fb pixel John Gotti: Z průměrného rváče a zloděje aut se stala hlava newyorského mafiánského syndikátu – G.cz
Vyhledávání

John Gotti: Z průměrného rváče a zloděje aut se stala hlava newyorského mafiánského syndikátu

John Gotti, první zatčení za napadení
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

John Gotti se vypracoval z pouličního zloděje na šéfa mafiánské rodiny Gambino. Stal se doslova celebritou, ačkoliv nikdy nepřestal být brutálním gangsterem. Jeho neopatrnost vedla ke zničení rodiny Gambino.

Václav Adamus
Václav Adamus 2.5.2022, 19:48

Gotti se narodil 27. října 1940 v New Yorku. Jako mnoha dalším gangsterům byl i jemu rodnou čtvrtí Bronx. Chudinská čtvrť, ze které se rekrutovali mnozí mafiáni a v dnešní době je pod nadvládou městských gangů. Jeho rodiče měli předky v Neapoli. Byli chudí, protože otec pracoval pouze jako nádeník, a to ještě nepravidelně. Vychovával s manželkou dohromady 5 synů. Život to musel být těžký. Během dospívání pocítil Gotti k otci nenávist za to, že nedokáže rodinu zajistit. Ve škole měl problémy se záškoláctvím a šikanou, střední školu nakonec opouští v 16 letech. Všichni jeho bratři se stejně jako on stanou členy rodiny Gambino. Od svých 12 let byl zapojen do činnosti pouličních gangů. Ve 14 zkoušel ukrást míchačku s cementem, ta mu však spadla na nohu a trvale mu ji poškodila. Od té doby kulhal.

Rodina Gambino

Gotti byl známý jako hrubián a pouliční násilník a zloděj aut. Naskytla se mu však možnost vstoupit do zločinecké rodiny Gambino. Měl ukázat, že si místo zaslouží a zabít konkurenčního gangstera, který stojí za vraždou synovce Gambina. Gotti to provedl a dostal 7 let vězení, byl však venku po dvou letech a přivítán jako člen rodiny. Po 20 letech v čele rodiny umírá Carlo Gambino a na jeho místo nastupuje Paul Castelano. Gangster úplně jiného ražení než Gotti. Považoval se za businessmana, pouličními násilníky jako je Gotti pohrdal – byla to frakce rodiny, kterou považoval za černé ovce, obyčejné mlátičky s ptačím mozkem. On sám měl přezdívku poustevník, což také zajisté o něčem svědčí. Ostatně vytváření frakcí uvnitř mafie bylo vždy velkým problémem. Dalším byl FBI nově uspořádaný hon na mafii.

Při jednom odposlechu narazila FBI na to, že parťák Gottiho prodává heroin. Byl také nakonec zatčen, FBI si byla jistá, že je do toho zapleten také Gotti. Mezitím Castelano vyhlašuje zákaz prodeje drog pod trestem smrti – bylo to proti tradicím mafie, která se považovala za ctihodnou organizaci. Gotti byl u Castelana špatně zapsán, čekal jen na příležitost, aby se jej zbavil. Obvinění z obchodu s drogami používal i jako záminku k likvidaci protivníků. Gotti věděl, že mu jde o krk. Učinil šílené rozhodnutí. Rozhodl se zabít hlavu rodiny – Paula Castelana. Gotti vše pečlivě připravuje. Spojil se s jedním z Castelanových nejbližších. Podařilo se mu přesvědčit i ostatní bosse, Castelanova povýšenost je již rozčilovala (a de facto vnášela konflikt do rodiny).

Castelano byl sebejistý, chodil pouze s jedním člověkem – svým pobočníkem, a to ještě neozbrojený. Plné ulice mu posloužily jako krytí, všichni měli světlé pláště a ruské beranice. Nikdo je tak nemohl pozitivně identifikovat, jelikož takto bylo oblečeno spoustu lidí. Skupinka 4 lidí (hit-squad) jej i jeho pobočníka zastřelila v restauraci Sparks Steak House. Netrvalo dlouho a všem došlo, že útok zadal právě Gotti. Stal se novou hlavou rodiny Gambino, ihned poté změnil svůj vzhled – chodil jako ušmudlaný mafiosso z filmu, nosil košili s rozhalenou hrudí, na které se lesklo zlato. Poté, co se stal hlavním bossem, ihned změnil svůj vzhled, nosil luxusní obleky, chodil ke kadeřníkům hvězd, měl, jak sám říká „své fanoušky“. Bylo to po mnoha letech od dob Al Capona, co Amerika začala znovu milovat gangstera jako filmovou hvězdu. Stal se doslova módní ikonou.

Ovšem jeho chování neodpovídalo kodexu mafiána. V 80. letech se stal incident, kdy Gotti zmlátil a okradl Romuala Piescyka, prodavače lednic, kvůli parkovacímu místu. Piescyk však nevěděl, že se jedná o gangstera a vše nahlásil na policii. Gotti se dostal před soud (což stálo málem Piescyka život). Porota jej však osvobodila. V mafiánských kruzích však tato epizoda zanechala pocit nejistoty – šéf mafie měl být obviněn za rvačku? Chápali to jako potupu tohoto postu. Gotti však stále zůstával na vrcholu.

Gottiho brutalitu a bezcitnost také ilustruje případ jeho souseda. Ten měl na minibiku přejet jejich 12letého syna, byl to také Italoameričan. Bohužel, Gottiho syn na zranění zemřel. Když se jeho soused John Favara přišel omluvit, Gottiho manželka jej vyhnala s baseballovou pálkou. Favara se chtěl odstěhovat, než se tak stalo, zmizel. Podle jistých indicií měl být rozřezán motorovou pilou.

Pád

Gotti dostal od médií přezdívku „teflonový don“, jelikož po něm veškerá obvinění sklouzla jako po teflonu. Byl posedlý mocí – jeho vojáci (capové) k němu museli chodit a krom peněz, které se nosí hlavnímu bossovi, mu museli také políbit jeho prsten. Dařilo se mu likvidovat své souputníky, které na svou stranu získala FBI. Ne však na dlouho. Povedlo se jim získat důkazy pomocí odposlechu, se kterými jim pomohl člen jeho gangu Sammy Gravano – slavný mafián, který svou zradu přežil a dodnes se někde ukrývá, byl zařazen do programu ochrany svědků. Gotti byl nakonec na základě odposlechů usvědčen (vyhrožuje na nich například, že uřízne hlavu matce jistého gangstera). Dostal doživotí, které naplnil v roce 2006, kdy zemřel na rakovinu jícnu.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/John_Gotti

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sammy_Gravano

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cosa_nostra

The Mob and the City, Hortis, C. Alexander, 2021

Podobné články

Doporučujeme

Další články