fb pixel Marlon Brando a Michael Jackson byli před smrtí nerozluční. Krále popu a krále Hollywoodu spojil Neverland – G.cz
Vyhledávání

Marlon Brando a Michael Jackson byli před smrtí nerozluční. Krále popu a krále Hollywoodu spojil Neverland

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Každý někoho má. Čuk Geka. Timur svoji partu. A Marlon Brando měl Michaela Jacksona. Hollywoodský idol a krále popu pojilo pevné, dlouholeté přátelství. Brando trávil u Jacksona v Neverlandu hodně času, a to zejména na sklonku života, kdy už byl tlustý, nemocný, starý a nesnesitelný. Naopak Jackson s Brandem probíral důvěrné záležitosti – homosexualitu, nenávist k vlastnímu otci i nařčení ze zneužívání dětí...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.10.2020, 09:30

Nerudný Brando

V článkovém seriálu Hvězdy starého Hollywoodu připomínáme příběhy velkých idolů zlaté éry americké továrny na sny. Takových, jejichž jména zná i dnes celý svět, ať už díky jejich nezapomenutelným rolím, nebo pro jejich skandální život. Clark Gable, James Stewart, Richard Burton – ti všichni jsou i dnes superstars. Prototypem idolu své doby je ale bez debat Marlon Brando. Maximální sex appeal, maximální talent, ale i maximální vrtochy, to vše v sobě herec nosil. Jeho život (by) vydal na několik knih, a proto jsme se rozhodli zaměřit se na tu méně velkolepou kapitolu jeho osudu – tu téměř poslední, která je především spojena s jinou velkou hvězdou...

Marlon Brando byl divočák. He was rock'n'roll before anybody knew what rock and roll was,“ psávala o něm americká média v dobách největší slávy. Jeho rodiče byli alkoholici a nikdy ho nechválili. Naopak, zejména Brandův otec nevynechal jedinou příležitost, jak syna toužícího po kariéře v showbyznysu shodit. A tak, když se hollywoodské hvězdě podařilo ne přímo prosadit, ale pevně se zapsat mezi nejvýznamnější herce své doby, jako by si na všech vybíjela tu hořkost, kterou si v sobě od mládí nesla. Brando proslul tím, že čím byl slavnější, tím víc „kecal režisérům do práce, chodil pozdě, měl šílené požadavky, odmítal se učit scénář nazpaměť“. Prostě primadona, chtělo by se říct. Na druhou stranu, jeho talent a jeho výkony jsou dodnes nepřekonatelné. Brando byl navíc i sexsymbolem, několikrát se oženil, měl bezpočet milenek a jedenáct (přiznaných) dětí, avšak pravda, několik adoptovaných.

Hollywoodská legenda zkrátka ze své slávy vytěžila maximum, ale jak čas plynul, začala svůj věhlas nenávidět. V roce 1973 dal Brando pěstí paparazzimu jménem Ron Galella tak moc, že mu zlomil čelist. Galella dal herce k soudu, který vyhrál, a pak demonstrativně nosil na akce přilbu. Čím byl Brando starší, tím otevřeněji nadával na pozlátko Hollywoodu. Odmítl převzít Oscara a místo sebe na pódium poslal aktivistku bojující za práva původních Američanů Sacheen Littlefeather. Angažoval se v občanských sdruženích, spolu s dalšími celebritami se hrdě prošel po Washingtonu ve slavném průvodu z roku 1963. Snažil se dělat to, co podle něj mělo na rozdíl od slávy smysl. Ale hrát nepřestával. A to i když spolupráce s ním byla pro většinu zúčastněných peklo.

Ke sklonku života byl Brando nemocný. Trpěl cukrovkou, byl tlustý – vážil 140 kilo – nerudný a nesnesitelný. Často to vypadalo, že natáčení přímo sabotuje. Nekomunikoval se štábem, chtěl vše řešit improvizací, pojídal obrovské množství nezdravého jídla. Naštěstí i v těžké době měl herec zastání v blízkém příteli; v „králi popu“ Michaelu Jacksonovi. Ty dva pojilo opravdu speciální pouto.

Marlon a Michael

Marlon Brando zemřel v roce 2004 ve věku 80 let. Na sklonku svého života trávil většinu času na ranči Neverland, který Jackson vlastnil, a který později tak neblaze proslul. Brandův syn Miko v té době dělal Jacksonovi asistenta a bodyguarda a po tátově smrti médiím popsal, co Marlona Branda na Neverland tolik táhlo: „Miloval to a Michael zase miloval jeho. Otec tam měl dokonalý servis, 24 hodin mu byl k dispozici kdokoliv, koho zrovna potřeboval. Miloval přírodu, a proto ho Michael na Neverland tak často zval. Ty poslední roky v podstatě kdykoliv otec šel někam ven, bylo to s Jacksonem,“ uvedl Miko Brando.

Marlon prý uměl vyjmenovat všechny druhy stromů, co na ranči zpěvák měl. A když se u něj pak rozmohly potíže s dýcháním a potřeboval kyslíkovou masku, Jackson nechal pro Branda speciálně upravit golfový vozík, který mohl bombu s kyslíkem pohodlně převážet. Společně se pak dlouhé hodiny projížděli po slavném pozemku a kochali se. A po večerech si povídali, tak jako vždycky.

Už v polovině 90. let si totiž Branda pozvala k výslechu policie stran nařčení Michaela Jacksona ze zneužívání dětí, a to právě v prostorách ranče Neverland. Herec, který na rozdíl od jiných vyslýchaných nečelil kritice, že se chce na kontroverzní kauze přiživit nebo vydělat (proč taky, slávy i peněz měl dost), tehdy vyšetřovtelům prozradil velmi intimní věci. Se zpěvákem prý často probírali otázku homosexuality – která třeba pro Branda byla rovněž tématem. Sám v mládí často poslouchal, že má poměr s nějakým hereckým kolegou, na což vždy reagoval s elegancí a tak, že má sexuální zkušenost se stejným pohlavím a rozhodně ho to neuráží. Probírali spolu také třeba Jacksonova despotického otce, jehož zpěvák nenáviděl. Po jedné večeři a hodině herectví, které Brando zpěvákovi dával, přišel na řadu i dotaz, co Michael dělá se všemi svými dětskými přáteli, kteří ho na ranči navštěvují.

Jackson se tehdy údajně rozplakal a nebyl schopen odpovědět. „Můj dojem z toho byl, že mi není schopen odpovědět, protože se bojí. Na základě jeho reakce uznávám, že je odůvodněné si myslet, že s těmi dětmi něco dělal,“ prohlásil v roce 1994 Brando u výslechu. Zároveň ale prozradil ještě podivnější detaily. Jednou se prý svého přítele otevřeně zeptal, jestli náhodou není panic, načež se Jackson měl začít ošívat, chichotat a odvádět pozornost na jiné téma. A když se Brando Jacksona ptal, proč nemá víc přátel ve svém věku, král popu odpověděl, že neví, ale že nikoho ve svém věku prostě nemá rád, že těm lidem prostě nerozumí. Evidentně byl prý z toho hovoru nervózní, celou dobu se z něj snažil vykroutit.

Zpěvák tedy nikdy nic konkrétního nepřiznal a jeho přinejmenším zvláštní reakce se dají vykládat různými způsoby. Ať už to ale tehdy bylo jakkoliv, pravdu se nedozvíme, protože jak Jackson, tak Brando už jsou mrtví. Marlon Brando zemřel v červenci 2004 v Los Angeles na respirační selhání, Michael Jackson ve věku padesáti let o 5 let později tamtéž, jen na selhání srdce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články