fb pixel Marsha P. Johnson na Google Doodle: Vyhledávač podpořil odkaz LGBT aktivistky promem a půl milionem – G.cz
Vyhledávání

Marsha P. Johnson na Google Doodle: Vyhledávač podpořil odkaz LGBT aktivistky promem a půl milionem

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Marsha P. Johnson je považována za průkopnickou osobnost hnutí LGBT v USA, a proto dnes Google Doodle vzdává trans aktivistce hold. Je to půvabně symbolické, neboť právě dnes vrcholí tzv. Pride Month nebo Duhový měsíc.

Martin Miko
Martin Miko 30.6.2020, 12:20

Pocta i peníze od Google

Když dnes navštívíte Google, nejpoužívanější vyhledávač vás přivítá duhovým vizuálem s podobiznou americké LGBT aktivistky Marshy P. Johnson, která je považována za průkopnici v boji za práva komunity v USA. Společnost Google oznámila, že jí takto symbolicky "věnuje" 30. červen, kterým se uzavírá Pride Month neboli Duhový měsíc, což je období, ve kterém si LGBT komunita připomíná svou hrdost.

Google tvrdí, že si vybral Marshu právě proto, že se stala inspirací pro lidi, kteří se svobodně rozhodují a chtějí býti sami sebou. Následně Google.org oznámil, že věnuje půl milionu dolarů Institutu Marshy P. Johnson, který existuje od roku 2019, a dává si za cíl podporovat transgender komunitu.

V roce 2017 byl natočen dokumentární film Smrt a život Marshy P. Johnson, kde je Johnson popisována jako trans legenda a hrdá drag queen a společně se Sylviou Rivierou založila první organizaci, která se zabývala právy LGBT osob. Ve filmu je rovněž zmiňováno datum 6. července 1992, tedy den, kdy bylo její bezvládné tělo nalezeno v řece. Policie následně oznámila, že příčinou její smrti byla sebevražda, s čímž queer komunita nesouhlasí. Kriminalisté se nicméně navzdory protestům tehdy rozhodli případ uzavřít a nadále nevyšetřovat. Snímek máte možnost si pustit na Netflixu.

„Historie není něco, za čím se ohlédnete a řeknete si, že to bylo nevyhnutelné. Dějiny vznikají tak, že lidé dělají rozhodnutí, která jsou někdy velice impulzivní a ovlivněná daným okamžikem, ale tyhle okamžiky se nahromadí a vytvoří realitu,“ prohlásila kdysi Marsha a po 30 letech se ukazuje, že něco na tomto univerzálním citátu přece jen je.

Současná situace ve městě Elizabeth v New Jersey ukázala, že se na odkaz Marshy P. Johnson nezapomnělo. Nedávno totiž vytvořila 19letá dívka petici, kterou za méně než dva týdny podepsalo přes 40 tisíc lidí. Cílem petice je nahradit sochu italského mořeplavce Kryštofa Kolumba sochou LGBT aktivistky, která se zde narodila. Iniciátorka petice Celine Da Silva řekla CNN: „Jde o rodné město Marshy P. Johnson, a proto si myslím, že bychom ji měli oslavovat a ctít právě zde. A také si myslím, že komunita LGBT a queer by měly mít možnost se více dozvědět o historických postavách své vlastní komunity.“ Jestli nápad pod vlivem aktuálních událostí projde, nebo ne, to se ukáže.

Podobné články

Doporučujeme

Další články