Cesta trvala téměř 70 hodin
Orient expres je v podstatě označení pro železniční spojení mezi západní Evropou a Balkánským poloostrovem. Poprvé Orient expres vyrazil z Paříže v úterý 5. června 1883. Jednalo se o vlak hotelového typu, který disponoval vozy první třídy, jídelním a lůžkovým vozem. Zpočátku však tento spoj končil v rumunském Giurgiu. Od roku 1888 toto železniční spojení zahrnovalo cestu přes Budapešť, Bělehrad, Sofii a Konstantinopol. V roce 1890 se otevřelo nádraží v dnešním Istanbulu. Směrem na západ se trasa rozšířila z Paříže do Calais a Londýna.
Jízda na této trase dlouhé 3186 kilometrů trvala téměř 70 hodin. Co se týče občerstvení, tak cestující zaujala především možnost nabídky místního jídla dle současné polohy vlaku a ukázka folklórních vystoupení v návaznosti na místa, kterými vlak projížděl. Kromě luxusního vlaku na této trase existoval i cenově výhodnější rychlík všech tří tříd.
Legenda, podle které vznikly knihy i filmy
Paradoxem je, že Orient expres byl rovněž znám nejen pro svůj luxus, ale i kvůli přepadením, která se v něm udála. V roce 1891 například řecký lupič Anasthatos pár desítek kilometrů od Konstantinopole vykolejil vlak, poté zajal 4 muže a žádal výkupné 8 000 liber šterlinků ve zlatě. O pár let později byl v kupé zavražděn velvyslanec francouzské vlády. V roce 1950 byl ve vlaku oloupen sovětskými agenty diplomat Spojených států amerických.
O slavném Orient expresu bylo rovněž napsáno spousta pověstí a historek, což samozřejmě lákalo i spisovatele a filmové režiséry. Nejvýraznější z nich je kniha Vražda v Orient expresu, kterou napsala právě Agatha Christie. Tato detektivka byla několikrát více či méně dobře zfilmována. Orient expres se rovněž objevil i ve filmu s Jamesem Bondem Srdečné pozdravy z Ruska, kde si hlavní roli zahrál Sean Connery.
Dne 13. prosince 2009 byl definitivně přerušen pravidelný spoj na trase Paříž – Vídeň a Orient expres dojezdil.
A zde je 6 zajímavostí o fotografce slavných a mocných.