Mark Higgins protáhl s autem nejstarší bobovou dráhu na světě – G.cz
Vyhledávání

Mark Higgins protáhl s autem nejstarší bobovou dráhu na světě

Subaru už několikrát přesvědčilo, že je králem na sněhu. Jak se mu dařilo v ledovém korytu, které je jen o pár centimetrů širší než samotné auto? Můžete třikrát hádat, když byl za volantem několikanásobný rallyový šampion.

Václav Rybář
Václav Rybář 20.3.2017, 10:40

Top Gear kdysi dávno uspořádal souboj mezi olympijským čtyřbobem a rallyovým autem. Richard Hammond se nasoukal do bobu a James May jako spolujezdec povzbuzoval rallyového šampiona na trati, která vedla souběžně s bobovou dráhou. A výsledkem byla relativní remíza. Subaru teď ale dotahuje toto soutěžení o fous dál. Automobilka totiž vyslala svou ikonu, Subaru WRX STi, rovnou na bobovou dráhu.

A nemohl u toho chybět tovární tým ProDrive a eso jménem Mark Higgins. Trojnásobný šampion britské rally, rekordman jednoho z nejzákeřnějších závodů na světě - Isle of Man TT, a šéfkaskadér v mnoha bondovských honičkách.

Nejstarší bobová dráha na světě se nachází ve Svatém Mořici a je uzoučká. Tým ale vyrobil její věrnou kopii s dostatečnými rozměry pro auto, což znamená, že se do ní vejde Subaru se zrcátky tak, že na každé straně zbývá nějakých pět čísel. Zkuste si to představit při parkování. Docela adrenalin, ne? A teď si vezměte, že Higgins se po dráze řítí stovkou, často v brutálním náklonu.

Na kola putovaly pneumatiky s hřeby, ale i tak se musel Higgins připravit na pár ťukanců, s tím se jednoduše počítalo, auto nelze ledovým korytem řídit jako na kolejích. Největším oříškem však byla slavná zatáčka přezdívaná podkova. Není to ani tak zatáčka, v podstatě tu jedete po stěně a auto/bob drží na povrchu jen odstředivá síla. Do téhle zatáčky se nedá najet pomalu, protože byste se na té stěně neudrželi. Musíte to prostě pálit naplno a věřit si.

Tým večer před zkušební jízdou spočítal pravděpodobnost úspěchu v Podkově na nějakých 20 %. Sami se ve videu podívejte, jak to dopadlo. Podle nás se Higgins do těch dvaceti procent vešel.

A jizvy na autě? Alespoň je na co vzpomínat.

A TADY se podívejte na první poválečný autosalon.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu