fb pixel Kleopatřin osudový muž: Richard Burton miloval Elizabeth Taylor, literaturu a tvrdý alkohol – G.cz
Vyhledávání

Kleopatřin osudový muž: Richard Burton miloval Elizabeth Taylor, literaturu a tvrdý alkohol

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Richard Burton říkával, že v životě za něco stojí jediná věc – jazyk. Sám měl perfektní projev, na který velmi dbal a miloval literaturu. Dokonce ani láska podle něj prý není tak důležitá, právě ta je ale s jeho životem spojena nejvíce. Ačkoliv se oženil se čtyřmi ženami, ta osudová, pro kterou ho zná celý svět a kdysi jej kvůli vztahu s ní řešil i Vatikán, byla jen jedna. Elizabeth Taylor.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.10.2020, 10:38

Liz a Dick

Potkali se, když ona hrála královnu egyptskou a on její osudovou lásku Marca Antonia. Ona byla vdaná za Eddieho Fishera, který kvůli ní opustil svou předchozí manželku. On už více než deset let žil se Sybil Christopher (rozenou Williams), s níž byl ženatý a měl s ní dvě dcery, přičemž té mladší tehdy byly sotva čtyři roky. Ani jeden z nich ale té přitažlivosti nemohl odolat, protože později se z nich stal jeden z dodnes nejproslulejších hollywoodských párů. Richard Burton a Elizabeth Taylor. Nejprofláklejší lovestory 20. století.

Ti dva na sebe poprvé narazili skutečně až při natáčení Kleopatry, do té doby nejnákladnějšího projektu společnosti Fox, ačkoliv oba už byli známí herci. Burton se prý do krásné Taylor zamiloval téměř okamžitě. Během společných scén údajně několikrát zapomněl text, tak z ní byl nervózní. Dá se to pochopit – ikonická kráska, kterou tehdy obdivovaly miliony mužů všude po světě, byla s líčidly a v Kleopatřiných honosných kostýmech ještě zářivější než normálně. Fascinace to ovšem byla vzájemná. Taylor Burtonově ostře řezané tváři a modrým očím rovněž propadla. Milostná aférka mezi nimi začala téměř okamžitě a byla velmi podobná té, kterou na plátně prožívali Antonius a Kleopatra. Ačkoliv oba byli zadaní, svůj vztah nijak netajili, což filmu posléze zajistilo obrovskou publicitu.

Románek trval i po skončení natáčení a dál plnil stránky bulvárních plátků. Zatímco Taylor se totiž dala rozvést téměř okamžitě, Burton váhal. Přeci jen byla Sybil matkou jeho dětí, navíc jedno z nich mělo diagnostikovanou těžkou formu autismu. A Elizabeth děti mít nemohla. Média i lidé v souvislosti se vztahem dvou populárních herců notně hovořili o morálce, dokonce se to dostalo až do Vatikánu a do amerického Kongresu. Všechno vyvrcholilo ve chvíli, kdy se nešťastná Elizabeth Taylor pokusila o sebevraždu. Až poté se Burton rozvedl a svou vyvolenou si krátce nato vzal.

Tím byl posvěcen oficiálně vztah plný vášnivé, divoké, agresivní lásky. Dvěma temperamentním a pracovně vytíženým hvězdám se spolu žilo opravdu nelehko. Burton byl navíc v podstatě celý život alkoholik, tehdy pil už opravdu hodně, což život dvojici nijak neusnadňovalo. Problémem byli i všudypřítomní paparazzi, kteří hvězdný pár neustále sledovali. Manželé se nakonec rozhodli přeci jen zkusit společnou výchovu dítěte a adoptovali děvče jménem Marion. Z jejich vztahu a zejména z toho, jak moc byl veřejný, těžila i filmová studia. Burton a Taylor spolu hráli v jedenácti filmech, jimž jejich společné obsazení automaticky zaručovalo velký zájem diváků. V jakých, na to se podívejte do galerie:

