fb pixel Marcario García se vylodil v Normandii a bojoval s nacisty: Za své zásluhy obdržel jako první mexický občan americkou Medaili cti – G.cz
Vyhledávání

Marcario García se vylodil v Normandii a bojoval s nacisty: Za své zásluhy obdržel jako první mexický občan americkou Medaili cti

Zdroj: National Archives and Records Administration - http://www.neh.gov/humanities/2013/septemberoctober/feature/el-movimiento, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31855062

Přestože se během druhé světové války vylodil na plážích Normandie a byl zraněn v boji s nacistickým Německem, rotmistr Marcario García ještě ani nebyl občanem Spojených států, když mu prezident Harry S. Truman 23. srpna roku 1945 udělil Medaili cti. García se stal prvním mexickým občanem, který obdržel nejvyšší americké vojenské vyznamenání za své zásluhy v americké armádě.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.10.2023, 09:39

Marcario García

García se narodil v roce 1920 v mexickém státě Coahuila, který sousedí s Texasem. Když byl malý, jeho rodina se přestěhovala do Texasu, kde pracoval na bavlníkové farmě – tato práce mu znemožnila dosáhnout vyššího než základního vzdělání.

Ve 22 letech narukoval do armády a byl nasazen na evropském bojišti v rámci druhé světové války. Během vylodění v den D byl García zraněn, čtyři měsíce se zotavoval a poté se znovu připojil ke své jednotce, která postupovala do nacistického Německa, a to i přesto, že nebyl Američanem a k vlasti tak nemusel cítit žádnou odpovědnost či pocit povinnosti.

Kulometná hnízda

Dne 27. listopadu roku 1944 García zastával funkci velitele skupiny, když jeho jednotka dostala za úkol vyčistit dvě německá kulometná hnízda. García sám vyčistil první z nich, přičemž postupoval s malým krytím a utrpěl při tom četná zranění.

Vrátil se ke své jednotce, kde mu bylo navrženo, aby vyhledal lékařskou pomoc, ale druhé hnízdo zahájilo palbu. „Zcela bez ohledu na vlastní bezpečnost“, jak se píše v citaci k Medaili cti, García zaútočil na druhé hnízdo, zabil další tři Němce, vzal čtyři zajatce a dosáhl cíle své jednotky. Byl vyznamenán Purpurovým srdcem, Bronzovou hvězdou a Medailí cti, a to i přesto, že stále nebyl Američanem.

Medaile cti

Krátce po obdržení Medaile cti byl García odmítnut v restauraci v texaském Richmondu, kde jej kvůli etnickému původu odmítli obsloužit. Došlo ke rvačce, při níž majitel restaurace Garcíu zbil baseballovou pálkou. Útočník dokonce po incidentu vznesl proti Garcíovi obvinění, které však bylo staženo, když se o rasistickém útoku na vojenského hrdinu dozvěděla celostátní média.

García později získal maturitní vysvědčení a začal pracovat ve Správě veteránů. García se setkal s prezidentem Johnem F. Kennedym. Když Kennedy v listopadu 1963 navštívil Houston, vystoupil večer na akci pro aktivisty za občanská práva, na níž byl García pověřen, aby ho přivítal. Následujícího dne byl na prezidenta Kennedyho spáchán atentát. Medaile cti pro mexického občana Garcíu byla silným symbolem, neboť vyznamenala za zásluhy člověka, který sloužil „své“ vlasti, přestože nebyl jejím oficiálním občanem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články