Fotografka slavných a mocných slaví 68. narozeniny. 6 zajímavostí o Annie Leibovitz

Obrázek uživatele Jan Palička
02.10.2017, 10:10

Málo fotografům se povede to, že jejich jméno samo o sobě je celosvětovým pojmem, a pro fotografky to platí snad ještě více. Jestli ale existuje jedna žena, která se za fotoaparátem proslavila natolik, že snad není člověka, který by ji neznal, pak je to Annie Leibovitz. Dáma, která proslula tím, že nafotila tisíce portrétů těch nejslavnějších a nejmocnějších lidí na světě, dnes slaví 68. narozeniny. Co o ní možná nevíte?

1) Rumunská židovka z vojenské rodiny

Anna Lou Leibovitz se narodila 2. října 1949 jako třetí ze šesti dětí učitelky tance a důstojníka amerického letectva. Ač je Annie Liebovitz již čistokrevnou Američankou narozenou na americké půdě, její rodina je původem z Rumunska. Vzhledem k otcovu armádnímu nasazení se Annie Liebovitz v dětství a mládí často stěhovala. Ač byla vychovávána v židovské rodině, sama judaismus nepraktikuje, ač se označuje ze židovku.

2) Všestranně nadaná umělkyně

Vzhledem k tomu, že její matka se živila jako taneční instruktorka, měla Annie od dětství blízko k umění. Po střední škole se rozhodla nastoupit na uměleckou vysokou školu San Francisco Art Institute, kde se věnovala malování a dokonce i hudební tvorbě, přičemž na obojí projevovala velký talent. Během návštěvy známých v Japonsku se v ní ale probudila vášeň v podobě fotografování, která ovlivnila její další život a kariéru. Sama říká, že od tehdy fotoaparát prakticky nepustila z ruky.

3) Žena, která formovala časopis Rolling Stone

Počátkem 70. let nastoupila Annie Leibovitz jako fotografka do hudebně publicistického magazínu Rolling Stone, kde dostala za úkol fotit celebrity. Ač s portrétní fotografií tehdy neměla příliš zkušeností, byly to právě její osobité snímky známých osobností, které zformovaly podobu časopisu a proslavily ho. Po třech letech byla jmenována hlavní fotografkou, kteroužto pozici držela 10 let. Pózoval jí například Bob Marley, Patti Smith nebo Bob Dylan a jako oficiální fotografka mimo jiné projela celosvětové turné po boku Rolling Stones.

4) Poslední, kdo vyfotil Johna Lennona

Před objektivem Annie Leibovitz se vystřídaly stovky celebrit, nicméně symbolický význam bude navždy mít její spolupráce s Johnem Lennonem. Toho během své kariéry fotila Annie Leibovitz několikrát, památnou se ale stal její společný portrét Lennona a jeho partnerky Yoko Ono, kde se nahý Lennon tiskne k oblečené, chladně se tvářící Yoko. Nejenže fotka byla vyhodnocena jako nejlepší fotografie na titulní stránce za posledních 40 let, ale hlavně se jedná o úplně poslední Lennonův oficiální portrét. Několik hodin po pořízení snímku byl totiž John Lennon zastřelen.

5) Nejen fotografka, ale i kamarádka

Fotografie Annie Leibovitz jsou typické tím, že ukazují celebrity v intimním prostředí a známé osobnosti se na nich neobyčejně otevřou a poodhalí tak své nejniternější soukromí. Receptem úspěchu bylo pro Annie Leibovitz vždy to, že chtěla navázat s portrétovanými osobnostmi takový vztah, že pro ně bude fotografování naprosto přirozené. S většinou celebrit se tak Annie Leibovitz spřátelila natolik, že se řadí mezi nejbližší známé. Nejsou to jen herci, zpěváci nebo sportovci, ale například i britská královna Alžběta II., která si Annie Leibovitz váží nejen jako portrétistky královské rodiny, ale i jako osobní přítelkyně.

6) Podivný vztah se ženou

Život Annie Leibovitz byl neodmyslitelně spjat s životem publicistky a aktivistky Susan Sontagové. Jejich vztah byl ale vždy poněkud obestřen tajemstvím. Nebyly to totiž klasické lesbické partnerky, ale spíše spřízněné duše, které se vzájemně doprovázely na cestě životem. Ač spolu nikdy nežily, měly obě umělkyně byty naproti sobě, že se mohly z oken dívat jedna na druhou. Ve svých pamětech pak Annie Leibovitz po smrti Sontagové na rakovinu napsala, že jí nikdy nevadilo, když byla Susan označována za její milenku, protože jí opravdu milovala, ale způsobem, který nikdo jiný než ony dvě nemohl pochopit.

A závěr se ještě podívejte na loňské fotky Annie Leibovitz pro kalendář Pirelli.


Komentáře