fb pixel
Vyhledávání

Lidská zvěř: 10 vycpanin s tvářemi, které vám nedají spát

Před takovým pohledem jen tak neutečete
Zdroj: designlifenetwork.com

Odteď už budete vědět, kdo konkrétně může za vaše noční můry – americká umělkyně Kate Clark. Je její práce krásná, jak to připadá některým z nás, nebo vás děsí stejně jako jiné?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 27.7.2015, 12:50

Co všechno víte o taxidermii – kromě toho, že její práce můžete běžně vidět v přírodovědných muzeích nebo v hradech a zámcích, jako kupříkladu na Bítově u Vranovské přehrady?

Běžná praxe taxidermie, tedy česky „vycpavačství“, je taková, že z mrtvého zvířete potřebujete pouze jeho kůži porostlou srstí. Ta se opracovaná natáhne na umělé tělo, které pak má připomínat živé zvíře. Ta představa je pro mnohé z nás odpudivá, ale i dnes se najde spousta nadšenců pro tohle „umělecké“ odvětví. A mezi nimi je i slečna Kate Clark, která má své vlastní studio s vycpaninami v Navy Yard v newyorském Brooklynu. A pokud vás skleněné pohledy zvířátek nikdy moc nebraly za srdce, z její specializace vás dozajista trefí šlak.

Z jejích vlastních vycpanin na vás totiž zírají lidské tváře. Zní to (a i vypadá) doslova jako z hororu nebo děsivé pohádkové knížky.

Kate naštěstí nepoužívá nové kůže – nakupuje ty staré, mírně poškozené, a snaží se je co nejvíce využít. K vytvoření jedinečné, doslova dechberoucí vycpaniny s lidskou tváří potřebuje živý model, díky kterému pomocí hlíny vytvaruje konkrétní tvář.

Na ni pak nanese kůži a postupně tak ‚vyrobí‘ jedinečné stvoření, z kterého vám bude běhat mráz po zádech.

Ne často se běžným vycpavačům povede vytvořit zvířecí vycpaninu se skutečně živoucím (‚živým‘) pohledem. Kdežto z výtvorů Kate máte pocit, jako kdyby vás očima dokázaly pozorně sledovat se stále neměnným, klidným výrazem zírajícím do věčnosti.

Možná to je tím, že Kate má skvělé umělecké cítění. Na druhou stranu se při pohledu na její kousky bojíte, že jste vstoupili do děsivého vyprávění Knihy Ztracených věcí. Co říkáte na zvířecí vycpaniny s lidským pohledem?

Newyorčané jsou překvapivě z práce Kate okouzleni a v její galerii není nouze o návštěvníky. „Kombinuje dva odělené světy - savanu a špinavé ulice New Yorku. Lidé na Západu se tak oddělili od přírody, že jsme už úplně Jiní,“ píše např. National Geographic.

Ve svých uměleckých počátcích Kate neměla s taxidermií mnoho společného, ale sama si naordinovala tvrdou školu. Odstraňovala mrtvá klíšťata z hřívy a genitálií přímorožce afrického, takže se sama naučila, kde má být opatrná a která kůže se trhá jako mokrý papír. Žádná jiná samouka nikdy nezněla tak trýznivě, ale Kate to očividně stálo za to.

Jak to doopravdy dělá se svými lidskými tvářemi? „Někteří lidé si myslí, že je to ‚tribal art‘. Někteří si myslí, že je to ryze dekorativní práce. Ale já chci, aby ta stavba kůže šla doopravdy vidět – používám proto skutečnou zvířecí kůži a sešívám ji dohromady."

„A i když to pak po šítí zmizí, špendlíky zdůrazňuji to, jak ty tváře byly postaveny. A já chci, aby divák viděl, jak se zvíře přetransformovalo do člověka.“

Jak vás uchvátila vycpaná zvířátka s lidským pohledem?

Anketa

Co byste vzkázali Kate Clark?

Anketa se načítá...

Jestli toho stále nemáte dost, tak tady máte 18 vycpanin, které se mohou jít vycpat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články