fb pixel Máte popelnice? A můžete je používat? Galerie odpadkového moře, ve kterém Pražáci topí sami sebe – G.cz
Vyhledávání

Máte popelnice? A můžete je používat? Galerie odpadkového moře, ve kterém Pražáci topí sami sebe

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Praha je místem mnoha věcí. Třeba mnoha pytlů s odpadky, které místo v popelnicích končí vedle kontejnerů, na chodnících a silnicích. A nejsou to jen pytle. Stará pohovka, koberec, sušák na prádlo a další harampádí hyzdí okolí popelnic a prvotní negativní emoce většinou slíznou muži v oranžovém - popeláři, kteří prý nedělají svojí práci pořádně. Nikdo ale neřeší, kdo starou skříň či lednici bezohledně vyhodil na ulici ke kontejnerům. A mají vůbec popeláři v popisu práce odklízet poházený odpad v okolí černých popelnic?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.11.2018, 10:54

Nemají! Za pořádek u černých popelnic na směsný odpad odpovídá majitel nebo správce objektu. Často se totiž stává, že obytný dům má málo popelnic na to, kolik v něm žije obyvatel nebo není zajištěn dostatečný počet dní, kdy mají popeláři přijet. To ale padá na bedra správců či majitelů objektu, kteří mohou vše ovlivnit a zabránit přeplnění či odkládání pytlů s odpadky mimo kontejner.

Co za binec jsou lidé schopni kolem popelnic vytvořit, na to se podívejte do galerie:

Samostatnou kapitolou je pak bezhlavé vyhazování odpadu většího rozměru v okolí popelnic. Staré křeslo, pneumatiky, vysloužilé umyvadlo apod. opravdu nepatří ke kontejnerům, a to ani k těm na tříděný odpad. Svoji životní pouť musí ukončit na sběrném dvoře. Ať se nám to líbí nebo ne, popeláři nejsou povinni automaticky uklízet odpad kolem černých popelnic na směsný odpad.

Společně to zvládneme, slibují Pražské služby v kampani

Největší svozová firma v metropoli dlouhodobě bojuje proti nepořádku u popelnic a stereotypu, že za něj můžou popeláři. Nově Pražské služby spouští kampaň s názvem Stop nepořádku, která má Pražanům vysvětlit, kdo je za nepořádek odpovědný a proč popeláři nejsou hlavními viníky. Kampaň ve vozech metra, tiskovinách, sociálních sítích a v rádiích se zaměřuje na tři hlavní problematické situace týkající se nepořádku kolem černých popelnic a kontejnerů na směsný odpad. Kampaň pochopitelně nejenže na problém poukazuje, ale také přináší jasná řešení, jak předejít svinčíku kolem popelnic.

Tři hlavní problémy a jejich jasné řešení

Pražské služby definovaly 3 hlavní situace, které trápí Pražany. Jsou to často přeplněné popelnice, nepořádek v jejich okolí a odkládání velkoobjemového odpadu vedle nich. V prvních dvou případech je ideální se obrátit na správce či majitele objektu a probrat, zda je zajištěn dostatečný svoz a počet nádob. Možná se také zjistí, že někdo z domu do popelnice pravidelně vyhazuje něco, co tam prostě být nemá a tak zabírá místo ostatním. To se často stává s velkoobjemovým odpadem. Ten buď končí v popelnici, nebo vedle. Obojí je samozřejmě špatně. Lidé mohou odpad odvézt na sběrný dvůr či si vyhledat termín přistavení velkoobjemové kontejneru v blízkosti svého bydliště.

Nová kampaň Stop nepořádku bude probíhat až do konce roku 2018. Od prosince se k ní pak přidá tradiční „Kam s ním?“, která se více orientuje na děti a probíhá také v ulicích a školách v hl. m. Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články