fb pixel Luxusní život jen do první menstruace: Bohyně Kumárí musí splňovat řadu požadavků – G.cz
Vyhledávání

Luxusní život jen do první menstruace: Bohyně Kumárí musí splňovat řadu požadavků

Zdroj: droj: Wikimedia Commons/Sagun, CC BY-SA 3.0

Tato tradice je stará tři sta let. Hinduisté a buddhisté věří, že bohyně Durga má schopnost reinkarnovat se v těle velmi mladé dívky. Proto pravidelně hledají děvče, které splní náročné zkoušky a stane se takzvanou Kumárí, která žije v přepychu. Tento status však trvá jen do její první menstruace.

Martin Miko
Martin Miko 23.5.2024, 16:41

Bohyně Durga a její menstruace

Durga je hinduistická bohyně, která je zobrazovaná jako statečná bojovnice a ničitelka zlých démonů. Obvykle jezdí na lvu nebo tygrovi a má deset paží, ve kterých drží zbraně. V mnoha indických státech se na její počest slaví čtyřdenní svátek.

Co musí splňovat budoucí živoucí bohyně? Pokud je skutečnou reinkarnací Durgy, nesmí se bát krve ani maskovaných mužů, kteří před ní tančí nad krví mrtvých zvířat. Pokud zůstane klidná, znamená to, že má bojovného ducha. To však není vše. Nesmí být starší pěti let, musí být v perfektním zdravotním stavu a mít tělo bez jizev. Důležitý je i její vzhled. Příjemný obličej a havraní vlasy jsou přímou vstupenkou do paláce na náměstí Durbar. Když má navíc nohy jako jelen a hlas připomínající kachnu, je úspěch zaručen. Rodiče jsou nadšení, ale dívku čeká nedobrovolné vězení a soukromý učitel. Kontakt s okolním světem je, kromě oficiálních povinností, naprosto zakázán.

Jakmile je dívka prohlášena za stoprocentní reinkarnaci Durgy, její život se odehrává pouze za zdmi paláce na náměstí Durbar v Káthmándském údolí. Ven může vyjít jen třináctkrát ročně během svátků a významných událostí. Jako bohyně nesmí kráčet po svých nohách, protože dotek jejích nohou se zemí by byl považován za velké selhání. Proto je všude přenášena na zlatém trůnu.

Kumárí také plní roli duchovní vůdkyně. Přijímá návštěvy politiků a vládních úředníků a nezapomíná ani na prostý lid. Ten se každý den shromažďuje před jejím palácem a doufá, že ji zahlédne v okně, protože pohled na její tvář má přinášet štěstí. Avšak, vše jednou skončí.

S první menstruací končí vláda Kumárí. Podle nepálské kultury je od té chvíle považována za nečistou. Ztrácí všechna privilegia a musí se vrátit k běžnému životu, což je pro dívky velmi obtížný přechod. Najednou musí začít chodit do školy, hledat si přátele a především si zvyknout na to, že s nimi už nikdo nebude zacházet jako s bohyněmi. Čelí nyní tvrdé realitě obyčejného života.

Zdroj informací:

Wikipedia.org: Kumárí

Nationalgeographic.com: Meet Nepal’s living goddesses

Npr.org: The very strange life of Nepal’s child goddess

Podobné články

Doporučujeme

Další články