Burton a Taylor žili v luxusu. Utráceli za umění, kožešiny, šperky. „Muž, jenž hromadí bohatství, aniž by ho užíval, je jako osel nosící zlato a žeroucí bodláčí,“ komentoval to vždy Burton. Své osudové lásce koupil tři výjimečné diamanty. 33,19karátový Krupp diamant, 69,42karátový Taylor-Burton Diamond a 50karátový La Peregrina Pearl. Utráceli ale také za alkohol. Nakonec už toho bylo příliš a v roce 1974, přesně deset let po svatbě, se dali rozvést. Bez sebe ale moc dlouho nevydrželi. Už po třech měsících se k sobě vrátili a za další rok se opět nechali oddat. Ale dvakrát do jedné řeky nevstoupíš, a tak se po devíti měsících od svazku opět, tentokrát definitivně, rozvedli.

Ačkoliv Liz Taylor i Richard Burton pak ještě dvakrát vlezli do chomoutu s jinými partnery, doopravdy se nikdy neopustili. Až do jeho smrti v roce 1984 zůstávali v kontaktu a pravidelně spolu vedli několikahodinové telefonní hovory.

Burton na scénu!

Richard Burton se narodil v listopadu 1925 jako dvanácté ze třinácti dětí do extrémně chudé velšské hornické rodiny. Dva roky po jeho narození matka zemřela a otec se o něj starat nemohl, a tak si jej k sobě vzala jeho o dvacet let starší sestra, která už měla manžela a své děti. V patnácti musel odejít ze školy a jít pracovat, ale mohl po večerech vystupovat v ochotnickém divadle v místním centru pro mladé. Díky Meredith Jones, která centrum vedla, se mohl vrátit zpět do školy, kde se seznámil s učitelem Philipem Burtonem. Ten v něm viděl obrovský herecký talent, který mu pomohl rozvíjet. Zároveň v něm zažehl lásku k jazyku a literatuře. Burton malému Richardovi pomohl zbavit se silného přízvuku a zapracovat na přednesu. Nechával ho číst klasické autory, mladík prý jeden čas četl tempem jedna kniha za den. Burton Richarda nakonec úředně adoptoval a dal mu své příjmení.

Skrze vztah k jazyku a přednesu se Burton chtěl realizovat především na divadle. Půl roku před nástupem k RAF byl přijat na univerzitu v Oxfordu, kde studoval herectví a zářil v adaptacích Shakespeara. Roku 1948 debutoval na plátně v dramatu Poslední dny Dolwynu. Kritiky ho přirovnávaly k Laurenci Olivierovi, s nímž se později už jako zavedený herec spřátelil, byl mu dokonce na svatbě. S každou další filmovou rolí byla Burtonova tvář populárnější a žádanější. Aby si kompenzoval potřebu trénovat mluvené slovo, spolupracoval herec od začátku kariéry také s BBC.

Richard Burton byl celkem sedmkrát nominován na Oscara, žádného ale nikdy nezískal. Celý život pil a hodně kouřil, což se ve finále podepsalo na jeho zdraví. A ačkoliv s cigaretami seknout dokázal, o alkoholu se totéž říct nedalo. Poslední rok života strávil se svou výrazně mladší a poslední ženou Sally Hay dlouhou dovolenou na Haiti. Po návratu dotočil adaptaci Orwellova 1984 a 5. srpna 1984 nečekaně zemřel na krvácení do mozku v Ženevě ve Švýcarsku. O čtyři dny později byl pohřben, a to v rudé, národní barvě Walesu, a s výtiskem souhrnného vydání básní Dylana Thomase. Říká se, že Taylor si prý přála být pohřbená vedle své životní lásky, a proto Burtonova poslední paní koupila pohřební místo vedle něj – aby to znemožnila.

Podobné články

Doporučujeme

Další články