fb pixel Zbabělá Česká televize tají, že prezident Zeman má možná duševní poruchu – G.cz
Vyhledávání

Zbabělá Česká televize tají, že prezident Zeman má možná duševní poruchu

Veřejnoprávní médium cenzurovalo odborníka hodnotícího psychické zdraví hlavy státu

Dirk Diggler
Dirk Diggler 2.3.2015, 14:00

Je to déle než měsíc, co Miloš Zeman nařkl novináře Ferdinanda Peroutku z obdivu k Hitlerovi. Když vypukl skandál, slíbil, že najde Peroutkův článek „Hitler je gentleman“. Řekl doslova: „Viděl jsem ho na vlastní oči!“

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček očím svého šéfa povinně věří. Článek proto od té doby hledá, ale bez úspěchu. V pořadu Newsroom ČT 24 o tom včera vyprávěl redaktorovi Lubošovi Rosí.

Ovčáčkovo vykrucování by samo o sobě nebylo moc zajímavé, kdyby nepřišel další host. Jan Martin Stránský je nejen Peroutkovým pokračovatelem ve vydávání Přítomnosti, ale i světově uznávaným neurologem. Řekl, že se článek nikdy nenajde prostě proto, že neexistuje, a dodal: „Přicházíme o prezidenta a nastupuje pacient.“

Skákavej lajtnant

Divák by čekal, že toho redaktor využje. Má ve studiu jednoho z největších českých odborníků, takže by téma duševního zdraví prezidenta měl rozvinout. Česká televize je veřejnoprávní médium a tohle je přece otázka, která se zájmů veřejnosti bezprostředně dotýká. Luboš Rosí se ale Jana Stránského pokusil „utnout“, a to hned dvakrát. Vy jste ho nevyšetřoval,řekl.

Ale proč by ale neurolog musel Zemana vyšetřovat? Některé psychické poruchy a patologické stavy přece odborníci poznají už z chování a dalších vnějších projevů pacienta. Ne nadarmo mají kriminalisté tzv. psychoprofilera – psychologa, který sestavuje duševní portréty dosud nepolapených anonymních zločinců pouze a jen z toho, co a jak spáchali. A když jde ve slavném filmu Petrolejové lampy po náměstí „skákavej lajtnat“ v podání Petra Čepka, i průměrný lékař vidí, že jde o nervovou paralýzu způsobenou syfilidou:

Patologie v mozku?

Ne že bychom si snad mysleli, že je Zeman syfilitik. Z řady jeho skandálů ale cítíme, že nějaký problém mít bude. Jako diváci jsme proto od lékaře chtěli slyšet, v čem problém českého prezidenta spočívá. Neurolog se Rosím naštěstí zastavit nedal. Vrátil se k tématu a řekl, že ze Zemanových výroků je patrné vymizení sebereflexe. „Ztrácí schopnost zamyslet se nad tím, co říká,“ dodal. „Věří svým výmyslům, což vychází z patologie v jeho mozku.“

Redaktor však fundovaného neurologa znovu zpochybnil kolovrátkovitým: „Ale vy jste ho nevyšetřoval!“

K čemu pak máme veřejnoprávní televizi? K tomu, aby nějaký Rosí vysvětloval, komentoval a cenzuroval tvrzení odborníků? Redaktor ČT má být nezávislým a objektivním „předavatelem informací“. Tady se ale dvakrát pokusil umlčet jednoho z největších znalců neurologických poruch na světě. Rosí ve studiu vlastně za Zemana „kopal“ úplně stejně, jako to dělá jeho mluvčí Ovčáček. Že by se tolik bál prezidentova majestátu?

Veřejnoprávní televize včera fatálně selhala. Proč redaktor ČT skáče do řeči špičkovému odborníkovi? Proč ho přerušuje a nenechá ho dokončit myšlenku?
A proč za tak špatnou práci máme platit koncesionářské poplatky?

Odklidit ho do ústraní

Jenže prezident přece není král. Je to člověk jako my, kterému jsme jen ve volbách propůjčili funkci. Prezident je veřejná osoba a jako takový nemá nárok na ochranu soukromí.

Veřejnost má právo vědět, jestli je její „zaměstnanec“ psychicky způsobilý vykonávat svůj úřad. Rosí se tedy měl neurologa zeptat, jak se podle jeho názoru bude Zemanův zdravotní stav vyvíjet dál.

Za rok nebo za dva možná bude potřeba nemocného člověka z Hradu odvolat a odklidit nějak do ústraní. Je důležité, aby to občané věděli s předstihem.

Anketa

Myslíte si, že se u prezidenta Miloše Zemana začínají projevovat známky závažné duševní choroby?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články