fb pixel Magická data, horoskopy a jiné "záhady." Proč jim někdo věří a jiný ne? – G.cz
Vyhledávání

Magická data, horoskopy a jiné "záhady." Proč jim někdo věří a jiný ne?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

A máme tady další magické datum 22. 2. 2023! Přijde vám, že jsme se zbláznili? Ne, jen nás toto datum přivedlo na myšlenku, proč někteří lidi vlastně tak věří na nejrůznější data, čísla nebo horoskopy, případně si zajdou ke kartářce. Pojďte se zamyslet spolu s námi, jestli na tom něco je nebo se jedná o pouhé výplody čísi fantazie. A chybět nebude ani názor psychologa Radka Ptáčka. Přece jen nás zajímalo, jak se zrovna na tohle tváří věda.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 21.2.2023, 02:10

Dojmy a pojmy

O tom, že se jako lidi občas chováme nelogicky nebo iracionálně, tak o tom asi diskutovat nemusíme. Kdo z nás někdy neobhajoval své rozhodnutí slovy „řídil jsem se intuicí,“ nebo slovy „já to tak cítil“? Navíc i ten, kdo stojí nohama na zemi sebevíc, se občas podívá do horoskopu. A o tom, jak jsou někteří jedinci ovlivnitelní byl dokonce natočený film Jáchyme, hoď ho do stroje. Příběh o nesmělém mládenci Františkovi, který svůj život řídí kondiciogramem a všechny své úspěchy, ale hlavně neúspěchy přisuzuje právě tomu kusu papíru, který mu vypočítal počítací stroj a on ve finále, chudák, přijde na to, že došlo k omylu. Zjistí tak, že žil podle tabulky, která se jeho vůbec netýkala. Tento snímek režiséra Oldřicha Lipského je přece legendární.

Astrologie či numerologie?

Stejné je to s astrologií nebo chcete-li s horoskopy. Jsou mezi námi jedinci, kteří se vás hned při seznámení zeptají, co jste za znamení a podle toho zkonstatují, zda spolu budete vycházet nebo nikoliv. A což teprve, když se jedná o nově rodící se vztah! Ano, přiznáváme, že to je parketa spíše nás žen. Máme k tomu větší tendence než chlapi. Některé z nás je doslova hltají - myslíme ta měsíční znamení a Američanka Linda Goodman si z toho udělala celkem slušnou živnost. Původně novinářka, posléze astroložka a spisovatelka vydala několik megaúspěšných knih věnovaných reinkarnaci, astrologii a náboženství. Zemřela sice již v roce 1995, ale její knížky Hvězdná znamení nebo Znamení lásky se prodávají i po její smrti.

A pak tady máme numerologii. Zítra je datum plné číslice 2. Podívejme se jí tedy trochu na zoubek. Číslo dva je číslo symbolizující intuici, rovnováhu, soucit, cit, diplomacii, spolupráci, schopnost vcítit se do druhých, ženský princip a pasivitu. Dvojka je ale také nositelem ohleduplnosti, společenskosti, sociálního cítění, snahy o soulad a harmonii stejně jako číslo přizpůsobivosti. Má v sobě ale také své záporné stránky. Nedostatky které s sebou číslo dvě nese může být například přílišné sebeobětování, přizpůsobivost, váhavost a opatrnost nebo protichůdnost myšlenek.

Co si myslí psychologie?

Jak se ale na to, že se lidé kolikrát uchylují k těmto věcem „mezi nebem a zemí“ dívá psychologie? Proč se tak děje? Zeptali jsme se na názor psychologa Radka Ptáčka.

Kdo horoskopy a podobné věci nejčastěji vyhledává, pane profesore? A jak se k podobným, pro někoho seriózním vědám, pro někoho naopak pavědám, máme stavět?

"Lidé od pradávna mají potřebu věřit nadpřirozeným jevům. Horoskopy, různá znamení v podobě čísel, písmen, náhod, a tak podobně nám dávají určitou vnější jistotu - opěrný bod, které nejčastěji nemáme sami v sobě. Výzkumy ukazují, že většina lidí snadno podlehne mámení horoskopů, ale častěji ji je budou vyhledávat ti, kteří nemají svůj život pod kontrolou. Informace o tom, že věci jsou nějak dané nebo nějak konkrétně dopadnou, zvláště jestli jsou pozitivní, nám dodají sílu, kterou v tu chvíli potřebujeme. Představte si situaci, kdy vám není dobře a na hodinách najednou naskočí 11:11 a k tomu je ještě třeba 11. listopadu. To Vám může dodat vnitřní přesvědčení, že je to vyšší znamení o tom, že vše dobře dopadne.

Nicméně i přesto, že žijeme ve velmi racionální době, kdy vše musí být ověřené vědecky, nesmíme zapomínat na to, že věci na "racionální" a "iracionální" rozdělujeme pouze jako lidi s velmi omezeným rozumem. Měli bychom si též uvědomit to, že i ty nejmodernější vědecké metody jsou schopny podat jen velmi omezený pohled na realitu, kterou definujeme vždy pouze podle současného vědeckého poznání. Tedy to, co platilo před sto lety dnes neplatí, to co platí dnes nebude možná platit zítra. Současná věda zatím není schopna zodpovědět ty nejzákladnější otázky naší existence, takže něco, co překračuje lidský rozum určitě existuje.

Jednoznačně doporučuji, držet se zdravého selského rozumu a nežít podle horoskopů a vyšších znamení. Na druhou stranu ale mít i pokoru před tím, že rozhodně existuje něco, co nás překračuje, a to tak významně, že z dnešního pohledu vědeckého pohledu to může být více než iracionální."

Tolik slova psychologa. Tak co, máte trochu jasno? Ne? To ale vlastně nevadí. Nejsme na světě přece od toho, abychom chápali všechno. A navíc, někdy je přece docela příjemné dočíst se, že nás čeká hezký den, nebo že se osudově zamilujeme. Na každý pád si ale ten dnešní dvojkový den užijte. Vždyť jste si právě přečetli, že dvojka je nositelem souladu a harmonie. Přejeme vám za celou redakci, aby ten den přesně takový byl - a nejen on.

Podobné články

Doporučujeme

Další články