fb pixel
Vyhledávání

Mámo, jsem na internetu, tak prosím nezvedej telefon! Pamatujete na počítačový pravěk?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Je až úsměvné vzpomínat na konci roku 2022 na počátky počítačové éry z doby před více než dvěma desítkami let. O to víc, pokud následující článek čtete třeba v metru ze svého chytrého telefonu, vedle kterého vypadá váš tehdejší počítač jako něco z jiného vesmíru. Připomeňte si dobu pomalých modemů a neustálého hučení disketové mechaniky.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 2.12.2019, 15:48

1. Vytáčené modemy

Dnes, v době vysokorychlostního internetu a všudypřítomné 4G sítě, je pro nás téměř nepředstavitelné, jakým peklem si člověk musel projít, aby se aspoň na pár minut mohl připojit na net. Obnášelo to vybrat nejlepší čas, kdy bude připojení levné, a poté se ubezpečit, že následujících několik minut nikdo nezvedne sluchátko telefonu. A když jste se po zdlouhavém čekání plném pištivých zvuků, které modem vydával (a který zněl v podstatě jako dnešní elektronická muzika) konečně připojili, přišla odněkud babička s tím, že si hrozně nutně musí zavolat a bez varování zvedla sluchátko. Není divu, že se online porno stalo populární až s nástupem ADSL modemů. Stejně tak by se v té době asi nedalo zrealizovat tzv. Cyber Monday (kyber pondělí), které je de facto oslavou prodeje přes internet.

2. Diskety

Anglicky též floppy disc, byl takový předchůdce cédéček, která už teda taky nejsou zcela relativními zdroji ukládání počítačových dat. Moje vlastní zkušenost s disketami byla taková, že polovinu času odmítaly fungovat, což byla ale možná vina mé disketové jednotky, která po zastrčení disku začala vydávat zvuky. Ty se dají nejlépe popsat jako kříženec rezavé sekačky a zvuku, jaký asi musí vydávat umírající robot. Moc se toho na ně nevešlo, a tak jste v případě instalace větších programů museli postupně zastrkávat jednu disketu za druhou, abyste se pak u té předposlední dozvěděli, že je nečitelná. Byla to náročná doba, děcka.

3. CRT monitory

Obrovské krabice, které při zapínání praskaly a při dotyku na skleněnou obrazovku vám občas dala ránu statická elektřina. Rozlišení bylo relativně mizerné, ale v tehdejší době to úplně bez problému stačilo. Občas zbytečně problikly, ale jinak byly relativně spolehlivé. Co už tak fajn nebylo, byly jejich rozměry – kromě toho, že byly dosti široké, byly taky pořádně těžké. Zlaté ploché obrazovky!

4. Kuličková myš

Jeden z mála důvodů, proč si pravidelně utírat prach na stole, byla právě kuličková myš. Jakmile se do prostoru mezi kuličku a snímací kolečka dostalo větší množství nečistot, nezbylo vám nic jiného než ji rozebrat a vyčistit. A sem tam se stalo, že během toho spadla kulička pod gauč a vám nezbylo nic jiného než začít hlasitě nadávat. Na druhou stranu, tyhle myšky fungovaly na většině druhů povrchů, což už se nedá říct o jejich nástupci, laserové myši, která je ve výběru funkčního povrchu o dost vybíravější.

Takže až si příště budete stěžovat, že vám trvalo skoro 10 sekund, než vám naběhly fotky na vašem iPhonu, tak si vzpomeňte, že kdysi byly věci mnohem horší.

A tady si přečtěte o Husákově abdikaci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články