávacím studiu s orchestrem Johna Scotta Trottera a Ken Darby Singers pro vydavatelství Decca Records. Za pouhých 18 minut! Písnička vyšla 30. července a nepřekvapí, že hned získala Oscara za nejlepší původní filmovou píseň. Verze, která se hraje nyní, je ale z roku 1947, protože matrice původní nahrávky byla častým používáním poškozena. Bing ji proto musel přetočit. V roce 2002 byla Bingova verze zvolena v anketě Americká píseň století druhou za Over The Rainbow od Judy Garland.
Celosvětově se singlu White Christmas Binga Crosbyho prodalo přes 50 milionů kusů, což z něho dělá nejprodávanější singl všech dob. Skladba se objevila také na Bingově albu Merry Christmas, na mnoha jeho výběrech nejlepších skladeb a byla a je součástí nesčetného počtu různých kompilací vánočních písniček. Proto celosvětový prodej nosičů, na nichž se písnička v původní verzi objevila, přesahuje 100 milionů kusů. A vzhledem k tomu, že píseň natočila řada interpretů a skupin z celého světa a v neskutečném množství jazyků, celkový dosah je nezměrný. Českou verzi s textem Jaroslava Moravce poprvé vydal v roce 1955 Rudolf Cortés, v 70. letech Yvetta Simonová a v roce 1981 Karel Gott. Mistrova verze, která vyšla na albu Bílé Vánoce, je u nás nejhranější.
Beach Boys - Little Saint Nick
Legendární americká skupina charakteristická svými vícehlasými vokály a písničkami s tematikou rychlých aut a surfování vydala v prosinci 1963 vánoční singl. Písničku Little Saint Nick složili zpěvák Mike Love a hlavní duše Beach Boys Brian Wilson. Na flipu (tak se říká B straně singlu) byla a capella verze skladby The Lord's Prayer, kterou v roce 1935 složil Albert Hay Malotte. Beach Boys vydali následující rok v listopadu celé vánoční album The Beach Boys' Christmas Album. Na straně A jsou původní vánoční písničky skupiny a na straně B klasické skladby jako White Christmas a Blue Christmas. Album opravdu stojí za poslech.
John Lennon - Happy X-Mas (War Is Over)
Slavná vánoční a zároveň protiválečná píseň. Složil ji John Lennon s manželkou Yoko Ono na základě britské balady Stewball o dostihovém koni, jejíž nejstarší tištěná verze je z roku 1784. Ač původně byla namířena proti válce ve Vietnamu, stala se obecně uznávanou a hranou vánoční písní. Písničku produkoval slavný producent Phil Spector (album Let It Be od Beatles, skupina The Ronettes atd.) a Johna a Yoko doprovází pěvecký sbor The Harlem Community Choir. Singl vyšel v USA 1. prosince 1971 a v Británii koncem listopadu roku následujícího. V Británii se dostal na 4. místo hitparády. Do žebříčku se skladba znovu a znovu vrací, naposledy letos. Po tragické násilné smrti Johna Lennona 8. 12.1980 se singl hned vyšplhal v britské hitparádě na druhé místo.
Wham! - Last Christmas
V prosinci 1982 vydalo popové britské duo Wham! skladbu Last Christmas. Ani skladatel a producent písně, zpěvák George Michael a ani druhý zpěvák Andrew Ridgeley netušili, jakou vánoční klasiku natočili. George Michael skladbu složil při návštěvě u rodičů ve své dětské ložnici. Andrew chvíli, kdy mu George přehrál první tóny skladby, později označil za zázračný moment. Skladba se dostala na druhé místo britské hitparády, do které se opakovaně vracela (po roce 2007 takřka každý rok). Bodovala také v mnoha hitparádách světa, překvapivě kromě USA, kde v podstatě nikdy komerčně nevyšla. Wikipedie ikonickému singlu, který si pouští snad každý z nás, přidává ještě jednu zajímavost. V Británii se ho prodalo do roku 2017 1,88 milionu kusů, což z něho dělá nejprodávanější singl, který se nikdy nedostal na první místo…
Mariah Carey - All I Want for Christmas Is You
Devadesátková vánoční klasika. 1. listopadu 1994 ji vydala jako hlavní singl ze svého čtvrtého studiového (a prvního vánočního) alba Merry Christmas americká zpěvačka a skladatelka Mariah Carey. Píseň složila společně se skladatelem a producentem Walterem Afanasieffem. Kdo by neznal, když každé Vánoce dávají film Láska nebeská, kde skladbu úchvatně zpívá Olivia Olson. Mariah se se singlem dostala snad do všech hitparád, v USA na 3. místo a v Británii na druhé. Celosvětové prodeje přesahují 16 milionů, což představuje začátek druhé desítky nejprodávanějších singlů. Samozřejmě jde o nejprodávanější vánoční singl, který zpívá zpěvačka. A video na YouTube má přes půl miliardy zhlédnutí.
Frank Sinatra - Jingle Bells
Rolničky, rolničky... Kdo by je neznal. Říká se, že jde ve světě o nejvíce zpívanou americkou skladbu. Napsal ji James Lord Pierpont a poprvé ji publikoval už v roce 1857 jako One Horse Open Sleigh. Původně skladba neměla žádný vztah k Vánocům. Během roků se vyvíjela a měla být natočena už v roce 1889 T. A. Edisonem na jeho fonograf. Tato verze se bohužel ztratila, ale jiná Edisonova nahrávka z roku 1898 se dochovala. Hned na začátku 20. století, v roce 1902 písničku natočili Hayden Quartet. Přibývaly nahrávky a verze, od Glenna Millera, Benny Goodmana, Lese Paula, Louise Armstronga a desítek a desítek dalších. V roce 1943 vydali Bing Crosby a sesterské trio Andrew Sisters slavnou verzi, které se prodalo milion kusů.
A v roce 1948 vydal své první vánoční album Frank Sinatra, mnohými považovaný vedle Elvise za největšího zpěváka všech dob. Christmas Songs by Sinatra obsahovalo vedle Rolniček Tichou noc, Bílé Vánoce a další vánoční standardy. Pro mnoho lidí na světě představují vánoční desky Franka Sinatry to pravé ořechové. Svědčí o tom i fakt, že před pár lety na originálním Sinatrově Vevo kanále na YouTube vyšly Rolničky s novým animovaným videem. První českou verzi lze těžko detekovat, ale možná jde o nahrávku Rudolfa Cortése za doprovodu orchestru Karla Vlacha a Sester Alanových z roku 1949. Český text napsal Jiří Traxler.
A abyste neřekli, tak zde i jeden český zástupce vánočních melodií.
Janek Ledecký - Sliby se maj plnit o Vánocích
Od roku 1996 patří tahle skladba Janka Ledeckého k českým Vánocům. Je přitom škoda, že vedle někdy i skvělých převzatých věcí není mnoho původních vánočních českých písniček, které by prorazily.
Výše uvedený seznam si neklade nárok na úplnost a nemá ani pořadí. Nejde také o koledy nebo o skladby, které jsou spíše už klasikou (jako například Tichá noc). Prostě jde o písničky, které nás nějak zaujaly. A rozhodně víme, že se jedná jen o malou ukázku a plno hitů zde chybí. My děkujeme spolupracovníkovi redakce Michalovi Sojkovi, který pro vás tento článek s tipy na vánoční písničky připravil. Doufáme, že i vám zpříjemní čas vánočních svátků. A napište nám do komentářů, co rádi o Vánocích posloucháte…