fb pixel Masakr v Baze: ozbrojenci Boko Haram zavraždili stovky lidí a z mapy smazali celé město – G.cz
Vyhledávání

Masakr v Baze: ozbrojenci Boko Haram zavraždili stovky lidí a z mapy smazali celé město

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dnes si připomínáme smutné výročí, dne 3. ledna uplynuly 4 roky od masakru v nigerijském městě Baga, kde zaútočili radikální islamisté z teroristické organizace Boko Haram. Pustošili rozsáhlé území, zahnali na útěk vojáky a zabíjeli civilní obyvatelstvo. Údaje o počtu obětí se různí, například organizace Amnesty International uvádí až 2000 mrtvých.

Václav Roman
Václav Roman 3.1.2019, 07:38

Krvavý boj za vznik chalífátu

Organizace Boko Haram vznikla v roce 2002. Boko Haram znamená v překladu „západní výuka je zakázána“, jednalo se totiž o protest proti zavádění západní výuky v nigerijských školách. V roce 2009 se situace vyhrotila, když členové skupiny začali vést svatou válku ve snaze založit na severovýchodě Nigérie islámský stát. K útokům těchto radikálů nedochází jen na území Nigérie, přelívají se také do sousedních zemí – Nigeru, Čadu a Kamerunu. Jejich útoky si už vyžádaly tisíce mrtvých, miliony lidí pak byly nuceny opustit své domovy.

K jednomu z nejkrvavějších výpadů Boko Haram došlo na začátku roku 2015, kdy ozbrojenci obsadili a vypálili město a vojenskou základnu na severu Nigérie ve státě Borno. Vojáci, kteří měli město Baga před ozbrojenci bránit, utekli. Když to viděli obyčejní lidé, nezbylo jim nic jiného, než vzít před násilníky nohy na ramena také, neboť byli vydáni hordám ozbrojenců na milost.

Na zmíněné vojenské základně se nacházeli nejenom nigerijští vojáci, ale také mezinárodní jednotky z Čadu a Nigeru. Město bylo předtím ještě pod kontrolou nigerijské vlády. Po tomto krvavém masakru získalo Boko Haram pod kontrolu většinu Borna.

Masakr se nesoustředil výhradně na Bagu, ale také na minimálně 16 dalších měst a vesnic v okolí. Z domovů mělo být vyhnáno na 35 000 lidí. Mnoho z nich utonulo v Čadském jezeře, případně uvízlo na jeho ostrovech. Masové vraždění tragicky vyvrcholilo 7. ledna 2015.

K útoku na město Baga se později radikální skupina Boko Haram přihlásila na pětatřicetiminutové videonahrávce, na které hovořil velitel Boko Haram Abú Bakr Šekau. Uvedl, že zabili lidi ve městě Baga, jak jim to nařídil Pán. Vysmál se také plánům na vznik mezinárodních bojových jednotek, které měly s Boko Haram bojovat.

A zde skutečná story za Černý jestřáb sestřelen: pečlivě plánovaná mise se zvrtla v litý boj o život.

Podobné články

Doporučujeme

Další články