Ranč apokalypsy
Byly jich desítky a všichni věřili v jediného muže – mesiáše s tváří Davida Koreshe. Tzv. Davidiáni patřili k nejznámějším sektám minulého století, k jejich proslavení nicméně přispěl hlavně způsob, jakým skončili. Většina z nich zemřela na konci téměř dvouměsíční akce, o které společnost slýchá jako o tzv. incidentu ve Waco.
David Koresh, vlastním jménem Vernon Howell, se do čela náboženského hnutí, které vycházelo z učení Adventistů sedmého dne, dostal roku 1988. Nahradil tak psychicky labilního syna zakladatelů sekty George Rodena. Krátce poté se Koresh prohlásil za mesiáše, který zahájí apokalypsu nevěřícího světa. Své ovečky nahnal do usedlosti nedaleko texaského města Waco a nazvala jej Rančem apokalypsy. Nashromáždil tam zásoby jídla a munice a velké množství zbraní. Všem mužům zakázal sexuální styky a alkohol, obě tyto radosti náleželi pouze jemu. Všechny ženy na farmě patřily Koreshovi.
Právě Koreshův otevřený zájem o zbraně, které posléze v menší míře i sám prodával, a zvěsti o polygamních sňatcích se v roce 1993 staly důvodem razie agentů amerického státního úřadu pro alkohol, tabák a střelné zbraně (ATF). Úspěch akce závisel na momentě překvapení, o ten ale agenti přišli; jeden z novinářů z přizvaných mediálních štábů se totiž ptal na přesnou cestu k ranči na Mt. Carmel místního pošťáka, ten byl shodou okolností Koreshovým švagrem, a vůdci kultu vše prozradil. Koresh nařídil ženám a dětem, aby se ukryly v obytné části usedlosti, a spolu s muži ze sekty se chopil zbraní.
Zátah začíná
Kdo začal střílet jako první, to bylo jedním z hlavních bodů soudního procesu, který proběhl po skončení celé akce. Záznamy z kamer se ztratily, agentům ATF se nedalo dovolat. Přestřelka trvala skoro tři hodiny, pak se bezpečnostní složky rozhodly stáhnout, oficiálně proto, že jim došla munice. Pár výstřelů ale padlo i během odpoledne. Bilancí zákroku bylo 19 zraněných a čtyři mrtví na straně ATF a tři zranění a pět mrtvých Davidiánů, Koresh byl postřelen do boku.
Po nepovedeném zákroku byla k akci povolána FBI a začalo obléhání, které nakonec trvalo celých 51 dní. Policisté na Davidiány použili tzv. techniku PSYOPS – v pravidelných intervalech do objektu svítili ostrým světlem a pouštěli jim hlasité zvuky, aby se pořádně nevyspali a tak se podlomila jejich morálka. U některých se to povedlo, většina ale zůstala věrná Koreshovi.
19. dubna se FBI rozhodla k razantnímu řešení. Po zkušenostech s jinými sektami a kvůli mnoha zbraním, které se v domě nacházely, se agenti báli, že dojde k hromadné sebevraždě, a tak podnikli zátah číslo dvě. Kvůli vyzbrojenosti obléhaných byly nasazeny i tanky. Ve vzniklém chaosu pak v poledne vypukly požáry na třech místech na ranči. Po hodině plameny pomalu vyhasínají a celý komplex je srovnán se zemí.
Během finálního úderu zemřelo 76 Davidiánů, z toho 21 byly děti. Minimálně jednoho přejel tank, mnohá těla byla rozdrcena betonem, jak se stavení hroutilo. 20 mrtvol na sobě mělo střelná zranění, některá měla na svědomí FBI, u mnohých šlo ale zřejmě o sebevraždu nebo „ránu z milosti“. Sám Koresh měl díru po kulce uprostřed hlavy...
Tady si přečtěte o 10 nejzásadnějších konspiračních teoriích.